Νίκη, με… “cojones” Λέτο!

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε πολύ κόντρα στην Κέρκυρα, η έντονη χιονόπτωση δεν βοήθησε ιδιαίτερα το έργο των “πράσινων”, ωστόσο ο Σεμπάστιαν Λέτο λύτρωσε τους “πράσινους” στο 83′, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το τελικό 1-0.

-

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε πολύ κόντρα στην Κέρκυρα, η έντονη χιονόπτωση δεν βοήθησε ιδιαίτερα το έργο των “πράσινων”, ωστόσο ο Σεμπάστιαν Λέτο λύτρωσε τους “πράσινους” στο 83′, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το τελικό 1-0. Προβληματικό και πάλι το “Τριφύλλι” στο σκοράρισμα και στην παραγωγή φάσεων, παρά το τελικό αποτέλεσμα, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 2ης αγωνιστικής της Superlegue.

Ο Μαρίνος Ουζουνιδης επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Μολέδο, Κουτρουμπή και Μέστο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στα χαφ κινήθηκαν οι Κουρμπέλης και Λουντ, ενώ πιο μπροστά βρέθηκε ο Λέτο. Στις πτέρυγες είδαμε τους Βιγιαφάνιες και Μπουμάλ, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν για μια ακόμη φορά ο Μπεργκ.

Image may contain: 10 people, text

Υπό συνθήκες χιονόπτωσης διεξήχθη η αναμέτρηση μεταξύ Παναθηναϊκού και Κέρκυρας στη Λεωφόρο, με τις εξέδρες του γηπέδου να είναι σχεδόν άδειες εξαιτίας καιρού και… απογοήτευσης. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο τόσο στην κατοχή της μπάλας, όσο και στη δημιουργία ευκαιριών, παίρνοντας έτσι από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ανούσια υπεροχή

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κουτζαβασίλη, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία της Κέρκυρας ανάγκαζε τους “πράσινους” να απειλούν μονάχα από κόρνερ και στημένες φάσεις. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, όταν ο Ντουαλά σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά έξω από την εστία του Βλαχοδήμου. Στην τελική των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός απάντησε δια ποδός Κουρμπέλη, ο οποίος στο 23′ εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” από απόσταση περίπου 25 μέτρων, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Αυτή ήταν και η σημαντικότερη φάση του 1ου ημιχρόνου, καθώς αφενός όσο περνούσε η ώρα η πίεση του “Τριφυλλιού” αυξανόταν τη στιγμή που η Κέρκυρα διατηρούσε παθητικό ρόλο, αλλά αφετέρου οι “πράσινοι” αντιμετώπιζαν πρόβλημα στη διάσπαση της αντίπαλης άμυνας. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με το σκορ στο 0-0 και τον Παναθηναϊκό να μετρά ποσοστό 64% στην κατοχή της μπάλας και 7 τελικές προσπάθειες, έναντι 2 των φιλοξενούμενων.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του, με τον Μπουμάλ να τα “ακούει” περισσότερο από κάθε άλλο συμπαίκτη του, κυρίως για τις τοποθετήσεις του στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, οι “πράσινοι” μπήκαν ορεξάτοι στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, με τον Λουντ να απειλεί με συρτό σουτ εκτός περιοχής στο 48′, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο μεταξύ, μαζί με την χιονόπτωση στη Λεωφόρο, εντάθηκε και η πίεση του Παναθηναϊκού προς τα καρέ της Κέρκυρας, με τους γηπεδούχους ωστόσο να συνεχίζουν να απειλούν αποκλειστικά μέσω στημένων φάσεων. Στο 65′ σημειώθηκε προσωρινή διακοπή στο ματς, προκειμένου να καθαριστεί το χιόνι από τις γραμμές του αγωνιστικού χώρου, οι οποίες πλέον δεν ήταν ευδιάκριτες.

Λύτρωση δια… κεφαλής Λέτο!

Μετά τη διακοπή, το “Τριφύλλι” έριξε τον ρυθμό του, δείχνοντας να δυσκολεύεται ιδιαίτερα απέναντι στους “Φαίακες”, που συνέχιζαν να αμύνονται μαζικά με σκοπό να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. Παρόλα αυτά, στο 79′ ο Γεωργίου είχε την ευκαιρία να σκοράρει και να “παγώσει” την ήδη… “παγωμένη” Λεωφόρο, όμως η προβολή του στο ύψος της μικρής περιοχής ήταν άτσαλη, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ. Τελικά, η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 83′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Λέτο βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι στην καρδιά της περιοχής της Κέρκυρας και την έστειλε στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη, δείχνοντας για μια ακόμη φορά ότι αποτελεί μια από τις ποιοτικέρες μονάδες του “πράσινου” ρόστερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες έπειτα από δύο συνεχόμενες ανεπιτυχείς απόπειρες κόντρα σε Λάρισα και Πλατανιά, χάρη στο γκολ του Λέτο που έκρινε το ματς.