Νίκησε τους πάντες!

-

Με ψυχή και πάθος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει νικητής από τους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 0-3, παρόλο που οι “πράσινοι” έμειναν με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό λόγω αποβολής του Ζέκα! Το σκορ άνοιξε στο 27’ ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, ενώ ο Μάρκους Μπεργκ αναθέρμανε την σχέση του με τα αντίπαλα δίχτυα, σκοράροντας στο 82’ και στο 90’. Καθαρό πέναλτι υπέρ του “Τριφυλλιού” αρνήθηκε στο 68′ ο διαιτητής Δελφάκης.

190534_heroa

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στιλ κατω από τα δοκάρια και τους Πράνιτς, Τελάντερ, Κουτρουμπή, Μέστο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα, Αμπεΐντ και Λουντ, ενώ στην αριστερή και στη δεξιά πτέρυγα πήραν θέση οι Βλαχοδήμος και Καλτσάς αντίστοιχα. Μόνος στην επίθεση σε θέση φορ ο Μπεργκ.

pitchpaspao

Το ματς

Στην έναρξη του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες ήταν δεδομένο ότι θα ψάξουν να βρουν τα πατήματά τους, μιας και ο αγωνιστικός χώρος ήταν αρκετά βαρύς εξαιτίας της έντονης βροχόπτωσης στα Ιωάννινα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Βλαχοδήμος επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ μπροστά από την εστία των Γιαννιωτών. Στο 18’ ο Λουντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ορθώς δεν μέτρησε, καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 25’ ο Περιστερίδης αρνήθηκε το γκολ στον Βλαχοδήμο με διπλή επέμβαση, ωστόσο ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού έμελλε να τον νικήσει τελικά στο 27’. Μετά το κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΣ, ο Καλτσάς έδιωξε την μπάλα, με τον Βλαχοδήμο να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία Στρούνα-Περιστερίδη, να τσιμπάει την μπάλα και να ανοίγει το σκορ!

Λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζέκα αντίκρισε δίκαια την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό για ολόκληρο το δεύτερο μέρος με 10 παίκτες.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν αρκετά οπισθοχωρημένοι, δεδομένου ότι αγωνίζονταν πλέον με αριθμητικό μειονέκτημα. Οι πάικτες του Γιάννη Πετράκη ανέβασαν ρυθμό στο παιχνίδι και προσπάθησαν να πιέσουν τους “πράσινους”, ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η πίεση του ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε μόνο για 15 λεπτά, καθώς από το 60ο λεπτό κι έπειτα οι “πράσινοι” άρχισαν να φαίνονται πολύ απειλητικοί βγαίνοντας στην κόντρα. Σε μια ανάλογη φάση, ο Κλωναρίδης ξεχύθηκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, πέρασε τους πάντες στο πέρασμά του, ωστόσο το πλασέ του στο τετ-α-τετ με τον Περιστερίδη ήταν άτσαλο, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Στο 68′, ο διαιτητής Δελφάκης έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς αρνήθηκε να δώσει καθαρό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, όταν o Φερφελής βρήκε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να φέρουν το ματς στα ίσια, όμως ο Φερφελής αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση, όντας στο ύψος της μικρής περιοχής.

Ότι δεν έκανε ο Φερφελής, το έκανε ο Μπεργκ στο 82′. Ο Σουηδός επιθετικός δέχθηκε τη σέντρα από τον Κλωναρίδη από τα δεξιά και με μια όμορφη κεφαλιά νίκησε τον ανήμπορο Περιστερίδη, διπλασιάζοντας τα τέρματα του “Τριφυλλιού”. Παρόλα αυτά, ο επιθετικός των “πρασίνων” δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στο 90′ ο Κλωναρίδης πέρασε τον γκολκίπερ του ΠΑΣ και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπεργκ.

Μας άρεσε:

Ο Αντρέα Στραματσόνι. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού κατάφερε να αναστρέψει το αρνητικό κλίμα που υπήρχε στην ομάδα μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας και συγχρόνως έκανε άψογη διαχείριση του ματς από τη στιγμή που το “Τριφύλλι” έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζέκα.

Δεν μας άρεσε:

Ο Γιάννης Δελφάκης. Ο διαιτητής της αναμέτρησης λίγο έλειψε να… καταστρέψει τις ισορροπίες του ματς, καθώς ναι μεν η αποβολή του Ζέκα είναι σωστή, μιας και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ανακόπτει αντικανονικά αντεπίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο δεν είδε καθαρό πέναλτι υπέρ των “πρασίνων” στο 68′, χαρίζοντας παράλληλα στον Καρανίκα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε αρκετές περιπτώσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Ναδάλες, Μανιάς, Γαρουφαλιάς (64’ Φερφελής), Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Μιχαήλ, Κοζορώνης (52’ Γιάκος), Ίλιτς, Στρούνα (69’ Ηλιάδης).

Παναθηναϊκός: Στιλ, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς (64’ Νάνο), Μέστο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέιντ, Καλτσάς (58’ Κλωναρίδης), Βλαχοδήμος (59’ Λαγός), Μπεργκ.

Γκολ: Βλαχοδήμος 26′ – Μπεργκ 82′, 91′