Μας… “γιόρτασε”

-

Με μια πολύ άσχημη εμφάνιση στο ντεμπούτο του Στραματσόνι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Καυτατζόγλειο από τον εορτάζοντα Ηρακλή με 1-0. Κακό στο πρώτο, βελτιωμένο στο δεύτερο ημίχρονο το “Τριφύλλι”. Παράπονα για χέρι πέναλτι από τους “πράσινους” στο 80ο λεπτό.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ελλάδα ο Αντρέα Στραματσιόνι, αφού ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη ηττήθηκε από τον ψυχωμένο Ηρακλή με 1-0. Ελάχιστες αλλαγές στο παιχνίδι της ομάδας, η οποία αδυνατούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά, είχε μεγάλα κενά μεταξύ κέντρου και επίθεσης και οι περισσότερες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν από τις άριστες συνεργασίες Μπεργκ-Καρέλη. Φάνηκε και στην πράξη ότι θέλει πολύ υπομονή και δουλειά για να αποδώσει ο σχηματισμός που έχει στο μυαλό του ο Ιταλός προπονητής.

1o ημίχρονο

Άσχημα εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμοιαζε χαμένος και ανήμπορος να ανταποκριθεί στο νέο σύστημα του Στραματσιόνι. Μετά το πρώτο τέταρτο που κύλησε αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναικό να έχει την κατοχή, ο Ηρακλής πήρε τα ηνία του αγώνα, έχασε τις ευκαιρίες και πέτυχε και το πολυπόθητο γι’ αυτόν γκολ με τον Βέλλιο στο 23’. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τον Ηρακλή με τον Μπουλούτ στο 15’, όταν ο Τούρκος βρέθηκε στην πλάτη του Πράνιτς αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Στο 23’ ο Ηρακλής αναπτύχθηκε τάχιστα από αριστέρα, ο Πασάς έκοψε για τον Βέλλιο, ο οποίος αφού άδειασε τον Σάντσεθ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Στιλ και άνοιξε το σκορ. Ο Παναθηναικός φάνηκε να αφυπνίζεται από εκείνη τη στιγμή, ο Στραματσιόνι ανέβασε τον Ζέκα ψηλότερα, για να καλύψει το κενό ανάμεσα στους μέσους και τους Μπεργκ, Καρέλη και έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο διάστημα 25-28΄. Αρχικά, μετά από ωραίο συνδυασμό Μπεργκ Καρέλη, ο Αμπεντ βρέθηκε απέναντι στο Χουάντερσον αλλά σούταρε πολύ άσχημα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπεργκ κάνει κεφαλιά πάσα στον Καρέλη, ο οποίος αφού περνάει τον Μπαρτολίνι πλασάρει τον τερματοφύλακα του Ηρακλή αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ. Στο 38’ βγαίνει ακόμη μία φάση από την πλευρά του πολύ κακού αμυντικά Πρανιτς, ο Βέλλιος πασάρει με τακουνάκι στον Ρομάνο κι αυτός σουτάρει δυνατά πάνω από την εστία του Στιλ.

2ο ημίχρονο

Αισθητά βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ. Έκατσε πίσω ο Ηρακλής, ο οποίος δεν έκανε την παραμικρή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ μετά από ακόμη μια ωραία κεφαλιά πάσα του Μπεργκ, ο Καρέλης έπιασε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Χουάντερσον. Δυο λεπτά αργότερα ο Αμπέντ από τα δεξιά σέντραρε επικίνδυνα και ο τερματοφύλακας του Ηρακλή έδιωξε με υπερπροσπάθεια. Στο 61′ ο νεοεισελθών Νίνης εκτέλεσε απευθείας φαουλ, η μπάλα δεν βρήκε πουθενα και ο Χουάντερσον έδιωξε ακόμη μια φορά. Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι μέσα στην περιοχή, ο  διαιτητής δεν έδωσε τίποτα, αν και τα ριπλέι φαίνεται να μην το δικαιώνουν. Μέχρι την λήξη του παιχνιδιού το “Τριφύλλι” έκανε κάποιες μικροευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει αισθητά την αντίπαλη εστία.

Τι κρατάμε:

Δύσκολο να κρατήσεις κάτι από την σημερινή εικόνα του Παναθηναϊκού, τα μοναδικά ίσως είναι:

• Άριστη συνεργασία μεταξύ Μπεργκ και Καρέλη, αναστάτωσαν την αντίπαλη άμυνα και δημιούργησαν μόνοι τις όποιες ευκαιρίες της ομάδας.
  • Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μεντί Αμπεντ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αλγερινό να θυμίζει τον λόγο για τον οποίο επέμενε τόσο πολύ ο Αναστασίου να τον φέρει πίσω.
  • Πρώτη και μάλιστα ενενηντάλεπτη συμμετοχή του Εσιέν στην εντεκάδα, ο οποίος δεν έκανε κάτι το εξεζητημένο, αν και το ζητούμενο ήταν να αρχίσει να παίζει και να παίρνει λεπτά.

Τι πετάμε:

• Κακή επιθετική ανάπτυξη της ομάδας, φάνηκε μπλοκαρισμένη από την αλλαγή συστήματος και δεν μπορούσε να απειλήσει ορθολογικά την αντίπαλη εστία.
  • Κακό αμυντικά το πρώτο ημίχρονο με πολλές στιγμές αδράνειας, κυρίως από την αριστερή πλευρά που δυστυχώς κόστισαν στον Παναθηναϊκό.
  • Μηδαμινή προσφορά από τις αλλαγές του Στραματσόνι, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν καθόλου την μέχρι εκείνη τη στιγμή εικόνα της ομάδας.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Ίντζογλου, Καρασαλίδης, Πασάς, Μπουλούτ(76′ Χαντί), Ρομάνο(87′ Περόνε), Βέλλιος

Παναθηναϊκός: Στιλ, Τριανταφυλόπουλος(73′ Μαρινάκης), Σαντσεθ, Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν, Αμπέντ(86′ Κλωναρίδης), Ατζαγκούν(58’Νίνης), Μπεργκ, Καρέλης