Λυτρωτής Καρέλης!

-

Ο Νίκος Καρέλης με το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα χάρισε ένα δύσκολο “διπλό” στον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 0-1 επί της Βέροιας χάρη στο γκολ του διεθνούς στράικερ στο 86′. Κακοί οι “πράσινοι” στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν μόνο ένα καλό 15λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (45′-55′). Θετική εμφάνιση από Τελάντερ-Σάντσεθ, μέτριος ο Εσιέν που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο.

karelis-veroia

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Νάνο, Τελάντερ, Σάντσεθ και Μαρινάκη να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς και Αμπεΐντ, με τους Καρέλη και Πέτριτς συνθέτουν το δίδυμο της επίθεσης.

Η Βέροια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, καθώς είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Στιλ. Οι “πράσινοι” ήταν πραγματικά ανύπαρκτοι δημιουργικά στο πρώτο 20λεπτο, όταν και ξεκίνησαν να παρουσιάζουν μια ελαφρώς βελτιωμένη εικόνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 25′, με τον Εσιέν να παίρνει μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Λόπεθ να μπλοκάρει πολύ εύκολα. Η μοναδική μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους κι από τις δύο πλευρές, πραγματοποιήθηκε στο 38′, όταν ο Πέτριτς βρέθηκε μόνος του απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ωστόσο το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μαρινάκη να σεντράρει από τα δεξιά, τον Πέτριτς να πιάνει την κεφαλιά και τον Λόπεθ να αποκρούει ασταθώς. Στη συνέχεια της φάσης ο Πράνιτς πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο από τα δύο μέτρα έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του πεσμένου τερματοφύλακα της Βέροιας! Στο 52′ και πάλι ο Πέτριτς έβγαλε τον Καρέλη απέναντι στον Λόπεθ, με τον τελευταίο να κρατάει για ακόμα μια φορά ανέπαφη την εστία του. Η πίεση του “Τριφυλλιού” έπεσε κάπως σε εκείνο το σημείο, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 66′, όταν ο Εσιέν έκλεψε ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή της Βέροιας κι έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Η λύτρωση τελικά για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 86′, όταν ο Πράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Σάντσεθ έπιασε δυνατή κεφαλιά, η οποία αποκρούστηκε δύσκολα από τον Λόπεθ και ο Καρέλης παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε το 0-1 με κοντινό σουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά η γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως να δημιουργήσοθν ιδιαίτερο κίνδυνο προς την εστία του Στιλ, ο οποίος γενικά είχε ένα πολύ ξεκούραστο βράδυ.

Έτσι, οι “πράσινοι” έφυγαν με ένα σημαντικό “τρίποντο” από τη Βέροια και επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα έπειτα από περίπου έναν μήνα και τη μεσολάβηση αρκετών δυσάρεστων γεγονότων, αγωνιστικών και μη. Παράλληλα, ο Αντρέα Στραματσόνι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Superleague!

Βέροια: Λόπεθ, Νέτο, Εντζεγκέλε, Όστοιτς, Γιαννούλης, Ιμπραήμ (88′ Καϊκούτ), Άρσε, Μαγιέφσκι (83′ Γεωργιάδης), Ναζλίδης, Γιουσούφ, Κόλα (60′ Μπατιόν)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Νάνο, Τελάντερ, Σάντσεθ, Μαρινάκης, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπεΐντ (76′ Ατζαγκούν), Πέτριτς (64′ Κλωναρίδης), Καρέλης