“Καθάρισε” με Καλτσά και Μπουμάλ!

-

Με τους Μπουμάλ και Μέστο στο βασικό σχήμα, ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη στη Μυτιλήνη κόντρα στην Καλλονή με σκορ 0-2, αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο. Τον λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα άνοιξε ο Καλτσάς στο 47′, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπουμάλ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης!

11218815_10207456343507765_7150595876671332963_n

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό στη Μυτιλήνη με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Πράνιτς, Κουτρουμπή, Τελάντερ και Μέστο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Εσιέν, Ζέκα και Αμπεΐντ, ενώ στα πλάγια βρέθηκαν οι Μπουμάλ και Καλτσάς. Στην κορυφή της επίθεσης πήρε θέση ο Πέτριτς.

Το πρώτο ημίχρονο του ματς δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις, καθώς το σκληρό ποδόσφαιρο της Καλλονής δεν επέτρεπε στους “πράσινους” να δημιουργήσεις απειλητικές καταστάσεις για την εστία του Χογκ. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ “κολλημένο” στο 0-0 και τον Αντρέα Στραματσόνι να αναζητεί λύσεις για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι… μεταμορφώθηκε! Οι “πράσινοι” μπήκαν φουριόζοι και δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ στο 47′, όταν ο Καλτσάς έκανε όμορφο κοντρόλ έπειτα από πάσα του Μπουμάλ, πλασάροντας εύστοχα τον Χογκ! Μάλιστα, έπειτα από 6 μόλις λεπτά, στο 53′, το “Τριφύλλι” λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμά του, ωστόσο το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Αμπεΐντ.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική από πλευράς Παναθηναϊκού, που επέβαλλε την υπεροχή του στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες μπροστά από την εστία της Καλλονής. Τελικά, το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ήρθε στην εκπνοή, όταν ο Μπουμάλ με ένα πονηρό σουτ νίκησε τον Χογκ, κάνοντας σεφτέ στα γκολ με την πράσινη φανέλα!

Καλλονή (Καραγεωργίου): Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Ελακόπουλος, Μανούσος, Γεωργίου, Γουέρε, Μάρκοβιτς (Μπαργκάν 69΄).

Στον πάγκο: Δαύκος, Ούκα, Γιούκαρης, Μπαργκάν, Ευαγγελιδάκης, Χατζηδημητρίου, Μπούρους.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπεντ (Ατζαγκούν 67΄), Εσιέν (Λαγός 72΄), Καλτσάς, Πέτριτς (Μπεργκ 57΄), Μπουμάλ.

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Ταυλαρίδης, Λαγός, Βέμερ, Ατζαγκούν, Κλωναρίδης, Μπεργκ.