Η τεράστια πρόκριση μέσα στο «Καραϊσκάκη»! (vid)

Σαν σήμερα, 1η Μαρτίου του 1995, ο Ευρωπαίος Παναθηναϊκός ανέτρεψε το εις βάρος του 1-2 του πρώτου παιχνιδιού και με μια τεράστια νίκη μέσα στο “Καραϊσκάκη” έφτασε στη συνέχεια στην κατάκτηση του Νταμπλ.

-

Σαν σήμερα, 1η Μαρτίου του 1995, ο Ευρωπαίος Παναθηναϊκός ανέτρεψε το εις βάρος του 1-2 του πρώτου παιχνιδιού και με μια τεράστια νίκη μέσα στο “Καραϊσκάκη” έφτασε στη συνέχεια στην κατάκτηση του Νταμπλ.

Τέτοια πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδος σπάνια έχει πετύχει ομάδα. Στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα πολλά κενά των “πρασίνων” στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα δύο γκολ με ισάριθμα τέρματα του Ίβιτς στο 33′ και στο 40′. Με γκολ του Μάρκου, οι “πράσινοι” μείωσαν στο 64′ και έφθασαν κοντά στην ισοφάριση (δοκάρι του Γεωργιάδη στο 72′).

Μία εβδομάδα αργότερα στο “Καραϊσκάκη”, την Μαρτίου του 1995, έγινε ένα από τα κορυφαία ντέρμπι όλων των εποχών με… χιτσκοκικό φινάλε. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 26′ με τον Καπουράνη, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε την ισοφάριση από τον Αλεξανδρή. Μία άτυχη στιγμή του Καλιτζάκη στο 59′ (έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή σε σουτ του Ιβιτς) έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν προκαταβολικά την πρόκριση, ακόμη και όταν ισοφάρισε ο Δώνης στο 71′ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια.

Και φθάνουμε στο τελευταίο αλησμόνητο εξάλεπτο με το σκορ στο 2-2. Στο 85′ ο διαιτητής Νικάκης αρνείται πέναλτι-μαρς σε ανατροπή του Γεωργιάδη αλλά στο 88′ δεν κάνει το ίδιο όταν ο Καραταίδης ανατρέπει τον Δώνη. Ο Βαζέχα ευστοχεί στο πέναλτι (2-3) και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγρινιώτης ρέφερι δίνει πέναλτι στον Ολυμπιακό σε ανατροπή του Ιβιτς από τον Καλιτζάκη. Ο Αλεξανδρής εκτελεί και ο Βάντζικ με τέλεια προσπάθεια αποκρούει… Έτσι, ο Παναθηναϊκός γράφει σελίδα δόξας στο Φάληρο με τρομερή πρόκριση.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: 2-3 (44′ Αλεξανδρής, 59′ αυτογκόλ Καλιτζάκης – 26′ Καπουράνης, 71′ Δώνης, 89′ πεν Βαζέχα)