Η κριτική των «πρασίνων» με Ατρόμητο

-

Το παρθενικό γκολ του Μολίνς, ο θεαματικός Εμποκού και οι “μικροί” που ξεχώρισαν. Διαβάστε την κριτική παικτών και προπονητή από την αναμέτρηση των «πρασίνων» κόντρα στον Ατρόμητο.

Ο προπονητής

Ο προπονητής του «Τριφυλλιού» παρέταξε ένα συμπαγές σύνολο στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου, το οποίο δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου στη διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ουζουνίδη υστέρησε στον επιθετικό τομέα, καθώς παρά το γεγονός πως είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, της έλειψε η αποτελεσματικότητα. Από’ κει και πέρα, ήταν φανερό πως το μυαλό όλων βρισκόταν και στην πολύ κρίσιμη ρεβάνς της Πέμπτης απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Βαθμολογία: 6.5/10

Ultras clothes – Ultras quality

Οι βασικοί

Κανένα πρόβλημα για τον νεαρό γκολκίπερ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Παναθηναϊκού. Όποτε χρειάστηκε πάντως, ο ίδιος επενέβησε αποτελεσματικά, ενώ καθοδήγησε σωστά την άμυνα του.

Βαθμολογία: 7/10

Το σημαντικότερο για τον 18χρονο κεντρικό αμυντικό είναι ότι έμεινε μακριά από λάθη και άστοχες επιλογές, ενώ είχε σιγουριά στις επιλογές του κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ταίριαξε με τον Κουτρουμπή στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού και είναι γεγονός πως ο ίδιος βελτιώνεται κάθε φορά που παίρνει χρόνο συμμετοχής.

Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα τελείωσε το παιχνίδι ο Έλληνας αμυντικός, ο οποίος συνεργάστηκε αρμονικά με τον Ευαγγέλου, ενώ παράλληλα ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του. Προσπάθησε να βοηθήσει και στην προώθηση της μπάλας από την άμυνα προς το κέντρο, ειδικά στα τελευταία λεπτά, όταν και ο Παναθηναϊκός πίεσε για το νικητήριο γκολ.

Καλή εμφάνιση από τον Σουηδό μπακ, ο οποίος μετατρεπόταν αρκετές φορές σε μια επιπλέον επιθετική λύση για τους συμπαίκτες του με τα συνεχή ανεβάσματα του από την αριστερή πτέρυγα. Δεν αντιμετώπισε αμυντικά προβλήματα.

Και ο δεξιός οπισθοφύλακας από το Μάλι πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση, καθώς βοήθησε αρκετά στο επιθετικό κομμάτι, έχοντας συχνά ανεβάσματα από τη δεξιά πτέρυγα. Αποτελεί σταθερά μια αξιόπιστη επιλογή για το δεξί άκρο της “πράσινης” άμυνας, καθώς είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο στα τελευταία λεπτά του αγώνα, γεγονός το οποίο σίγουρα δημιουργεί έντονη ανησυχία στον Μαρίνο Ουζουνίδη ενόψει ΠΑΟΚ. Από’ κει και πέρα, έκανε ένα καλό παιχνίδι, πραγματοποιώντας τα γνωστά τρεξίματα που τον χαρακτηρίζουν και δίνοντας πολλές μάχες στον χώρο του κέντρου.

Αποτέλεσε για ακόμα μια φορά μια αξιόπιστη επιλογή στον χώρο του κέντρου, δίχως ωστόσο να καταφέρει να εντυπωσιάσει με την απόδοση του. Είχε σωστές μεταβιβάσεις και αρκετά κλεψίματα της μπάλας, υστέρησε όμως ως έναν βαθμό στο κομμάτι της δημιουργίας.

Βαθμολογία: 6/10

Δεν μπόρεσε να δώσει το κάτι παραπάνω στην ομάδα του στα περίπου 55 λεπτά που αγωνίστηκε στο παιχνίδι. Ήταν δραστήριος και είχε διάθεση να προσφέρει στο κομμάτι της δημιουργίας, ωστόσο του έλειψε η ουσία. Γενικότερα, η απόδοση του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, κάτι το οποίο συμβαίνει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν με τον Καμερουνέζο εξτρέμ.

Βαθμολογία: 5/10

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κονγκολέζο εξτρέμ, ο οποίος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ από δική του κάθετη πάσα ξεκινάει το γκολ του Μολίνς. Πραγματοποίησε αρκετές περίτεχνες ενέργειες, κυρίως στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να συνδυάσει την ουσία με το θέαμα.

Βαθμολογία: 8/10

Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στη σημερινή αναμέτρηση ο νεαρός επιθετικός, καθώς δεν κατάφερε να φανεί ούτε όσον αφορά στο εκτελεστικό κομμάτι, αλλά ούτε και στο δημιουργικό. Γενικότερα, αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στους δυνατούς αμυντικούς του Ατρομήτου, οι οποίοι κατάφεραν να τον κλείσουν αποτελεσματικά.

Βαθμολογία: 5.5/10

Μπορεί να μην φάνηκε ιδιαίτερα σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο κατάφερε να πρωταγωνιστήσει ακόμα μια φορά σε γκολ του “Τριφυλλιού”, αφού είναι ο παίκτης που δίνει την ασίστ στον Μολίνς για το 1-0. Δεν κατάφερε να βρεθεί σε θέση βολής κατά τη διάρκεια του αγώνα, μένοντας μακριά από το γκολ μετά από καιρό.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Οι αλλαγές

Αγωνίστηκε για περίπου 40 λεπτά και κατάφερε να πετύχει το παρθενικό του γκολ με την πράσινη φανέλα. Με αυτό το τέρμα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και είναι δεδομένο πως το συγκεκριμένο επίτευγμα θα του ανεβάσει κατακόρυφα την ψυχολογία ενόψει συνέχειας.

Βαθμολογία: 7.5/10

Πέρασε στο παιχνίδι στο 72ο λεπτό και κατάφερε να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Πραγματοποίησε ένα απίθανο σουτ από μακρινή απόσταση, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου.

Από τις τρεις αλλαγές του Ουζουνίδη, ο Φινλανδός ήταν αυτός που βοήθησε λιγότερο την ομάδα του, αφού δεν κατάφερε να συνεισφέρει στη δημιουργία και την ανάπτυξη του παιχνιδιού.