migration

Βυθίζεται…

Δίχως να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΑΕΚ με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 84′, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play-Offs της Superleague.

-

Δίχως να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΑΕΚ με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play-Offs της Superleague.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Μολέδο και Χουλτ βρέθηκαν στην τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Ζέκα και Ρέις ήταν οι αμυντικοί χαφ, δεξιά και αριστερά στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μολίνς και Εμποκού και στην επίθεση, οι Παναγιώτης Βλαχοδήμος και Κλωναρίδης.

⚽ Το παιχνίδι

Με τον Μαρίνο Ουζουνίδης να παρατάσσει τον Παναθηναϊκό στον αγωνιστικό χώρο με ενδεκάδα… ανάγκης και τον Μανόλο Χιμένεθ να πραγματοποιεί εκτεταμένο rotation, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν πλήρως στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, καθώς μοναδική αξιοσημείωτη φάση στο διάστημα αυτό αποτέλεσε ένα χλιαρό σουτ του Γιόχανσον που κατέληξε άουτ στο 7′.

Πάντως, όσο περνούσε η ώρα, οι “κιτρινόμαυροι” έδειχναν να παίρνουν μέτρα στο χορτάρι και να αποκτούν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με το “Τριφύλλι” να μην καταφέρνει να κρατήσει αποτελεσματικά την κατοχή της μπάλας, διατηρώντας αναγκαστικά παθητική στάση στο ματς. Χαρακτηριστικό της κατάστασης αποτέλεσε το γεγονός πως η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 33ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Εμποκού με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε ωραία τη μπάλα δίπλα από το τείχος της ΑΕΚ, όμως ο Ανέστης μπλόκαρε.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε ακόμη περισσότερο, τα λάθη στον χώρο του κέντρου διαδέχονταν το ένα το άλλο και ο Ουζουνίδης φαινόταν άκρως δυσαρεστημένος από την εικόνα που παρουσίαζαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του. Μάλιστα, στο 44ο λεπτό η “πράσινη” άμυνα πιάστηκε στον ύπνο, όταν ο Μάνταλος βρέθηκε ολομόναχος στην “καρδιά” της μεγάλης περιοχής, αλλά η δυνατή καρφωτή κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε “ξυστά” από το αριστερό δοκάρι του Στιλ.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 0-0, με την ΑΕΚ να μετρά 6 τελικές, έναντι μόλις 1 του Παναθηναϊκού.

Με το “καλημέρα” στο 2ο ημίχρονο, ο Αλμέιδα κατάφερε να χάσει μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ στο 47′, όταν βρέθηκε προ κενής εστίας στη μικρή περιοχή, στέλνοντας ωστόσο εξ επαφής τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ, ο οποίος είχε εξουδετερωθεί από την εξέλιξη της φάσης.

Η χαμένη ευκαιρία του Πορτογάλου φορ της ΑΕΚ ξύπνησε τους “πράσινους”, που κατάφεραν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης, φτάνοντας μάλιστα, πολύ κοντά στο γκολ στο 55′. Τότε, ο Κλωναρίδης έκανε μια κούρσα μέχρι τη γραμμή του άουτ, γύρισε συρτά προς τον Βλαχοδήμο, ο οποίος όμως δεν θέλησε να σουτάρει κατευθείαν από το ύψος της μικρής περιοχής, δίνοντας τον χώρο και τον χρόνο στον Τσιγκρίνσκι να του αποσπάσει τη μπάλα.

Κέρδισε ένα μοναδικό τριήμερο, προσφορά του ekdromi.gr, συμπληρώνοντας μόνο το email σου!

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα, βάζοντας στο ματς τους Λέτο και Μπουμάλ στις θέσεις των Μολίνς και Παναγιώτη Βλαχοδήμου, ωστόσο τα πράγματα δεν φάνηκε να βελτιώνονται αισθητά, καθώς χρειάστηκε να φτάσουμε στο 73′, ώστε οι “πράσινοι” να απειλήσουν και πάλι με δυνατό σουτ του Κλωναρίδη, το οποίο πέρασε έξω από τα δοκάρια. Λίγο αργότερα, η κακοτυχία έμελλε να χτυπήσει ξανά το “Τριφύλλι”, όταν ο Εμποκού αποχώρησε με τράβηγμα από το ματς, με τον Στάικο να τον αντικαθιστά, ενώ στο 84ο λεπτό η ΑΕΚ κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, ο Χριστοδουλόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ από απόσταση 25 μέτρων, με τη μπάλα να σκάει στο βρεγμένο χορτάρι και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Στιλ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει αποτελεσματικά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε, ως ένδειξη σεβασμού στο “πράσινο” παρελθόν του.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Ουζουνίδη δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παίρνουν τους 3 βαθμούς της νίκης, ενώ στον αντίποδα το “Τριφύλλι” θα πρέπει να κάνει έναν… αγώνα δρόμου, ώστε να αποφύγει μην τερματίσει στις δύο τελευταίες θέσεις της μίνι βαθμολογίας των Play-Offs.