Βλέπει μπροστά…

-

Με μια πειστική, επιθετικά, εμφάνιση το “τριφύλλι” κέρδισε 4-2 τον Παναιτωλικό, επέστρεψε στις νίκες και βλέπει πιο αισιόδοξα την συνέχεια. 2 γκολ ο σούπερ Πέτριτς, καλύτερη φετινή εμφάνιση του Αμπέντ. Προβλημάτισε η αμυντική εικόνα στο πρώτο εικοσάλεπτο, όπου δέχτηκε δύο “αστεία” γκολ από τους “Αγρινιώτες”. Αρχίζουν να φανερώνονται σιγά σιγά ψίγματα των στοιχείων που επιβάλει ο Στραματσιόνι. Αρκετές αλλαγές τακτικής από τον Ιταλό τεχνικό κατά την διάρκεια του αγώνα για να “κλειδώσει” τη νίκη.

1377879-635x429

1ο ημίχρονο

Συναρπαστικό ήταν όπως εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο με 4 γκολ σε 17 λεπτά. Ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε τους πράσινους με κλασικό 4-3-3 και αρκετές αλλαγές. Ο Στιλ ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ο Βέμερ δεξιά στην άμυνα, ο Νάνο αριστερά και στο κέντρο της οι Ταυλαρίδης,Τελάντερ. Η τριάδα του κέντρου εν τη απουσία του Ζέκα απαρτιζόταν από Εσιέν, Αμπέντ και Πράνιτς και στην επίθεση από δεξιά προς αριστερά οι Καρέλης, Πέτριτς και Κλωναρίδης. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Βιγιαφάνες πήρε την μπάλα λίγα μέτρα μετά το κέντρο και από αριστερά αφού πέρασε τρεις παίκτες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Μεντί Αμπέντ. Ο Κλωναρίδης με ωραία ενέργεια από αριστερά πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Καρέλη, αυτός έσπασε στον Αλγερινό, ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή σημάδεψε την αριστερή γωνία  του Κυριακίδη. Αμέσως μετά ακολούθησε μεγάλη διπλή επέμβαση του Στιλ σε σουτ των Μαρκόφσκι και Πάολο. Στο 11′ ο Παναθηναϊκός  ολοκλήρωσε την ανατροπή με γκολ του Πέτριτς. Η μπάλα έφτασε στον Κροάτη από ασίστ του Κλωναρίδη, σε σημείο που ο Κροάτης δεν μπορούσε να αστοχήσει. Το τρελό πρώτο τέταρτο ολοκληρώθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Αγρινιώτες να ισοφαρίζουν με προβολή του Μαρκόφσκι μέσα από την μικρή περιοχή  μετά από σέντρα του Καπέλ από δεξιά. Από το 25′ και μετά το “τριφύλλι”  έλεγξε το παιχνίδι και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 29′ και το 30′ με Αμπέντ και Πέτριτς να απειλούν τον Κυριακίδη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

2ο ημίχρονο

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και με την συμπλήρωση 6 λεπτών κατάφεραν να φτάσουν στο τρίτο γκολ. Ο Πράνιτς σέντραρε αριστερά και ο έτερος Κροάτης, Πέτριτς με καταπληκτικό γυριστό σουτ με το αριστερό έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αντιστρόφως ανάλογη με αυτή του πρώτου. Ο ρυθμός έπεσε, η ομάδα του Στραματσιόνι έλεγξε το ρυθμό και “έβγαλε” κάποιες καλές συνεργασίες αλλά έλειψαν οι καλές ενέργειες στην τελική προσπάθεια. Η πιο απειλητική προσπάθεια των “κιτρίνων” έγινε στο 68′ όταν ο Καπέλ σούταρε από καλή θέση, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Στιλ. Στο 77ο λεπτό ο Καλτσάς, που πέρασε ως αλλαγή εκτέλεσε απευθειας φαουλ από πλάγια αριστερά θέση και ανάγκασε τον Κυριακίδη σε ποδύ δύσκολη απόκρουση. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Βασιλείου έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Ταυλαρίδη να πέφτει στα πόδια του και να διώχνει σε κόρνερ σε σουτ από κοντά. Στο 93′ ο Αμπέντ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και από ασίστ του Καλτσά από δεξιά έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ολοκλήρωσε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Τι κρατάμε

• Πειστική αντίδραση μετά τα γρήγορα γκολ που δέχτηκε. Η ομάδα δεν αγχώθηκε, δεν εκνευρίστηκε και απάντησε με καλό ποδόσφαιρο και 4 γκολ.
  • Η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Μεντί Αμπέντ, ο οποίος έδειξε γιατί επέμενε τόσο πολύ ο Αναστασίου το καλόκαίρι για την επιστροφή του. Εκτός των δύο γκολ, βοήθησε αμυντικά, δημιούργησε ρήγματα επιθετικά και αντικατέστησα επάξια τον Ζέκα.
  • Δύο γκολ από τον Πέτριτς, ο οποίος φανέρωσε ακόμη μια φορά ότι διαθέτει στοιχεία που δεν έχει κανέις στο πράσινο ρόστερ. Εξαιρετικές επιλογές και απίστευτα τελειώματα από τον 35χρονο Κροάτη. Καταραμένα χρόνια.

Τι πετάμε

• Το κακό ξεκίνημα με την “αστεία” αμυντικά συμπεριφορά είναι κάτι που πρέπει να προσέξει ο Στραματσιόνι και οι συνεργάτες του καθώς με άλλες, πιο έμπειρες ομάδες μπορεί να κοστίσει. Δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο σε εντός έδρας παιχνίδι απλά δεν επιτρέπονται.

Παναθηναϊκός(Στραματσιόνι):Στιλ,  Βέμερ, Ταυλαρίδης, Τελάντερ, Νάνο, Εσιέν, Αμπέντ, Πράνιτς, Καρέλης(83′ Μπεργκ), Κλωναρίδης(63′ Καλτσάς), Πέτριτς(76′ Λαγός)

Παναιτωλικός(Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μίγας(81′ Κουτρουμάνος), Κούσας, Παπάζογλου, Κέβιν(87′ Καμαρά), Πάουλο, Μάκος, Βιγιαφάνεζ(79΄Βασιλείου), Ουάρντα, Καπέλ, Μαρκόφσκι