Ένας Μπεργκ δεν φέρνει την άνοιξη!

Παρότι προηγήθηκε στο 22′ με τον Μάρκους Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Κέρκυρα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, καθώς παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1.

-

Παρότι προηγήθηκε στο 22′ με τον Μάρκους Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Κέρκυρα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, καθώς παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 30′ με τον Επστάιν, ενώ ο Μαρίνος Ουζουνίδης χρειάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης προτίμησε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ και Μαρινάκη να αγωνίζονται ως αριστερό και δεξί μπακ αντίστοιχα. Στο κέντρο της άμυνας είδαμε ξανά το δίδυμο Τελάντερ – Ευαγγέλου, ενώ στα χαφ θα κινηθούν οι Ζέκα και Κουρμπέλης, με τον Λουντ να τοποθετείται μπροστά τους. Στα πλάγια επιλέχθηκαν οι Παναγιώτης Βλαχοδήμος και Βιγιαφάνιες, με τον Μπεργκ να είναι ο μοναδικός προωθημένος για τον Παναθηναϊκό.

Με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα από πλευράς γηπεδούχων ξεκίνησε η αναμέτρηση, σε μια προσπάθεια των παικτών του Μιχάλη Γρηγορίου να μην αφήσουν τον Παναθηναϊκό να κάνουν το δικό τους παιχνίδι. Από την άλλη, οι “πράσινοι” αν και διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, έδειχνα να τα χαλούν στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα το πρώτο 20λεπτο να ολοκληρωθεί δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση.

“Μία σου και… μία μου”

Ωστόσο, όλα έμελλε να αλλάξουν άρδην λίγο αργότερα, όταν στο 22′ ο Βιγιαφάνιες επιχείρησε μια εκπληκτική κάθετη πάσα με αποδέκτη τον Μπεργκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα της Κέρκυρας και με μια πανέμορφη λόμπα “κρέμασε” τον Κουτζαβασίλη γράφοντας το 1-0. Έτσι, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ουσιαστικά στην πρώτη κλασσική ευκαιρία της αναμέτρησης, παίρνοντας έτσι το πάνω χέρι από νωρίς στο ματς.

Πάντως, η χαρά των παικτών του Ουζουνίδη δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 30′ ο Επστάιν πέρασε σαν… σταματημένο τον Μαρινάκη που έδειξε να ξαφνιάζεται από το κοντρόλ του Γερμανού επιθετικού, με αποτέλεσμα ο παίκτης της Κέρκυρας να πατήσει περιοχή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, κάνοντας το 1-1. Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι απάντησαν στο γκολ του Μπεργκ, σκοράροντας κι αυτοί με τη σειρά τους στην πρώτη τους ευκαιρία για τέρμα. Το σκορ διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Ο Λέτο μπήκε για να βγει

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που ήταν έξαλλος με ορισμένα λάθη στα οποία υπέπεσαν, αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα ρίχνοντας στη μάχη τον Λέτο στη θέση του Παναγιώτη Βλαχοδήμου. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να ασκήσουν πίεση στον Παναθηναϊκό, ενώ στο 57ο λεπτό η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα των “πράσινων”. Συγκεκριμένα, μετά τον Χουλτ που αποχώρησε με μυικό τραυματισμό από το παιχνίδι (μπήκε ο Χουχούμης), ο νεοεισελθών Λέτο έπεσε στο χορτάρι δίχως να μπορεί να συνεχίσει, με τον Ουζουνίδη να αναγκάζεται να πραγματοποιήσει την δεύτερη αναγκαστική αλλαγή του και την τρίτη συνολικά του “Τριφυλλιού” από πολύ νωρίς. Στη θέση του Λέτο πέρασε ο Χατζηγιοβάννης.

Στο μεταξύ, οι Φαίακες συνέχισαν να πιέζουν, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να σταματά ένα δυνατό σουτ του Σιόντη στο 63′, ενώ λίγα λεπτά πριν ο Μαρινάκης είχε ανακόψει τον Επστάιν πριν αυτός εκτελέσει από την περιοχή του πέναλτι. Τελικά, η πρώτη μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό στο 2ο ημίχρονο ήρθε στο 68′ και πάλι δια ποδός Μπεργκ, όταν βγήκε ξανά σε τετ-α-τετ με τον Κουτζαβασίλη, επιχείρησε να τον “κρεμάσει” σαν σε επανάληψη του πρώτου γκολ του αγώνα, ωστόσο ο Βενέτης έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή, γλιτώνοντας την εστία της Κέρκυρας από βέβαιη παραβίαση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κουρμπέλης πραγματοποίησε εξαιρετική κάθετη πάσα πίσω από την πλάτη της άμυνας, ώστε ο Σουηδός να βρεθεί σε θέση βολής.

Με περίπου 12 λεπτά να απομένουν για τη συμπλήρωση των 90 λεπτών παιχνιδιού, ο Επστάιν ανησύχησε την άμυνα του “Τριφυλλιού” στο 78′ με σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος μπλόκαρε σωστά τη μπάλα. Το τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού δεν επιφύλασσε τίποτα το αξιοσημείωτο, παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν ένα γκολ για να φύγει με τη νίκη απο΄την Κέρκυρα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αναδειχθούν ισόπαλες με σκορ 1-1 και το “Τριφύλλι” να αφήνει για ακόμη μια φορά 2 βαθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο που βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος Οδ., Τελάντερ, Ευαγγέλου, Χουλτ (33΄Χουχούμης) , Μαρινάκης, Λουντ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ και Βλαχοδήμος Π. (45΄Λέτο- 60΄Χατζηγιοβάννης).

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς (88΄Γεωργίου), Σπίνουλας, Γκομές, Ανδρεόπουλος (75΄Νίκιτς), Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν (80΄Κόντος), Ντιόγκο, Ντουαλά.