Έμεινε στο μηδέν!

-

Με μια άνευ προηγουμένου αστοχία το “Τριφύλλι” έμεινε στο 0-0 με τον Πανιώνιο στο “Απόστολος Νικολαίδης” και πλήρωσε για άλλη μια φορά τον τελευταίο καιρό την έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά. Σωτήρας για την ομάδα του, ο εκπληκτικός και με αμέτρητες επεμβάσεις, Σωκράτης Διούδης. Ακόμη καλύτερος σήμερα ο Εσιέν, εκτός παιχνιδιού και πάλι ο Μπεργκ.

Ο Αντρέα Στραματσιόνι παρέταξε την ομάδα του, με το κλασικό τον τελευταίο καιρό, 4-3-3 και τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια. Ο Μέστο βρέθηκε στα δεξιά της άμυνας, με τους Τελάντερ, Κουτρουμπή και Πράνιτς να τον πλαισιώνουν στην οπισθοφυλακή. Ζέκα, Εσιέν και Αμπέντ κινήθηκαν στο κέντρο, με τον Πορτογάλο και πάλι σε θέση αμυντικού χάφ, ενώ στην επίθεση από δεξιά προς τα αριστερά ξεκίνησαν οι Μπουμάλ, Μπεργκ και Κλωναρίδης.

1ο ημίχρονο

Εξαιρετικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 25 λεπτά. Από το πρώτο μόλις λεπτό οι “πράσινοι” και ο Μίκαελ Εσιέν έδειξαν τις διαθέσεις τους, με το σουτ του Γκανέζου να φεύγει ψηλά. Στο 14ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντάνιελ Πράνιτς να εκτελεί απευθείας φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και τον Σωκράτη Διούδη να διώχνει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο νεαρός Έλληνας πορτιέρο έδειξε δύο φορές σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τις ικανότητές του. Από κόψιμο του Αμπέντ από δεξιά, ο Εσιέν πλάσαρε έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Διούδη, αλλά αυτός έδιωξε και στην επαναφορά ο Γκανέζος “έπιασε” τρομερό εναέριο βόλπλανε, αλλά ο Διούδης έδιωξε με υπερένταση στο αριστερό του “παραθυράκι” σε κόρνερ. Στο 25′ το “Τριφύλι” ολοκλήρωσε μια ακόμη καλή συνεργασία μεταξύ Μπεργκ και Αμπέντ, η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη, αλλά ο Διούδης του είπε άλλη μια φορά όχι. Στην συνέχεια του ημιχρόνου  ο Παναθηναϊκός δεν έφτανε με τόση ευκολία στην εστία του Διούδη, μιας και ο Πανιώνιος με το παθητικό του στυλ έβαλε δύσκολα στους “πράσινους”. Η μοναδική καλή στιγμή μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ήταν μια ατόμική ενέργεια και σουτ του Μπουμάλ, που κατέληξε άουτ.

2ο ημίχρονο

Στο 52ο λεπτό ο Πανιώνιος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Στιλ, με τον Μπακασέτα να σουτάρει από μακρία και την μπάλα να φεύγει άουτ. Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η ομάδα του Στραματσιόνι έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, ο Μπουμάλ από δεξιά πέρασε όποιον ήθελε, γύρισε την μπάλα στη περιοχή, από όπου ο Κλωναρίδης ανενόχλητος έστειλε την μπάλα ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Διούδη. Ένα λεπτό μετά, σε πανομοιότυπη φάση από την αριστερή πλευρά όμως, ο Κλωναρίδης ήταν αυτός που έκανε την κούρσα πάσαρε στον Αμπέντ και ο Αλγερινός έστειλε την μπάλα πάνω στον Διούδη. Στο 65′, ο δραστήριος στο δεύτερο μέρος Μπουμάλ, απείλησε με απευθείας εκτέλεση φαουλ και αφού η μπάλα βρήκε στο τοίχος πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το δοκάρι.Στο 72ο λεπτό, ο Καμερουνέζος με μια ακόμη καλή ενέργεια ελευθερώθηκε, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε και πάλι άουτ. Στο 77′ ο Πανιώνιος έδειξε ότι παίζει και αυτός στο παιχνίδι, με τον Μασούρα να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και τον Στιλ να διώχνει με δυσκολία σε κορνερ. Στο 84ο λεπτό, ο Σωκράτης Διούδης έκανε μια ακόμη μεγάλη επέμβαση. Σε εκτέλεση κορνερ από δεξιά ο Τελάντερ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Κουτρουμπή και ο Διούδης την έδιωξε με υπερένταση πάνω στη γραμμή του τέρματος.

Τι κρατάμε

• Αναμφίβολα η παρουσία του Μικαέλ Εσιέν είναι το καλύτερο σημείο του σημερινού παιχνιδιού. Ο Γκανέζος σε κάθε παιχνίδι ανεβάζει όλο και περισσότερο την απόδοσή του, έχει περισσότερα τρεξίματα και κυρίως βοηθάει καθοριστικά στην ανάπτυξη της “πράσινης” επίθεσης.
  • Ο αριθμός των ευκαιριών που δημιούργησε σήμερα ο Παναθηναϊκός συγκαταλέγεται σίγουρα στα θετικά, μιας και μέχρι πριν δυο μήνες η ομάδα δεν μπορούσε να βγάλει καθόλου αυτοματισμούς και έμοιαζε τελείως ακίνδυνη για οποιαδήποτε άμυνα.

Τι πετάμε

• Η αναποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια στοίχισε και πάλι στο “Τριφύλλι” και είναι αναμφίβολα κάτι που πρέπει να βελτιώσει ο Αντρέα Στραματσιόνι τις επόμενες εβδομάδες.
  • Ο Μάρκους Μπεργκ δυστυχώς συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις την φετινή σεζόν. Σήμερα και πάλι ήταν νευρικός, δεν μπορούσε να δείξει το παραμικρό ποσοστό από την αξία του και πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ήταν εκτός παιχνιδιού.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσιόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν (86’Λουντ), Αμπέντ (76′ Πέτριτς), Μπουμάλ, Μπεργκ, Κλωναρίδης (62′ Καλτσάς)

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Χατζηισαίας, Ρισβάνης, Τασουλής, Καραμάνος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (81′ Βιγιάλμπα), Μπακασέτας (89’Αργυρόπουλος), Ανσαριφάρντ (66′ Καθάριος)