Το “Τριφύλλι” ποτέ δεν πεθαίνει!

Έχοντας την αμέριστη στήριξη του κόσμου του, ο Παναθηναϊκός των πολλών οικονομικών και διοικητικών προβλημάτων νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-0 στη Λεωφόρο για την 6η αγωνιστική της Superleague.

-

Έχοντας την αμέριστη στήριξη του κόσμου του, ο Παναθηναϊκός των πολλών οικονομικών και διοικητικών προβλημάτων νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-0 στη Λεωφόρο για την 6η αγωνιστική της Superleague. Ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα από τους “πράσινους”, στο 11′ και στο 13′ τα τέρματα, χάρη σε αυτογκόλ του Μιχαήλ και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μολίνς.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, και τους Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κολοβέτσιο και Χουλτ να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Την τριάδα στον άξονα συνέθεσαν οι Κουρμπέλης, Σιλά, Χίλιεμαρκ, ενώ πιο μπροστά βρέθηκαν οι Βιγιαφάνιες – Άλτμαν στα άκρα. Τέλος, μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μολίνς.

⚽ Το παιχνίδι

Υπό τις ιαχές του κόσμου του, που έδωσε δυναμικό “παρών” στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε όπως θα έπρεπε στην αναμέτρηση ξεκινώντας μουδιασμένα, με τους “πράσινους” να μην αποφεύγουν τα λάθη στο πρώτο 5λεπτο.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν… “καυτή” για το “Τριφύλλι”. Στο 11′ ο Χουλτ γύρισε τη μπάλα ωραία εντός μεγάλης περιοχής από τα αριστερά, βρίσκοντας το κεφάλι του Χίλιεμαρκ, με τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Μιχαήλ και να καταλήγει στα δίχτυα του Βελλίδη για το 1-0, καθώς ο τελευταίος ξεγελάστηκε από την αλλαγή πορείας της στρογγυλής “θεάς”. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες της Λεωφόρου, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 13′, έπειτα από εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μολίνς από απόσταση περίπου 25 μέτρων για το 2-0.

Μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Παναθηναϊκό όμως να μη δυσκολεύεται ιδιαίτερα να διατηρήσει τα κεκτημένα, αφού η ομάδα του Πετράκη φαινόταν ακίνδυνη. Παράλληλα, οι παίκτες του Ουζουνίδη προσπάθησαν να σημειώσουν ένα τρίτο γκολ, ωστόσο δεν βρέθηκαν οι κατάλληλοι διάδρομοι στα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων, ώστε να δημιουργηθούν οι απαραίτητες προϋποθέσεις για κάτι ουσιαστικό.

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στην αρχή του 1ου ημιχρόνου, οι παίκτες του Ουζουνίδη μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη της επανάληψης, θέλοντας να πετύχουν ένα τρίτο γκολ για να “καθαρίσουν” οριστικά την υπόθεση “νίκη”.

Στο 50′ σημειώθηκε μια πολύ ωραία φάση, όταν Βιγιαφάνες, Μολίνς και Χίλιεμαρκ άλλαξαν όμορφα την μπάλα, με τον τελευταίο να γυρίζει προς την περιοχή και τους Ηπειρώτες να παραχωρούν κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι “πράσινοι” ανησύχησαν εκ νέου τον Βελλίδη και τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων. Τότε, ο Άλτμαν γέμισε από τα αριστερά, ο Βιγιαφάνες έστρωσε με το στήθος στον Μολέντο, ο οποίος δεν βρήκε στόχο με το γυριστό σουτ που έπιασε.

Οι γηπεδούχοι είχαν περιορίσει τον αντίπαλο στα δικά του καρέ, επιμένοντας για την επίτευξη ενός τρίτου γκολ. Στο 61ο λεπτό του ματς, Λουντ και Χουλτ συνεργάστηκαν άψογα, ο Φινλανδός “έσπασε” ωραία στον Χίλιεμαρκ, ο οποίος έπιασε πιο πολύ… “αέρα” από το όριο της μεγάλη περιοχής όντας ανενόχλητος και η μπάλα πέρασε άουτ. Ωστόσο, ακόμη καλύτερη ήταν η φάση του 67ου λεπτού, όταν ο Μολίνς πραγματοποίησε μια κοφτή ντρίπλα στο ύψος της μικρής περιοχής από πλάγια θέση, με το σουτ που επιχείρησε να εξουδετερώνεται με μεγάλη δυσκολία από τον Βελλίδη στην δεξιά κάτω γωνία του.

Στη συνέχεια, στο παιχνίδι πέρασαν οι Μουνιέ, Δώνης και Λουντ για το “Τριφύλλι”, που διατήρησε την υπεροχή του σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, δίχως όμως να κατορθώσει να διευρύνει το προβάδισμά του μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Σκουλά. Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-0, αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και αποδεικνύοντας ότι παρά τα πολλά εξωαγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, μπορεί να σταθεί όρθιος με τη στήριξη του κόσμου του.