Τούμπα, ερχόμαστε… ΑΗΤΤΗΤΟΙ!

-

Δεν χάνει με τίποτα ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, ο οποίος στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος επιβλήθηκε πανάξια του Πανιωνίου με σκορ 1-0 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ, έχοντας σημαντικό αβαντάζ ψυχολογίας. Εκπληκτικό το γκολ του Ηλία Χατζηθεοδωρίδη στο 73′ από απόσταση, “χρυσή” αλλαγή για τον Γιώργο Δώνη.

Η ενδεκάδα

Κάτω από τα “πράσινα” δοκάρια βρέθηκε ο Διούδης, με τους Ινσούα, Μαυρομάτη, Κολοβέτσιο και Κουλιμπαλί να συνθέτουν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον άξονα είδαμε τους Κουρμπέλη και Δώνη, ενώ οι δύο μεσοεπιθετικοί της ομάδας, Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης, αγωνίστηκαν στα άκρα. Τέλος, για πρώτη φορά φέτος σε επίπεδο ενδεκάδας, το επιθετικό δίδυμο απαρτίστηκε από τους Μακέντα και Καμπετσή.

Το παιχνίδι

Με ευκαιρία από τα… αποδυτήρια υποδέχθηκε τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, αφού μόλις στο 2′ ο Καμπετσής έπειτα από ωραίο «1-2» με τον Μακέντα σούταρε πλασαριστά, αναγκάζοντας τον Κότνικ να επέμβει ασταθώς για να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Ωστόσο, αυτή ήταν μόνο η αρχή για τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο οποίος μέχρι και το 7′ χρειάστηκε να κάνει τα… αδύνατα δυνατά για να κρατήσει το 0-0.

Πιο συγκεκριμένα, στο 4′ ο Μακέντα έφυγε στην κόντρα από τα αριστερά επιχειρώντας σέντρα – σουτ, με τον Κότνικ να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας, ώστε αυτή να καταλήξει στα πόδια του Καμπετσή εντός μικρής περιοχής, ο οποίος από απόσταση ενός μέτρου σημάδεψε το δοκάρι με τη “συμβολή” και του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων (δείτε εδώ τη φάση). Αμέσως μετά στο 7′, ο Μπουζούκης με δυνατό χαμηλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή προβλημάτισε εκ νέου τον Κότνικ, ο οποίος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ πέφτοντας στην αριστερή πλευρά της εστίας του.

Η πίεση του “Τριφυλλιού” στα καρέ του “Ιστορικού” δεν σταμάτησε ούτε στη συνέχεια, με τον Χατζηγιοβάνη να χάνει ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία για λογαριασμό των γηπεδούχων, όταν στο 16′ ο Κουλιμπαλί έκανε μια απίστευτη κούρσα από τα δεξιά γυρνώντας τη μπάλα στη περιοχή του πέναλτι, όμως ο συμπαίκτης του σούταρε με τη… γάμπα από πλεονεκτική θέση.

Με τη συμπλήρωση του 20λέπτου στην Καλογρέζα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον επιθετικό οίστρο των “πράσινων” να καταλαγιάζει. Παράλληλα, οι παίκτες του Ανιγκό δεν μπορούσαν να προβληματίσουν τον Διούδη και την άμυνα του Παναθηναϊκού, τουλάχιστον μέχρι το 39ο λεπτό, όταν ο Ντουρμισάι με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή… “έγλειψε” το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 29′ είχε προηγηθεί καλή ευκαιρία για γκολ με πρωταγωνιστή τον Χατζηγιοβάνη, με τον Κότνικ να διώχνει εντυπωσιακά το γυριστό του παίκτη του Παναθηναϊκού από πλάγια θέση.

Λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απώλεσαν ακόμη μια κλασσική ευκαιρία για γκολ, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Μακέντα. Στο 42′, ο Ιταλός επιθετικός “τσίμπησε” εξαιρετικά τη μπάλα πάνω από το πόδι του Μπανανά, έφυγε στον κενό χώρο, όμως δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Κότνικ από κοντινή και πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, με το 0-0 να παραμένει, προς δυσαρέσκεια των “πράσινων”, που σίγουρα θα έπρεπε να είχαν πετύχει κάποιο τέρμα  με βάση την εικόνα του ματς.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, σε σχέση με αυτή του 1ου, καθώς οι “πράσινοι” δεν έδειχναν να μπορούν να βρεθούν αποτελεσματικά, προκειμένου να απειλήσουν ξανά τον Κότνικ.

Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι το 60′, οι φίλοι του “Τριφυλλιού” είδαν ένα μακρινό και φιλόδοξο σουτ του Δώνη στο 55′ να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Πανιωνίου, όπως επίσης και μια αντίστοιχη προσπάθεια από πλευράς φιλοξενούμενων, με τον Κεϊτά να στέλνει τη μπάλα άουτ στο 57′.

Βλέποντας τα δεδομένα του παιχνιδιού, ο προπονητής του Παναθηναϊκού θέλησε να παρέμβει, πραγματοποιώντας την πρώτη του αλλαγή στο 63′, με τον Καμπέτση να βγαίνει, για να πάρει τη θέση του ο Χατζηθεοδωρίδης, ο οποίος έμελλε να αποδειχθεί “χρυσός” τόσο για τον Γιώργο Δώνη, όσο και για το “Τριφύλλι” γενικότερα. Ο νεαρός παίκτης των “πράσινων”, μόλις 10 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στο 73′ εξαπέλυσε έναν… “κεραυνό” από απόσταση περίπου 25 μέτρων, εκτελώντας τον Κότνικ, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα για να εμποδίσει τη μπάλα από το να καταλήξει στη δεξιά κάτω γωνία του για το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ) μέσα σε κλίμα αποθέωσης από τους φίλους των γηπεδούχων.

Μετά το γκολ οι παίκτες του Ανιγκό φάνηκε να τα… χάνουν, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί με περισσή άνεση το προβάδισμα που απέκτησε στο τελευταίο 20λεπτό του αγώνα. Πλέον, οι “πράσινοι” που αποθεώθηκαν από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της 29ης Οκτωβρίου με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, έχοντας στις αποσκεύες τους ψυχολογία και αήττητο 7 αγώνων.