Πρωταθλητές χειμώνα οι “μικροί”! (pics)

Άνετο πέρασμα από την Ξάνθη με 2-0 για τους Νέους του Παναθηναϊκού, που βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στα μισά του δρόμου.

-

Πολύ ανώτερη σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα η Κ20 του Παναθηναϊκού, έχασε πλήθος ευκαιριών για πολύ ευρύτερο σκορ και τελικά επικράτησε της Ξάνθης με 2-0 στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο Πηγαδίων στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League Κ20.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να άργησε να ανοίξει το σκορ, ωστόσο η συνολική εικόνα του αγώνα ήταν τέτοια που από νωρίς φαινόταν θέμα χρόνου να αποτυπωθεί και στο σκορ η καθολική ανωτερότητα των «πράσινων» που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, έλεγχαν απολύτως την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η Ξάνθη δεν μπόρεσε ποτέ και σε κανένα σημείο να φανεί απειλητική, ενώ οι ποδοσφαιριστές των ΦρατζέσκουΤαράση δημιουργούσαν φάσεις με μεγάλη ευκολία. Με την ίδια ευκολία ωστόσο τις έχαναν κιόλας, αφήνοντας το παιχνίδι ανοιχτό και το σκορ στο ισορροπημένο 0-0. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου αν και το «Tριφύλλι» είχε αρκετές ευκαιρίες που θα δικαιολογούσαν τουλάχιστον 2-3 γκολ.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 57’ ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν, καθώς ο Ζωγραφάκης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ούτε και μετά από αυτό καθώς ο Παναθηναϊκός έλεγχε εύκολα το παιχνίδι και διαχειριζόταν σωστά το σκορ. Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε λίγο πριν το φινάλε, στο 87’ όταν ο Εμμανουηλίδης έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα και με έναν αγώνα εξ αναβολής να εκκρεμεί για την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός έχει ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά στα μισά της διοργάνωσης και τον άτυπο τίτλο του Πρωταθλητή χειμώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Χαλκίδης, Αλεξανδρόπουλος, Ζωγραφάκης, Θεοχάρης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Αποστολάκης (46’ Βλαχόπουλος), Μπουζούκης (Ντιρμίσι), Εμμανουηλίδης, Ξεπαπαδάκης (60’ Δημήτρουλας), Σέχου