Προηγήθηκε, αλλά… λύγισε!

-

Την ήττα με σκορ 3-1 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Ντεν Χάαγκ στο τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Οι «πράσινοι» που παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στα πρώτα 20 λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν στο 3ο λεπτό, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τη Ντεν Χάαγκ να ανεβάζει την απόδοσή της και εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την ατυχία των «πρασίνων» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1. Τραυματίας αποχώρησε στο 80’ ο Μουνιέ με χτύπημα στο γόνατο.

Ο Διούδης στη θέση κάτω από τα γκολπόστ, στην τριάδα της άμυνας δεξί στόπερ ήταν ο Γιόχανσον, κεντρικό ο Κολοβέτσιος και αριστερό στόπερ ο Μαυρομάτης. Δεξιός φουλ μπακ ο Κουλιμπαλί, με τους Κάτσε και Στάικο κεντρικούς μέσους, και τον Χατζηθεοδωρίδη αριστερό φουλ μπακ.

Στις θέσεις των μεσοεπιθετικών, ο Χατζηγιοβάνης ήταν στη δεξιά πλευρά κι ο Μπουζούκης στην αριστερή, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ρεγκάκος.

Στον πάγκο ήταν οι: Κότσαρης, Ινσούα, Μουνιέ, Δώνης, Αποστολάκης, Θεοχάρης, Εμμανουηλίδης, Οικονόμου, Τζανδάρης, Σέχου και Οικονομόπουλος.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 3-4-3 με τον Διούδη κάτω από τα γκολπόστ, στην τριάδα της άμυνας δεξί στόπερ τον Γιόχανσον, κεντρικό τον Κολοβέτσιο και αριστερό στόπερ τον Μαυρομάτη. Την επιτήρηση της δεξιάς πλευράς είχε ο Κουλιμπαλί και της αριστερής ο Χατζηθεοδωρίδης, με τους Κάτσε και Στάικο κεντρικούς μέσους. Ο Χατζηγιοβάνης πήρε θέση στη δεξιά πλευρά και ο Μπουζούκης στην αριστερή, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Ρεγκάκος.

Οι «πράσινοι» από την πρώτη στιγμή πήραν την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο γκολ κάτι που κατάφεραν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χατζηθεοδωρίδη. Ο Έλληνας άσσος εκμεταλλευόμενος την πάσα του Ρεγκάκου από τα δεξιά έπιασε ένα σουτ από το σημείο του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη πιέζοντας του Ολλανδούς της Ντεν Χάαγκ αφενός έπαιρναν αμέσως στην κατοχή τους τη μπάλα, αφετέρου μείωναν στο ελάχιστο τον κίνδυνο να δεχθούν κάποια φάση στα μετόπισθεν. Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι του αγωνιστικού χώρου, ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα στο 23ολεπτό να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Γκόουσενς, ο οποίος με αριστερό σουτ από το σημείο του πέναλτι, έπειτα από επέλαση και συρτή σέντρα του Μπέκερ από τα δεξιά, ισοφάρισε σε 1-1. Η Ντεν Χάαγκ προσπαθούσε να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα του «τριφυλλιού» με κάθετες πάσες αλλά και τον γρήγορο Μπέκερ ο οποίος έκανε επελάσεις από την δεξιά πλευρά. Αυτός ήταν και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε και το 2-1 για τους Ολλανδούς στο 30’, όταν ο Μπέκερ από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Γιόχανσον δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά και ο επερχόμενος Χόουι από κοντά έγραψε το 2-1. Στο 41’ ο Δημήτρης Κολοβέτσιος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με ενοχλήσεις ψηλά στο δεξί πόδι και ο Βαγγέλης Θεοχάρης πήρε τη θέση του στη μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την  έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Δώνης όπως συνηθίζει πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές με τους Κότσαρη, Οικονόμου, Θεοχάρη, Οικονομόπουλο, Γιόχανσον, Ινσούα, Τζανδάρη, Δώνη, Μουνιέ, Μπουζούκη και Σέχου να είναι η ενδεκάδα, με τον Γιόχανσον να έχει περάσει πλέον σε ρόλο δεξιού φουλ μπακ. Οι «πράσινοι» όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο μπήκαν δυναμικά και μέχρι το 60’ είχαν δημιουργήσει δύο καλές ευκαιρίες με Μαυρομάτη και Τζανδάρη, ωστόσο καμία από τις δύο δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Στο 70’ οι Αποστολάκης και Εμμανουηλίδης πέρασαν στο ματς στη θέση των Μπουζούκη και Γιόχανσον, με τις πολλές αλλαγές να έχουν επηρεάσει όπως είναι φυσικό τη συνοχή του «τριφυλλιού», που έδειχνε κάπως αποδιοργανωμένο. Στο 75’ ο Κότσαρης είπε όχι στους Ολλανδούς σε τετ α τετ και στο 80’ ο Μουνιέ αποχώρησε τραυματίας καθώς λίγα λεπτά  νωρίτερα είχε δεχτεί ένα χτύπημα στο γόνατο, αφήνοντας έτσι τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες για τη συνέχεια του ματς. Στο 87’ ο Δώνης έχασε τη μπάλα στο κέντρο και η Ντεν Χάαγκ χτύπησε στη κόντρα με τον Ζανγκ να γράφει το 3-1που ήταν και το τελικό σκορ.

Ντεν Χάαγκ: Τζουίνκελς, Μπεούγκελσνταϊκ, Κάνον, Μπέκερ, Ίμερς, Γκόουσενς, Πίνας, Ελ Καγιατί, Πόλεϊ, Φάλκενμπουργκ, Χόουι

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Κουλιμπαλί, Κάτσε, Στάικος, Χατζηθεοδωρίδης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Ρεγκάκος