“Πράσινο” τρίποντο σε “μαύρο” φόντο!

-

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα χάρη σε γκολ του εξαιρετικού Άλτμαν, ωστόσο το διοικητικό χάος που δείχνει να πλησιάζει, επισκίασε τη συγκεκριμένη νίκη.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Χουλτ, Κουτρουμπή, Κολοβέτσιο και Γιόχανσον από τα αριστερά προς τα δεξιά. Πιο μπροστά, στον χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Κουρμπέλης και Χίλιεμαρκ, ενώ αριστερά και δεξιά στις πτέρυγες τοποθετήθηκαν οι Λουντ και Μουνιέ.  Τέλος, το επιθετικό δίδυμο των «πράσινων» συνέθεσαν οι Άλτμαν και Μολίνς.

⚽ Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι επιχειρώντας να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο και κατάφερε να πραγματοποιήσει τις δύο πρώτες του καλές στιγμές στο 16′ και 18′, όταν τα σουτ των Λουντ και Άλτμαν λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Τσόβιτς. Στο 26′ ο Χίλιεμαρκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, κατέβασε ωραία την μπάλα, όμως το σουτ του με το αριστερό πέρασε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Απόλλωνα.

Στο 32′ ωστόσο, οι “πράσινοι” κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, όταν ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε κόρνερ, με τον Άλτμαν να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και να νικάει τον Τσόβιτς με ωραία κεφαλιά για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τον Ντάσιο να σεντράρει από τα δεξιά, τον Σιατραβάνη να κάνει την προβολή και τον Κολοβέτσιο να προλαβαίνει να αλλοιώσει την πορεία της μπάλας και να παραχωρεί το κόρνερ. Στο 41′ μια λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού έσωσε τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Μπαμπιάρζ ξεχάστηκε από την άμυνα των “πρασίνων”, έφυγε ολομόναχος απέναντι στον Βλαχοδήμο, ωστόσο υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Τέλος, το πρώτο μέρος έκλεισε με δύο σουτ των Χίλιεμαρκ και Άλτμαν, τα οποία απέκρουσε με δυσκολία ο γκολκίπερ του Απόλλωνα. Έτσι, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη πήγαν με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια, δίχως πάντως να έχουν καταφέρει να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους.

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ουζουνίδη να περνάει τον Λουτσιάνο στη θέση του Μουνιέ, με τον Γάλλο εξτρέμ να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Ο Απόλλωνας μπήκε αρκετά δυνατά στην επανάληψη και λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση, όταν ο Μπάμπιαρζ βγήκε μόνος του απέναντι στον Βλαχοδήμο, με τον νεαρό τερματοφύλακα να πέφτει γρήγορα στα πόδια του πρώτου και να σώζει την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα στις μεγάλες ευκαιρίες, όταν μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Άλτμαν, ο Λουτσιάνο δέχτηκε την μπάλα σε κάλη θέση μέσα στην περιοχή, όμως το αριστερό του πλασέ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στα επόμενα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Ουζουνίδη να προχωράει σε ακόμα δύο αλλαγές, περνώντας τους Τσάβες και Σιλά στις θέσεις των Μολίνς και Κουτρουμπή αντίστοιχα. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να απειλήσουν εις διπλούν στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, όταν και τα πολύ ωραία σουτ των Άλτμαν και Χίλιεμαρκ πέρασαν λίγο δίπλα από το δοκάρι του Τσόβιτς.

Το τελικό 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και να φτάνει τους 3 βαθμούς, χάρη σε αυτό το γκολ του Άλτμαν, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα.