“Πράσινο”… γλέντι και πρόκριση στο Μπακού!

Ολοκληρώνοντας μια παλικαρίσια ανατροπή, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 2-1 επί της Γκαμπάλα στο Αζερμπαϊτζάν και εξασφάλισε πανάξια το εισιτήριο για τα Play-Offs του Europa League. Αυτογκόλ ο Μολέντο στο 52′, με τους Λουντ και Καμπέσας στο 63′ και στο 67′ αντίστοιχα να στέλνουν στο… καναβάτσο τους γηπεδούχους.

-

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και την αμυντική τετράδα να απαρτίζεται από τους Χουλτ, Μολέντο, Κολοβέτσιο και Κουλιμπαλί από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον άξονα βρέθηκαν οι Κουρμπέλης και Ζέκα, ενώ στις πτέρυγες κινήθηκαν οι Χατζηγιοβάνης και Λουντ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Τέλος, αιχμή του δόρατος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μολίνς, με τον Άλτμαν να βρίσκεται πίσω του.

⚽ Το παιχνίδι

Με διάθεση να βγει μπροστά και να κυριαρχήσει ξεκίνησε την αναμέτρηση το “Τριφύλλι”, δείχνοντας… “άγριες” διαθέσεις από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού.

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το 0-1, όταν ο Λουντ έπαιξε πολύ ωραία το “ένα-δύο” με τον Χουλτ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και έκανε τη συρτή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τους Χατζηγιοβάνη και Άλτμαν να μπερδεύονται και να στέλνουν… μαζί με κόντρα τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπεζοτόζνι από το ύψος της μικρής περιοχής.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 14′, οι παίκτες του Ουζουνίδη έχασαν ακόμη μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, με τον Άλτμαν σε πρώτο χρόνο να βγαίνει εξαιρετικά πίσω από την πλάτη της άμυνας, σουτάροντας ωστόσο πάνω στα σώματα, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Μολίνς που έγινε αποδέκτης της μπάλας νικήθηκε από κοντά από τον γκολκίπερ της Γκαμπάλα.

Ήταν εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, πιέζοντας αδιάκοπα την αντίπαλη εστία με στόχο το εκτός έδρας γκολ, που ουσιαστικά θα “κλείδωνε” την πρόκριση στα Play-Offs του Europa League. Μάλιστα, στο 27ο λεπτό ο Μολίνς πλάσαρε, αλλά ο Μπεζοτόζνι εξουδετέρωσε με υπερένταση και στο 33ο λεπτό ο Γκουρμπάνοφ πρόλαβε τον Σουηδό φορ κι έδιωξε άτσαλα σε κόρνερ έπειτα από συρτό γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, με τη μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Πάντως, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι τα… “χρειάστηκαν”, όταν στο 45ο λεπτό ο Νταμπό σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου,

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Παρότι οι “πράσινοι” έδειχναν πως θα συνεχίσουν να κυριαρχούν επί της Γκαμπάλα και στο δεύτερο ημίχρονο, μια άτυχη στιγμή για τον Μολέτο στο 52ο λεπτό έμελλε να βάλει σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, όταν ο Μονρόουζ έκανε το συρτό γύρισμα από τα αριστερά εντός περιοχής, με τον Βραζιλιάνο κεντρικό αμυντικό να μη διώχνει σωστά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-0.

Στη συνέχεια οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν ελαφρώς αποσυντονισμένοι από το αυτογκόλ του Μολέντο, με αποτέλεσμα ο Μονρόουζ να απειλήσει ξανά την εστία του Βλαχοδήμου στο 55′, με τον γκολκίπερ του “Τριφυλλιού” να ίπταται και να διώχνει σε κόρνερ τη μπάλα από το αριστερό “παραθυράκι του.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Ουζουνίδης αποφάσισε να παρέμβει αποφασιστικά στο ματς, περνώντας στις θέσεις των Άλτμαν και Χατζηγιοβάνη τους Λουτσιάνο και Καμπέσας, αλλάζοντας πλήρως τη ροή της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός απέκτησε ξανά αυτοπεποίθηση και ξεκίνησε να αποκτά και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας τους γηπεδούχους.

Τελικά, η συνεχής πίεση δεν άργησε να αποφέρει καρπούς για τους φιλοξενούμενους, αφού αρχικά στο 63′ ο Λουντ με ένα εξαιρετικό και δυνατό βολ πλανέ στη κίνηση εκτέλεσε τον Μπεζοτόζνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 1-1, ενώ στο 67′ ο νεοεισελθών στο ματς, Καμπέσας, με όμορφο συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή κάτω γωνία του γκολκίπερ των Αζέρων, διαμορφώνοντας το 1-2 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ύστερα, οι παίκτες του Γκρίγκορτσουκ “κατέρρευσαν”, με τον Καμπέσας στο 84′ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 1-3 έπειτα από τετ-α-τετ που είχε με τον Μπεζοτόζνι. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε τίποτα, με το “Τριφύλλι” να νικά στο Μπακού και να παίρνει την πρόκριση για τα Play-Offs του Europa League.