Νύχτα ντροπής στην Τούμπα!

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Τούμπα και η “συντριβή” από τον ΠΑΟΚ με 4-0 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Ινσούα, ενώ κανένας δεν κατάφερε να διασωθεί από το “πράσινο ναυάγιο”.

-

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Τούμπα και η “συντριβή” από τον ΠΑΟΚ με 4-0 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Κακή προετοιμασία από τον Μαρίνο Ουζουνίδη, ο οποίος κλήθηκε, βέβαια, να παρατάξει την ομάδα με σύνθεση ανάγκης, λόγω των πολλών απουσιών. Κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Ινσούα, ενώ κανένας δεν κατάφερε να διασωθεί από το “πράσινο ναυάγιο”.

O Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να παρατάξει το “Τριφύλλι” στην Τούμπα με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια και τους Ινσούα, Κουτρουμπή, Μολέντο και Κολοβέτσιο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου πήραν θέση οι Κουρμπέλης και Λουντ, ενώ στη δεξιά και αριστερά πτέρυγα βρέθηκαν οι Γιόχανσον και Καμπέσας. Τέλος, ο Βιγιαφάνιες τοποθετήθηκε ως “δεκάρι” και ο Άλτμαν είχε ρόλο επιθετικού.

Με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι “ασπρόμαυροι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενοι την ώθηση από την κατάμεστη Τούμπα.

Στο 3′ σημειώθηκε η πρώτη υποψία φάσης, όταν οι γηπεδούχοι επιχείρησαν μία κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έξω από τα μετόπισθεν του “Τριφυλλιού”, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι “πράσινοι” προσπαθούσαν να διατηρήσουν την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά η πίεση του ΠΑΟΚ ήταν ασφυκτική.

Στην πρώτη τελική ευκαιρία του παιχνιδιού και δη στο 8ο λεπτό, ο “Δικέφαλος” άνοιξε το σκορ, μετά από αριστοτεχνικό σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή. Ήταν φανερό ότι το σύνολο του Ουζουνίδη, που παρέταξε με αμυντικό προσανατολισμό την ομάδα, αδυνατούσε να αντιμετωπίσει τον… φορτσάτο ΠΑΟΚ.

Στο 14ο λεπτό ήταν η πρώτη φορά που η άμυνα των γηπεδούχων ένιωσε πίεση, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει κόρνερ, που δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε ευκαιρία. Μετά το τέρμα του Πέλκα, ο ρυθμός έπεσε, γεγονός το οποίο επέτρεψε στο “Τριφύλλι” να ισορροπήσει το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ήταν, πάντως, αυτός που απείλησε και πάλι, όταν στο 20ο λεπτό ο Κουλούρης σούταρε, αλλά δεν ανησύχησε τον Διούδη.

Με τον Βιγιαφάνιες σε ρόλο οργανωτή, οι “πράσινοι” κέρδισαν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να μετουσιώνουν την υπεροχή τους σε φάση. Στο 27ο λεπτό ο Αργεντινός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, επιχείρησε τη συρτή σέντρα, αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν με δυσκολία.

Η κάκιστη εικόνα συνεχίστηκε και τα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ούτε ίχνος ευκαιρίας. Στο 35ο λεπτό ο Μακ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Διούδη, αναγκάζοντας τον τελευταίο να πραγματοποιήσει απόκρουση. Χρειάστηκε να περάσουν 40 ολόκληρα λεπτά για να σημειώσει τελική ευκαιρία το “Τριφύλλι”, με τον Βιγιαφάνιες να εκτελεί μακρινή εκτέλεση φάουλ και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο την μπάλα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου. Τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο ΠΑΟΚ είχαν κακή απόδοση, με το εκπληκτικό γκολ του Πέλκα να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Με τον Χίλιεμαρκ να περνά στη θέση του Γιόχανσον ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στην Τούμπα. Οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν ο Άλτμαν επιχείρησε το σουτ, το οποίο κατέληξε αρκετά μέτρα από την εστία του Πασχαλάκη.

Παρ’ όλα αυτά, στην επόμενη φάση, ο Πέλκας κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή του άουτ, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε, κάνοντας το 2-0 (51′). Το γκολ του Έλληνα εξτρέμ έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους και έτσι στο 54′ ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά. Ο Βιγιαφάνιες ισοφάρισε τις ευκαιρίες του 2ου ημιχρόνου, κάνοντας μία όμορφη προσπάθεια και κερδίζοντας στη συνέχεια το κόρνερ.

Στο 60′ ο Άλτμαν έκανε μία συρτή σέντρα, που δεν δυσκόλεψε τον Πασχαλάκη, ο οποίος μπλόκαρε με ευκολία. Το (τουλάχιστον) κακό θέαμα δεν έλεγε να υποχωρήσει, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο ρελαντί στο 3-0. Ο Ινσούα μπλόκαρε εντός της περιοχής με το χέρι το σουτ του Μαουρίτσιο, αποβλήθηκε και ο Κουλούρης εκτέλεσε εύστοχα (68′) το πέναλτι.

Στο 75ο λεπτό ο Μαουρίτσιο ανέλαβε να σουτάρει ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 79′ ο Πρίγιοβιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, όταν βρέθηκε απελπιστικά μόνος στα καρέ του “Τριφυλλιού” και έστειλε την μπάλα ψηλά στην εστία του Διούδη.

Από το σημείο αυτό και έπειτα το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τους “πράσινους” να ξεσπούν και να αδυνατούν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους. Στο 79ο λεπτό ο Βιγιαφάνιες δέχτηκε την απώθηση από τον Μακ και ο τελευταίος αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο, επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία. Στην ίδια φάση πήραν κίτρινη κάρτα τόσο ο Διούδης, όσο και ο Βιγιαφάνιες.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, με την 10η Δεκεμβρίου να αναμένεται να μείνει για αρκετά χρόνια στη μνήμη όλων ως η “νύχτα ντροπής στην Τούμπα”.