Μπάλα… «πόρνη»!

Παρότι κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο καλά στημένος Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις τεράστιες κλασσικές ευκαιρίες που του δόθηκαν, με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

-

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια και τους Μαυρομάτη, Πούγγουρα και Κουλιμπαλί στην αμυντική τριάδα των στόπερ. Στον άξονα είδαμε τους Κουρμπέλη και Δώνη, ενώ ως μπακ χαφ στα δεξιά και στα αριστερά αγωνίστηκαν οι Γιόχανσον και Ινσούα αντίστοιχα. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μακέντα, ο οποίος θα πλαισιώθηκε μεσοεπιθετικά από τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη.

Έχοντας ως προνόμιο την ώθηση των δεκάδων χιλιάδων φίλων του, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο αθηναϊκό ντέρμπι και μάλιστα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν o Γιόχανσον επιχείρησε ένα βολέ στην κίνηση από τη δεξιά πλευρά της περιοχής, με τη μπάλα να “γλείφει” το δεξί δοκάρι του Μπάρκα, ενώ αμέσως μετά ο Μακέντα προσπάθησε να κάνει το τσίμπημα προ του γκολκίπερ της “Ένωσης”, ο οποίος πρόλαβε να μπλοκάρει.

Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” όντας πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο κατάφεραν να κρατήσουν με άνεση μακριά από την περιοχή τους την ΑΕΚ, απειλώντας μάλιστα εκ νέου την εστία των φιλοξενούμενων στο 17′, με τον Μπουζούκη να σουτάρει από τα δεξιά και τον Μπάρκα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η πολύ καλή και συγκροτημένη εικόνα του “Τριφυλλιού” δεν σταμάτησε ούτε μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου, με την ομάδα του Ουζουνίδη να μην έχει σημειώσει ούτε μία τελική προσπάθεια στο ματς. Αντιθέτως, το σύνολο του Δώνη συνέχισε να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα ανά διαστήματα στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα, με αποκορύφωμα τη φάση του 30ου λεπτού. Τότε, ο Κουρμπέλης έκλεψε τη μπάλα σε εξαιρετικό σημείο στο δεύτερο μισό του γηπέδου, πάσαρε στον Μακέντα που βρισκόταν εντός περιοχής αφύλακτος, με τον Ιταλό φορ να πλασάρει βιαστικά τον Μπάρκα, δίνοντάς του τη δυνατότητα να διώξει και να τον νικήσει στο τετ-α-τετ, στη μεγαλύτερη και πιο κλασσική ευκαιρία του Παναθηναϊκού μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Η πρώτη… υποψία ευκαιρίας για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 35′, όταν ο Μαυρομάτης υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος στο όριο της περιοχής, με τον Πόνσε να του κλέβει τη μπάλα, κάνοντας όμως λάθος μεταβίβαση στη συνέχεια, προσπαθώντας να βρει τον αμαρκάριστο Λιβάγια στο ύψος της μικρής περιοχής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του 1ου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός άθελά του έδωσε μερικά μέτρα στον αντίπαλο, ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει ξανά με μια σκαστή κεφαλιά του Πόνσε στο 37′, δίχως ωστόσο να σημειωθεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση μέχρι την ολοκλήρωση του 45λέπτου. Πάντως, αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής, Όλιβερ Ντράχτα, αποφάσισε να σφυρίξει τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, ενώ η μπάλα είχε βγει κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, γεγονός που προκάλεσε αλγεινή εντύπωση στους φίλους των “πράσινων”.

Αγωνιστικά… “επεισοδιακή” ήταν η έναρξη του 2ου ημιχρόνου, καθώς σε διάστημα μόλις 3 λεπτών αμφότερες οι δύο ομάδες δημιούργησαν από μια ευκαιρία για γκολ. Από τη μία η ΑΕΚ στο 46′ μετά από μια αναταραχή στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων απώλεσε τη δυνατότητα να ανοίξει το σκορ, με τον Διούδη να μπλοκάρει, ενώ στο 48′ ο Παναθηναϊκός έπειτα από μια φάση διαρκείας απέτυχε να κάνει το 1-0 μετά από αλλεπαλληλία σουτ του Δώνη και του Γιόχανσον εντός κι εκτός περιοχής αντίστοιχα, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση του 50ου λεπτού της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” έριξαν την απόδοσή τους και υποπίπτοντας σε αρκετά προσωπικά λάθη σε άμυνα και άξονα έδωσαν τη δυνατότητα στον “Δικέφαλο” να βγει μπροστά και να σφίξει τον κλοιό μπροστά από την περιοχή για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Στο 60′ ο Λιβάγια με πολύ δυνατό μακρινό σουτ ανάγκασε τον Διούδη να εκτιναχθεί και να διώξει με δυσκολία, ενώ στο 63′ μια απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στο “Τριφύλλι”, αφού ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του.

Βλέποντας ως η ομάδα έχει υποστεί καθίζηση, ο Δώνης ανακάτεψε την “τράπουλα” και πραγματοποίησε δύο μαζεμένες αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη τους Κάτσε και Χατζηθεοδωρίδη αντί των Χατζηγιοβάνη και Χρήστου Δώνη. Αμέσως ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο 5ο λεπτο «64′ – 69’» έφτασε δύο φορές μια ανάσα από το 1-0, χάνοντας δύο απίστευτες ευκαιρίες. Αρχικά, στο 66′ έπειτα από κακό διώξιμο της μπάλας από την άμυνα της ΑΕΚ, ο Μπουζούκης έκανε κοντρόλ με το στήθος στην περιοχή του πέναλτι και με το δεξί όντας ανενόχλητος και αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα. Ύστερα, στο 68′ ο Χατζηθεοδωρίδης πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα από τον άξονα, πάτησε περιοχή, όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν το ιδανικό, με τον Μπάρκα να μπλοκάρει.

Με το ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά, ο Δώνης επιχείρησε στο 83′ να πραγματοποιήσει την τελευταία του αλλαγή, βάζοντας τον Μουνιέ στη θέση του Μπουζούκη, που πρόσφερε αλλά φάνηκε να κουράζεται, ενώ παράλληλα θέλησε να εκμεταλλευτεί την εμπειρία του Γάλλου.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αν και προσπάθησε, τελικά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει, έχοντας μια ακόμη ευκαιρία με τον Μακέντα στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπάρκας εξουδετέρωσε το σουτ που επιχείρησε υπό γωνία, με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης του Ντράχτα να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 0-0.