Με τη… ψυχή στο στόμα!

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην πραγματοποίησε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση που θα μπορούσε στο ΟΑΚΑ, ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς λύγισε τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 1-0 χάρη σε ωραίο τέρμα του Όμρι Άλτμαν στο 17′.

-

Η ενδεκάδα

Το παιχνίδι

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μη ρισκάρουν, προσπαθώντας να διακρίνουν τις προθέσεις του αντιπάλου. Μάλιστα, χρειάστηκε να περάσει περίπου ένα δεκάλεπτο μέχρι να σημειωθούν φάσεις.

Συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την πρώτη του τελική προσπάθεια έπειτα από ένα μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Κάτσε και έφυγε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, στο 11′, ο ίδιος παίκτης πήρε ρόλο δημιουργού όταν πέρασε ωραία τον Κυριακόπουλο από τα δεξιά, βγάζοντας μετά τη σέντρα και βρίσκοντας τον Κουρμπέλη στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, ο οποίος ωστόσο δε βρήκε στόχο με την κεφαλιά που επιχείρησε.

Το καλό διάστημα του “Τριφυλλιού” συνεχίστηκε μετά τη διπλή ευκαιρία που προαναφέρθηκε και τελικά οι “πράσινοι” ευτύχησαν να πανηγυρίσουν. Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κουρμπέλης έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη ψηλή μπαλιά από το χώρο του κέντρου, βλέποντας τον Άλτμαν που έκανε την κίνηση ως “κρυφός” φορ πίσω από την πλάτη της άμυνας των Αρκάδων, με τον Ισραηλινό παίκτη να στοπάρει ωραία τη μπάλα και να εκτελεί τον Παπαδόπουλο με δυνατό συρτό σουτ για το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ).

Παρότι θα περίμενε κανείς ότι το γκολ θα έδινε… “φτερά” στους παίκτες του Δώνη, συνέβη το αντίθετο, αφού ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει ουκ ολίγες φορές στην ισοφάριση, χάνοντας απίστευτες ευκαιρίες.

Πρώτα στο 25′, ο Φερνάντες βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού και μπήκε στην περιοχή, ενώ ο Μανιάς περίμενε ανενόχλητος και αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η πάσα του πρώτου ήταν τόσο κακή που ο Έλληνας φορ των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη σπρώξει, τη στιγμή που ο Διούδης δεν μπορούσε να επέμβει. Λίγο αργότερα, στο 30′ η άμυνα του “Τριφυλλιού” ολιγώρησε για μια ακόμη φορά, με τη μπάλα να φτάνει έπειτα από σέντρα στην καρδιά της “πράσινης” περιοχής και τον Καλτσά να πραγματοποιεί ένα κάκιστο… “μυτάκι”, αστοχώντας από μια θέση που είναι δύσκολο να μην πετύχει κανείς γκολ.

Στη συνέχεια μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε τίποτα το αξιόλογο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 1-0.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο ήταν αρκετά νωθρό, με αποτέλεσμα ο Αστέρας Τρίπολης να βρει πρόσφορο έδαφος για να απειλήσει σύντομα. Η πρώτη φάση της επανάληψης ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 56′ ο Φερνάντες εξέθεσε τους Μαυρομμάτη και Κολοβέτσιο περνώντας μια κάθετη πάσα ανάμεσά τους, με τον Μανιά να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Διούδη και να αστοχεί για ελάχιστα εκατοστά.

Στο επόμενο 15λεπτο οι “πράσινοι” φαίνονταν να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Παπαδόπουλου, ωστόσο μετά τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν σημάδια κούρασης, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν. Μάλιστα, στο 73′ θα μπορούσε να γίνει το 2-0, εάν στο ωραίο γύρισμα που έκανε ο Μακέντα στη μικρή περιοχή είχαν πάρει καλή θέση οι συμπαίκτες του για να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ αμέσως μετά στο 77′ ο Ιταλός φορ πέρασε σε ρόλο εκτελεστή όταν μετά από ωραία κάθετη του Χατζηγιοβάνη βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά πλάσαρε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία ουσιαστική ευκαιρία, όχι μόνο του Παναθηναϊκού, αλλά και του ματς, με τους “πράσινους” να φτάνουν στη νίκη με σκορ 1-0 χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν προσωρινά στην 6η θέση της βαθμολογίας, όντας στο -1 από τον 5ο Άρη, που την Κυριακή παίζει με τον Πανιώνιο στη Θεσσαλονίκη.