Η κριτική των «πράσινων» με Πανιώνιο (Poll)

-

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την εξαιρετική παρουσία του φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητος μετά και τη σημερινή του νίκη (1-0) κόντρα στον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ, με τον Στέλιο Μπιτσώρη να κρίνει τους ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη για την εμφάνισή τους απέναντι στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Παράλληλα, μπορείτε να ψηφίζετε τον MVP του “Τριφυλλιού”.

ΔΙΟΥΔΗΣ: Ήταν θεατής στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο όποτε χρειάστηκε δήλωσε “παρών” βγάζοντας την ομάδα του από επικίνδυνες καταστάσεις. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΙΝΣΟΥΑ: Δεν είχε την παρουσία που είχε σε προηγούμενες αναμετρήσεις του Παναθηναϊκού. Δεν είχε πολλά ανεβάσματα από την πλευρά του, ωστόσο, κρατούσε τη θέση του όσον αφορά τα αμυντικά του καθήκοντα. Στην επανάληψη είχε περισσότερα ανεβάσματα, παρουσιάζοντας καλύτερη εικόνα από αυτή που είχε στο πρώτο μέρος του αγώνα. Βέβαια, ήταν εμφανές το γεγονός ότι δεν ήταν σε καλή μέρα, κάνοντας κάποια παιδικά λάθη στην επίθεση και ειδικά στις μεταβιβάσεις του. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Για ακόμη ένα παιχνίδι “κούμπωσε” πολύ καλά με τον σχεδόν μόνιμο παρτενέρ του, Μαυρομάτη. Είχε κάποιες στιγμές αδράνειας στα πρώτα λεπτά του ματς, αλλά και κάποιες καλές, κόβοντας τους αντίπαλους του. Στην επανάληψη προσπαθούσε αρκετά να ανεβάσει την μπάλα από την άμυνα προς την επίθεση, βοηθώντας τον Κουρμπέλη να μην κατεβαίνει αρκετά χαμηλά για να ξεκινήσει την επίθεση του “Τριφυλλιού”. Πολύ καλός στις επεμβάσεις του, με αποτέλεσμα η παρουσία του στο παιχνίδι να κρίνεται ως θετική. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ: Θετικός για ένα ακόμη παιχνίδι στις ενέργειές του ο νεαρός Έλληνας αμυντικός. Μάρκαρε αποτελεσματικά τους αντιπάλους του, παίζοντας αρκετά δυναμικά, στο όριο του επιτρεπτού. Ιδιαίτερα θετικός και στην επανάληψη. Έβαλε στοπ στις όποιες προσπάθειες είχε ο Πανιώνιος να προσεγγίσει την εστία του Διούδη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο ακραίος αμυντικός από το Μάλι βοήθησε επιθετικά την ομάδα του Γιώργου Δώνη με τα ανεβάσματά του στην δεξιά πτέρυγα. Αμυντικά έδειχνε να κρατάει πολύ καλά τη θέση του, έχοντας παράλληλα πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν πήρε πολλές προσπάθειες από την πλευρά του, με αποτέλεσμα να μην “φαίνεται” πολύ επιθετικά σε σχέση με το πρώτο μισό της αναμέτρησης. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού φάνηκε να είναι επηρεασμένος από τον τραυματισμό που είχε στο παιχνίδι με την εθνική ομάδα. Δεν ήταν τόσο καλός όσο στα προηγούμενα παιχνίδια του “Τριφυλλιού”, αλλά κρατούσε τη θέση του, όντας από τους πλέον έμπειρους παίκτες του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, πήρε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, έχοντας μεγαλύτερη συμμετοχή στο κομμάτι της ανάπτυξης. Ο αρχηγός φαινόταν να βρίσκεται παντού στο γήπεδο, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΔΩΝΗΣ: Ούτε αρνητική, αλλά ούτε και θετική η παρουσία του Χρήστου Δώνη στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού. Προσπαθούσε να βοηθήσει την ομάδα του στον τομέα της ανάπτυξης, είχε κάποιες θετικές προσπάθειες στο ενεργητικό του, ενώ παράλληλα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Πανιωνίου με κάποια σουτ. Συνέχισε να έχει μέτρια απόδοση και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Φάνη Τζανδάρη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Αρκετά δραστήριος, κινητικός και μονίμως πηγή κινδύνου για την άμυνα του Πανιωνίου από τα δεξιά. Κυνηγούσε τις φάσεις, όντας πολύ μαχητικός. Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν έριξε την απόδοσή του και συνέχισε να παλεύει ώστε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση στα καρέ του φιλοξενούμενου Πανιωνίου. Ακόμη μια καλή εμφάνιση από τον νεαρό άσο του Παναθηναϊκού, ο οποίος άφησε τη θέση του στο 82′ στον Σέχου. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι. Είχε και ένα σουτ εκτός περιοχής, ενώ βρισκόταν διαρκώς κοντά στην μπάλα. Επιθετικά μοίραζε ωραία την μπάλα στους συμπαίκτες του, οργανώνοντας σωστά την ανάπτυξη της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να έχει καλή εικόνα, έχοντας παράλληλα και κάποιες καλές στιγμές προκειμένου να πετύχει ένα τέρμα, με πιο χαρακτηριστική όλων το απευθείας χτύπημα φάουλ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με ένα σουτ που επιχείρησε στο δεύτερο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0, καθώς το σουτ προ κενής εστίας κατέληξε στο δοκάρι. Στη συνέχεια έριξε την απόδοσή του, με το “Τριφύλλι” να επιχειρεί επιθέσεις από την απέναντι πλευρά, με τον ίδιο να μην έχει μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι. Ξεκίνησε το δεύτερο σαρανταπενάλεπτο εξακολουθώντας να είναι κάπως νωθρός και φάνηκε να μην βρίσκει τα “πατήματά ” του στο χορτάρι του ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός αγώνα στο 63′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΜΑΚΕΝΤΑ: Πάλεψε αρκετά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού. Δεν κατάφερε ο ίδιος να γίνει αρκετά απειλητικός για την εστία του Πανιωνίου, αν και συμμετείχε στην πιο σημαντική φάση του Παναθηναϊκού, βγάζοντας τη σέντρα από τα αριστερά στην αρχή της φάσης από την οποία ο Καμπετσής σημάδεψε το δοκάρι. Είχε συμμετοχή στην ανάπτυξη “σπάζοντας” ωραία την μπάλα για τους συμπαίκτες του, κομμάτι στο οποίο είναι αρκετά καλός. Δεν ευτύχησε να σκοράρει στο 43′ όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κότνικ, δείχνοντας ωστόσο την κλάση του στο “τσίμπημα” της μπάλας. Πάλεψε αρκετά και στην επανάληψη. Είχε μια καλή στιγμή στο 83′ ωστόσο το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Ο νεαρός άσος πέρασε στη θέση του κακού σήμερα Καμπετσή, δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του στα πρώτα του λεπτά στο παιχνίδι, ωστόσο το κατάφερε με την φανταστική γκολάρα που πέτυχε στο 73′ δικαιώνοντας τον Γιώργο Δώνη να τον ρίξει στο ματς. Είχε καλή εικόνα και μετά το πανέμορφο γκολ που πέτυχε βοηθώντας στο αμυντικό κομμάτι τον Ινσούα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

ΤΖΑΝΔΑΡΗΣ: Ο Γιώργος Δώνης τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του γιου του, Χρήστου, καθώς πρόκειται για έναν πιο αμυντικογενή ποδοσφαιριστή, με σκοπό να διασφαλίσει περισσότερο το χώρο του κέντρου. Είχε καλή παρουσία στο διάστημα που αγωνίστηκε, δικαιώνοντας τον προπονητή του για την επιλογή του. Ήταν καλός αμυντικά, ενώ προσπάθησε αρκετά να βοηθήσει και στο επιθετικό κομμάτι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΣΕΧΟΥ: Πέρασε στο παιχνίδι για λόγους τακτικής, με τον Δώνη να θέλει από τον ποδοσφαιριστή του να ασκήσει πίεση στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Πανιωνίου, κάτι που έκανε με την παρουσία του στο χορτάρι. Ωστόσο, δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –