Η κριτική των «πράσινων» με ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 1-0 και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Παναθηναϊκού.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Είχε μια άστοχη επιλογή στο πρώτο εικοσάλεπτο να βγει πολύ μακριά από την εστία του, σε ένα λάθος το οποίο ευτυχώς δεν στοίχισε στην ομάδα του. Είχε μια καλή και σωτήρια επέμβαση σε κεφαλιά του “Κλάους”, κρατώντας το “μηδέν”. Δεν θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στο τέρμα του ΠΑΣ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Αμυντικά είχε κάποια μικροπροβληματάκια με τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα. Από την άλλη και αναφορικά με τις αρμοδιότητές του στο κομμάτι της επίθεσης, αν και είχε κάποια ανεβάσματα από τα δεξιά, δεν ήταν κάπου ουσιαστικός και δεν βοήθησε θα έλεγε κανείς το ‘Τριφύλλι” να δημιουργήσει κάτι επικίνδυνο για την εστία του Βελλίδη. Είχε μια καλή στιγμή στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η οποία δεν είχε θετική κατάληξη για την ομάδα του. Πήρε κάποιες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και είχε αρκετά ανεβάσματα. Θα μπορούσε μάλιστα να σκοράρει, αλλά ο Βελλίδης είχε απάντηση στον Σουηδό. Από τους καλύτερους μαζί με τον Άλτμαν. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΙΝΣΟΥΑ: Η κακοδαιμονία χτύπησε την πόρτα και του Αργεντινού ακραίου αμυντικού, καθώς μετά από μια εναέρια σύγκρουση με τον Σκόνδρα χτύπησε πολύ δυνατά στο κεφάλι με αποτέλεσμα να περάσει εκτός. Δεν μπορεί ουσιαστικά να κριθεί, αφού έμεινε στο χορτάρι μόλις 17 λεπτά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Προσπάθησε σημαντικά να περιορίσει τους επιθετικούς του ΠΑΣ Γιάννινα. Δεν ξέφυγε ούτε αυτός από τα λάθη, καθώς οι γραμμές του Παναθηναϊκού ήταν εντελώς αποκομμένες. Είχε και κάποιες καλές τοποθετήσεις, απομακρύνοντας κάποιες επικίνδυνες φάσεις για την εστία του Διούδη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ: Προσπαθούσε να ντουμπλάρει τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη και να συνεργαστεί με τον Δημήτρη Κολοβέτσιο στο κέντρο της άμυνας. Είχε κάποια λάθη και ταυτοχρόνως κατέγραψε και μερικές επεμβάσεις πάνω στην μπάλα, κόβοντας τις επιθέσεις της ομάδας των Ιωαννίνων. Έχασε τον Αθανασιάδη στη φάση που ο ΠΑΣ κάνει το 1-0, με τον Έλληνα επιθετικό να σηκώνεται μόνος του για κεφαλιά χωρίς καμία πίεση. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: Ο αμυντικός του Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης, καθώς αγωνίστηκε μόλις για δύο λεπτά στο παιχνίδι με τα Γιάννινα, μιας και τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να περιορίσει κι ίδιος τα προσωπικά του λάθη ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Αμυντικά, ο ΠΑΣ εξέθεσε κάποιες φορές τα αμυντικά χαφ του Παναθηναϊκού, που δεν μπόρεσε να κόψει τους Γιαννιώτες. Πολύ κακό παιχνίδι από τον αρχηγό της ομάδας, ο οποίος στο δεύτερο μέρος έπαιζε με πρόβλημα μετά από χτύπημα σε μια εναέρια μονομαχία. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΣΤΑΪΚΟΣ: Ήταν ο πρώτος παίκτης που απείλησε για πρώτη φορά την εστία των γηπεδούχων με δικό του δυνατό σουτ. Αμυντικά είχε κάποια ζητήματα, ενώ δεν μπόρεσε να συνεργαστεί ικανοποιητικά με τον Δημήτρη Κουρμπέλη. Πολλά λάθη κι από τον ίδιο αναφορικά με τη δημιουργία φάσεων για τους “πράσινους”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Στις φάσεις που ο ίδιος είχε συμμετοχή δεν μπόρεσε να γίνει ουσιαστικός και να βοηθήσει σημαντικά την ομάδα του. Είχε βέβαια στο πρώτο μέρος κάποιες λίγες συνεργασίες με τον Μπουζούκη, αλλά πέραν αυτών δεν έγινε ιδιαίτερα αισθητός στην άμυνα της γηπεδούχου ομάδας. Δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός αγώνα για να μπει στη θέση του ο Όμρι Άλτμαν. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Από τα δικά του πόδια περνούσε σχεδόν κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να βρει κάποια καλή στιγμή για να πετύχει γκολ. Έχοντας αυξημένες αρμοδιότητες στο οργανωτικό κομμάτι ήταν λογικό να έχει κάποιες λάθος επιλογές. Δεν θα έλεγε κανείς πως ο νεαρός άσος βρέθηκε σε καλή μέρα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ο νεαρός επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν εκτός αγώνα. Δεν πήρε σχεδόν καθόλου την μπάλα από τους συμπαίκτες του. Μοναδική σημαντική στιγμή του ένα σπάσιμο της μπάλας στο 87′ προς τον Γιόχανσον. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ: Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Κουλιμπαλί, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Από την στιγμή που μπήκε στο ματς είχε κάποιες θετικές επεμβάσεις, πηγαίνοντας αρκετά δυνατά και τις περισσότερες φορές πρώτος προς την μπάλα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο αμυντικός του Παναθηναϊκού δεν διαθέτει τις ίδιες επιθετικές ικανότητες με τον Κουλιμπαλί, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Ο δεύτερος παίκτης του “Τριφυλλιού” που πέρασε στο παιχνίδι στη θέση συμπαίκτη του, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι. Πήρε θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας, σε μια αλλαγή προσώπων κι όχι πλάνων. Είχε κι αυτός κάποια προβλήματα από την πλευρά του, με τον Κρισμάν σε κάποιες περιπτώσεις να του κάνει τη ζωή αρκετά δύσκολη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν βοήθησε στο ελάχιστο επιθετικά την ομάδα του με ανεβάσματα προς το μισό του ΠΑΣ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΑΛΤΜΑΝ: Πέρασε στη θέση του Χατζηγιοβάνη με σκοπό να μπορέσει να κάνει ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο νεαρός άσος, τον οποίο αντικατέστησε. Είχε μια στιγμή να σκοράρει με ένα φάουλ και με σουτ μετά από… ριμπάουντ της μπάλας. Προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες καλές φάσεις για την ομάδα του είτε ψάχνοντας συμπαίκτες του, είτε ανοίγοντας χώρο για τον ίδιο. Ήταν όσο απειλητικός θα μπορούσε να είναι. Ήταν ο πιο θετικός παίκτης απ΄όσους αγωνίστηκαν στα Γιάννενα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6