Η κριτική των «πράσινων» με ΟΦΗ (poll)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του βαριά ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς έχασε με 3-1 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο της Κρήτης και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των παικτών των “πρασίνων”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Η πορεία της μπάλας που έσκασε πριν καταλήξει στα δίχτυα έκανε πιο δύσκολη την προσπάθειά του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Θα μπορούσε να έχει αντιδράσει καλύτερα στο δεύτερο γκολ του ΟΦΗ, με την μπάλα να περνά ακριβώς κάτω από τα χέρια του, αν και είχε κοντράρει σε συμπαίκτη του. Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και στο τρίτο γκολ, αφού έπεσε στην αντίθετη γωνία. Κακή εμφάνιση για τον Έλληνα κίπερ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΙΝΣΟΥΑ: Από σέντρα του Αργεντινού ο Παναθηναϊκός ευτύχισε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Δεν είχε πάρει πολλά ανεβάσματα από την πλευρά του ο αριστερός μπακ του “Τριφυλλιού”. Αμυντικά ήταν πάντα τη θέση του, χωρίς να έχει αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα από τους παίκτες του ΟΦΗ. Πέρασε εκτός αγώνα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ: Θετικός ο αμυντικός του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπου ο ΟΦΗ πίεζε ψηλά, ενώ με κάποιες δικές του παρεμβάσεις γλίτωσε την εστία της ομάδας του από επιπλέον τέρματα. Φέρει ευθύνη στο τρίτο γκολ του ΟΦΗ, καθώς δεν απομάκρυνε καθόλου καλά την μπάλα. Πέρασε εκτός αγώνα, σε μια αναγκαστική αλλαγή. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Στη φάση που ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ, ο Έλληνας αμυντικός ήταν ο μόνος που λειτούργησε σωστά, απομακρύνοντας έστω προσωρινά, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους παίκτες που ήταν σε θέση άμυνας. Προσπάθησε να βοηθήσει στο “χτίσιμο” των επιθέσεων της ομάδας του από αρκετά χαμηλά. Από την άλλη πλευρά κάποιες απομακρύνσεις του ήταν σχετικά άσχημες, αφού δεν “καθάριζε” εντελώς τις φάσεις. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Αναφορικά με τα επιθετικά του καθήκοντα, ο νεαρός αμυντικός που αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ, έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο για να δώσει βοήθειες στον Χατζηγιοβάνη. Αμυντικά, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από το Σάσι, ο οποίος τον ταλαιπώρησε αρκετά. Κακή εικόνα και στην επανάληψη. Μη παίζοντας στη φυσική του θέση, δεν πήρε μέτρα από την πλευρά του, προκειμένου να βάλει δύσκολα στην άμυνα των Κρητικών. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Καθόλου καλός ο αρχηγός του Παναθηναϊκού. Έχασε αρκετές μάχες, αλλά και πολλές φάσεις. Δεν ήταν ψύχραιμος στις μεταβιβάσεις του και αυτό έδωσε στους γηπεδούχους την ευκαιρία να παίρνουν διαρκώς δεύτερες επιθέσεις. Ίδια εικόνα για τον παίκτη του Παναθηναϊκού και στην επανάληψη. Δεν βοήθησε καθόλου στο δημιουργικό κομμάτι. Πολλά λάθη και κακές αντιδράσεις. Δεν είχε καθαρό μυαλό να αντεπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΚΑΤΣΕ: Από την αρχή του αγώνα αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες στην ανάπτυξη με τους παίκτες του ΟΦΗ να ακούν πολλή πίεση στους “πράσινους”. Είχε κάποια λάθη βέβαια στις μεταβιβάσεις του. Ισοφάρισε προσωρινά για τον Παναθηναϊκό, αφού παρά τη θέση στην οποία αγωνίζεται συχνά πατάει στην αντίπαλη περιοχή. Εξαφανισμένος και αυτός στο δεύτερο ημίχρονο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΔΩΝΗΣ: Είχε μια καλή στιγμή στο τέταρτο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά το σουτ του πήγε στο δοκάρι. Από εκεί και πέρα δεν φάνηκε καθόλου στο παιχνίδι της ομάδα του. Δεν μπορούσε να δώσει βοήθειες ούτε επιθετικά, μα ούτε και αμυντικά. Έχασε σχεδόν όλες τις μονομαχίες από τους παίκτες του ΟΦΗ. Στις αρχές της επανάληψης πέρασε ως δεκάρι πίσω από τον Μακέντα σε μια κίνηση από τον πάγκο για να ασκήσει περισσότερη πίεση στην πρώτη πάσα των γηπεδούχων. Δεν έκανε καθόλου καλό παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Ξεκίνησε το παιχνίδι αγωνιζόμενος στη θέση του δεξιού εξτρέμ. Έδειξε πολύ ορεξάτος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με διάθεση να δημιουργήσει από την πλευρά του επικίνδυνες καταστάσεις για τον ΟΦΗ. Μόνιμη πηγή κινδύνου ο νεαρός άσος, αφού με δικές του σέντρες ο Παναθηναϊκός είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Από δική του πάσα ξεκίνησε η φάση που έφερε το γκολ για το “Τριφύλλι”. Η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν πήρε πολλές προσπάθειες, ενώ είχε αρκετά λάθη. Κακό δεύτερο ημίχρονο για τον νεαρό άσο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Αδράνησε στο γκολ του ΟΦΗ αφού ήταν κοντά στον σκόρερ, αλλά δεν επιχείρησε να τον ακολουθήσει και να τον μαρκάρει. Στιγμές αργότερα προσπάθησε να πάρει το αίμα του πίσω, αλλά το σουτ του δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε. Φάνηκε να είναι κάπως νευρικός στις κινήσεις του κάνοντας κάποια λάθη. Ωστόσο, ήταν αρκετά συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα, αφού επέστρεφε για να μαρκάρει τους αντιπάλους του. Στην επανάληψη πήρε αρκετές φορές την μπάλα στα πόδια του, αλλά οι εμπνεύσεις του δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Στα θετικά του νεαρού άσου το γεγονός πως ποτέ δεν έπαψε να τρέχει, ακόμη κι σε ένα απόγευμα που τίποτα δεν του έβγαινε.ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΜΑΚΕΝΤΑ: Ο Ιταλός φορ έδωσε αρκετές μάχες με τους αντίπαλους αμυντικούς. Συχνά έφευγε από το χώρο ευθύνης του, προκειμένου να “σπάσει” την μπάλα προς τους συμπαίκτες του. Είχε μια ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά που έπιασε κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Δεν τροφοδοτήθηκε σχεδόν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Πέρασε στο παιχνίδι με σκοπό να κάνει την ομάδα του καλύτερη επιθετικά. Δεν κατάφερε να μπει στο ρυθμό του αγώνα και για ακόμη ένα ματς δεν είχε καλή απόδοση. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Βλέποντας τον βραχύσωμο άσο στο χορτάρι θα έβλεπε κανείς τον μοναδικό παίκτη του Παναθηναϊκού που είχε διάθεση να παλέψει. Είχε νεύρο και διάθεση να αλλάξει την κατάσταση στο παιχνίδι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΣΤΑΪΚΟΣ: Δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του σε κανένα κομμάτι που ήταν στο παιχνίδι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2