Η κριτική των “πράσινων” με Ξάνθη (poll)

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος με σκορ 2-2 με τη Ξάνθη στο ΟΑΚΑ και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Δεν μπορούσε να βρει απάντηση στο γκολ της Ξανθης, όπως είχε κάνει σε άλλες φάσεις νωρίτερα, καθώς η μπάλα άλλαξε πορεία μετά από κόντρα και κατέληξε στη γωνία του τέρματος του Έλληνα κίπερ. Μετά το 1-0 των φιλοξενούμενων δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ανώδυνα πέρασε το δεύτερο ημίχρονο για τον τερματοφύλακα του “Τριφυλλιού”. Ο Παναθηναϊκός τον χρειάστηκε στην τελευταία φάση. Ο Έλληνας κίπερ έπεσε σωστά, αλλά το πέναλτι ήταν καλοχτυπημένο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Ιδιαίτερα κινητικός από το δεξί φτερό του Παναθηναϊκού. Είχε ανεβάσματα και αρκετές σέντρες στην καρδιά της περιοχής της Ξάνθης. Είχε μια σημαντική ευκαιρία να σκοράρει με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε απάντηση και κράτησε το μηδέν. Δεν είχε πολλές συνεργασίες με τον κακό σήμερα Μουνιέ. Στην επανάληψη πήρε αρκετές προσπάθειες από τα δεξιά κι είχε γρήγορες επιστροφές στην άμυνα. Καλή εικόνα από τον Σουηδό μπακ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Είχε κάποια προβλήματα όταν η Ξάνθη έβγαινε μπροστά σε κατάσταση αντεπίθεσης, αλλά τις περισσότερες φορές έδρασε σωστά και αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του Διούδη. Θέλησε να βοηθήσει στο “χτίσιμο” της επίθεσης, ανεβάζοντας την μπάλα από την άμυνα, κάτι που γενικότερα αρέσκεται να κάνει. Η γενικότερη καλή παρουσία του στο παιχνίδι ανταμείφθηκε και με το γκολ που ανέτρεψε το σκηνικό στο ΟΑΚΑ και έβαλε σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό και μάλιστα την ημέρα που επισημοποιήθηκε η ανανέωση της συνεργασία του με την ομάδα. Πολύ θετικός ο Έλληνας διεθνής. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

ΙΝΣΟΥΑ: Πολύ δραστήριος στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Αργεντινός. Έπαιρνε μέτρα στο αριστερό άκρο της άμυνας και παράλληλα ήταν πάντα στη θέση του όταν η φιλοξενούμενη ομάδα έβγαινε στην επίθεση. Ήταν ο παίκτης του “Τριφυλλιού” με την περισσότερη ενέργεια και διάθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο παρέμεινε θετικός και είχε μια καλή στιγμή για να σκοράρει. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΔΩΝΗΣ: Θα μπορούσε να διορθώσει το λάθος του Μαυρομμάτη στο γκολ της Ξάνθης, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά. Μαζί με τον Κάτσε δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο χαφ του Παναθηναϊκού. Έκοψε αρκετές προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της Ξάνθης να βγουν μπροστά με αξιώσεις, ενώ είχε συμμετοχή και στο δημιουργικό κομμάτι, όντας μέσα σε κάποιες καλές ευκαιρίες που είχε η ομάδα, με κορυφαία εκείνη που ήρθε το γκολ του Κολοβέτσιου. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΜΑΚΕΝΤΑ: Από την αρχή του ματς πάλεψε αρκετά με τους αμυντικούς της ακριτικής ομάδας. Έφευγε από τον χώρο ευθύνης του με σκοπό να παίξει την μπάλα με τους συμπαίκτες του. Δεν είχε κάποια μεγάλη στιγμή μπροστά από τα καρέ της Ξάνθης, αφού δεν τον βοήθησε η γενικότερη κακή εικόνα του Παναθηναϊκού. Έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 80′ για να σκοράρει και να κάνει το 3-1. Άφησε τη θέση του στον Κουλιμπαλί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

ΜΟΥΝΙΕ: Πολύ κακή απόδοση για τον Γάλλο στο πρώτο μισό του αγώνα. Δεν του βγήκε τίποτα στο χορτάρι και συνήθως έκανε λάθος επιλογή ή έχανε την κατοχή από τους αντιπάλους. Δεν ανέβασε καθόλου την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός αγώνα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Δεν φάνηκε να του βγαίνει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν κινητικός, είχε κάποιες εμπνεύσεις, αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει στο χορτάρι αυτά που ήθελε να κάνει. Αγωνιζόμενος από τα αριστερά με παρτενέρ τον Ινσούα στην πλευρά είχε καλύτερη απόδοση συγκριτικά με τον Μουνιέ που έπαιζε δεξιά. Ήταν ο καλύτερος της τριάδας μπροστά από τα αμυντικά χαφ Δώνη-Κάτσε. Αυτό που του έλειπε ήταν η ουσία, πραγματοποιώντας ανάλογη εμφάνιση με εκείνη στον αγώνα Κυπέλλου με τη Λαμία. Μπήκε στην επανάληψη παρουσιάζοντας πολύ καλύτερο πρόσωπο. Μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της Ξάνθης, ωστόσο η απόφασή του να μη διώξει τη μπάλα στο κενό γήπεδο στο 94′ στοίχισε στον Παναθηναϊκό, καθώς χάρισε την κατοχή στον αντίπαλο, που σέντραρε και κέρδισε πέναλτι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος ο νεαρός άσος, που μας έχει συνηθίσει ως επί το πλείστον σε… υψηλές πτήσεις. Αιτία της κακής απόδοσής του είναι η ίωση που τον ταλαιπώρησε το προηγούμενο διάστημα. Φάνηκε να μην του βγαίνουν οι προσπάθειές του, με καλύτερη στιγμή για τον ίδιο να είναι ένα ξερό δεξί σουτ προς το τέλος του πρώτου μισού της συνάντησης. Φάνηκε να τον παρασέρνει η κακή εικόνα συνολικά του Παναθηναϊκού. Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού ο νεαρός άσος μπήκε στο γήπεδο με πολύ διαφορετική εικόνα. Μάλιστα, κατάφερε να σκοράρει και να βάλει από νωρίς τις βάσεις για την ανατροπή του σκορ. Σαφώς ανεβασμένος σε όλους τους τομείς. Μάρκαρε, είχε επιστροφές και έδινε έξτρα λύσεις στην άμυνα. Επιθετικά ήταν πιο σίγουρος στις επιλογές του και πιο ουσιαστικός. Εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Πέρασε εκτός αγώνα στο 72′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ: Υπέπεσε σε δύο σημαντικά λάθη, από τα οποία η Ξάνθη σκόραρε και τις δύο φορές. Η πρώτη ήταν η κακή απομάκρυνση της μπάλας στο 1-0 της Ξάνθης και η δεύτερη στην τελευταία φάση του αγώνα, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν πέναλτι, το οποίο έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Αν και γενικά είχε καλή απόδοση, αυτές οι δύο φάσεις δυστυχώς επηρεάζουν τη συνολική του παρουσία σήμερα στο ΟΑΚΑ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΚΑΤΣΕ: Ήταν ο πρώτος παίκτης που υποδεχόταν την μπάλα από την άμυνα. Δεν θα έλεγε κανείς πως είχε και την καλύτερη επίδοση στο πρώτο μέρος του αγώνα. Δεν μπόρεσε μαζί με τον Δώνη να πάρουν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου. Δεν βοήθησε τόσο πολύ στο δημιουργικό κομμάτι, όπως κάνει συνήθως στις περισσότερες έως τώρα αναμετρήσεις. Ανεβασμένος και ο διεθνής Αλβανός στην επανάληψη. Έκανε πολύ καλύτερο παιχνίδι τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Είχε μάλιστα και μια τρομερή φάση με ένα σουτ από το κέντρο σχεδόν, που τράνταξε τη συμβολή των δοκών της εστία του Ζίβκοβιτς. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΒΕΡΓΟΣ: Πέρασε στο παιχνίδι ώστε να συμβάλει στο σκοράρισμα και να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στην νίκη. Πέτυχε ένα γκολ, το οποίο σωστά ακυρώθηκε. Μαζί με τον Μακέντα έβαλαν δύσκολα στην Ξάνθη, όχι μόνο όταν ο Παναθηναϊκός ήταν στην επίθεση, αλλά κι όταν η ομάδα του αμυνόταν. Ασκούσε πίεση στους μπακ της ακριτικής ομάδας, δυσκολεύοντας τους να βγάλουν την μπάλα από την άμυνα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Αντικατέστησε τον Μπουζούκη, με σκοπό να του δώσει ανάσες, μιας και ταλαιπωρήθηκε από ίωση. Στο διάστημα που ήταν στο παιχνίδι είχε μια καλή στιγμή με ένα σπριντ που έβγαλε μπροστά την ομάδα του. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού χρησιμοποίησε τον Αφρικανό μπακ με στόχο να διατηρήσει το υπέρ του σκορ και να “κλειδώσει” την νίκη. Δεν αγωνίστηκε αρκετά ώστε να μπορεί να κριθεί.