Η κριτική των «πράσινων» με Λεβαδειακό (poll)

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον διασωθέντα του “Τριφυλλιού”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Πέρασε ένα αρκετά ήρεμο απόγευμα στη Λιβαδειά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να μην είναι δραστήριοι επιθετικά, δεν είχε σχεδόν καθόλου δουλειά. Στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε το μηδέν στην εστία του με μια εξαιρετική επέμβαση σε σουτ από πολύ κοντινή απόσταση. Από τους καλύτερους της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Ξεκίνησε το παιχνίδι όντας από τους πιο κινητικούς παίκτες του Παναθηναϊκού. Πήρε μέτρα αρκετές φορές από τα δεξιά, βοηθώντας στο κομμάτι που αφορά την επίθεση. Έριξε κάπως την απόδοσή του στη συνέχεια. Είχε μια σωτήρια επέμβαση με τάκλιν προς το τέλος του ματς, σε σημείο που θα ήταν δύσκολο για την ομάδα του να αντιδράσει. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΙΝΣΟΥΑ: Δεν πήρε πολλές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του να δίνει περισσότερο βάρος επιθετικά από την απέναντι πλευρά με τους Κουλιμπαλί – Γιόχανσον. Αρκετές κούρσες από τα αριστερά, αλλά είχε και κάποιες λάθος επιλογές επιθετικά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Δεν είχε πολλή δουλειά αμυντικά στο πιο μεγάλος μέρους του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Βεβαίως, όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του δήλωσε “παρών”. Στην επανάληψη είχε κάποια ζητήματα με τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: Γνωρίζοντας αρκετά καλά τη θέση του αριστερού μπακ έδωσε μεγαλύτερη ευχέρεια στον Ινσούα να ανέβει περισσότερο στο γήπεδο. Ο έμπειρος αμυντικός είχε κι αυτός κάποια ανεβάσματα, ενώ αμυντικά δεν είχε πολλά προβλήματα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λεβαδειακό να μην απειλεί ιδιαίτερα. Είχε κι αυτός προβλήματα όπως είχε συνολικά η ομάδα στην επανάληψη. Μέτρια εικόνα για τον αμυντικό του “Τριφυλλιού”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  5.5

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: Αμυντικά είχε θετικές επεμβάσεις, ενώ και επιθετικά πήρε κι αυτός κάποια μέτρα στο γήπεδο, ώστε να βοηθήσει να έρθει κάποιο τέρμα. Αποχώρησε από το παιχνίδι στις αρχές της επανάληψης, αφήνοντας τη θέση του στον Άλτμαν. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Συμμετείχε στη δημιουργία ο Έλληνας χαφ του “Τριφυλλιού”. Προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα από τον άξονα, προκειμένου να “τρυπήσει” η ομάδα του την άμυνα των Βοιωτών. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και φάνηκε να είναι σχεδόν σε όλες τις φάσεις κοντά στην μπάλα, ντουμπλάροντας τους συμπαίκτες του. Από τον αρχηγό ξεκινούσε το “χτίσιμο” των επιθέσεων από την άμυνα στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΔΩΝΗΣ: Στο πρώτο μισό δεν φάνηκε πολύ στο παιχνίδι. Κράτησε καλά τη θέση του στο γήπεδο και γενικά δεν είχε προβλήματα με τον Κουρμπέλη στο κέντρο, εκτός από κάποιες λίγες φορές που οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιτεθούν με κάποιες αντεπιθέσεις. Δεν ήταν καθόλου καλός στο δεύτερο μέρος και άφησε τη θέση του στον Στάικο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Προσπάθησε αρκετές φορές να συνεργαστεί με τον Μακέντα και τον Μπουζούκη ώστε να έρθει κάτι καλό από το κέντρο της άμυνας του Λεβαδειακού, αλλά και από τα άκρα. Δεν του βγήκαν τα περισσότερα από αυτά που επιχείρησε να κάνει, ωστόσο, στα θετικά του νεαρού – τουλάχιστον στο πρώτο μισό – συγκαταλέγεται η επιμονή του. Αρκετά κινητικός στο δεύτερο ημίχρονο ο νεαρός. Είχε κάποιες καλές κινήσεις στη δεξιά πτέρυγα της ομάδας του, οι οποίες θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη κατάληξη για τους “πράσινους”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Ο ιθύνων νους της ομάδας του Γιώργου Δώνη. Μοίραζε ωραία την μπάλα προς τους συμπαίκτες του. Ενίοτε με μεγάλες μπάλες προς τους παίκτες που έπαιζαν στα άκρα κι άλλες φορές με τον Χατζηγιοβάνη και τον Μακέντα, οι οποίοι προσπαθούσαν να τρυπίσουν το κέντρο της άμυνας της ομάδας της Βοιωτίας. Δεν φάνηκε τόσο πολύ στην επανάληψη ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού. Πέρασε εκτός αγώνα στο 80′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΜΑΚΕΝΤΑ: Συχνά πυκνά έφευγε από το χώρο ευθύνης του προκειμένου να βοηθήσει στην ανάπτυξη της ομάδας του. Μετά τα πρώτα λεπτά του πρώτου μισού της αναμέτρησης, όπου είχε κάποιες καλές στιγμές ώστε να χριστεί σκόρερ, η απόδοση του Ιταλού επιθετικού φάνηκε να πέφτει αισθητά. Στην επανάληψη θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Χατζηγιοβάνη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

ΑΛΤΜΑΝ: Η είσοδος του στη θέση του Κουλιμπαλί “ανάγκασε” τον Γιόχανσον να οπισθοχωρίσει και να συνεχίσει στο ματς ως δεξιός μπακ. Έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει κάποιο το 1-0, αλλά το δυνατό σουτ που έπιασε πέρασε λίγο άουτ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να δώσει μια φρεσκάδα επιθετικά στον Παναθηναϊκό, καθώς ο χρόνος κυλούσε και οι “πράσινοι” δεν έβρισκαν κάποιο τέρμα. Δεν βοήθησε την ομάδα του να δραπετεύσει με το “διπλό” από τη Λιβαδειά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΣΤΑΪΚΟΣ: Πήρε χρόνο συμμετοχής σε σημείο που το παιχνίδι είχε πάρει μια… άγρια τροπή και δεν μπορεί να κριθεί ουσιαστικά.