Η κριτική των «πράσινων» με Κισσαμικό (poll)

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και την πρωτιά στον όμιλό του στο Κύπελλο Ελλάδας, “περνώντας” από τα “Περιβόλια” με 2-1 και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοσή των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Δήλωσε “παρών” όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του, με πιο χαρακτηριστική επέμβαση εκείνη σε ένα απευθείας χτύπημα φάουλ, αλλά και στιγμές αργότερα σε ένα τετ-α-τετ με τον Ρίσκι. Είχε ακόμη μια σωτήρια επέμβαση και κράτησε το 2-1 υπέρ της ομάδας του στην επανάληψη. Πολύ σταθερός για ακόμη ένα παιχνίδι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Μπορεί να δέχτηκε από νωρίς κίτρινη κάρτα, ωστόσο, στη συνέχεια είχε σωστές τοποθετήσεις και σε μονομαχίες που έδωσε με παίκτες του Κισσαμικού, στις περισσότερες βγήκε νικητής. Μετά την αλλαγή του Αποστολάκη πέρασε στο δεξιό άκρο της άμυνας. Δεν βοήθησε τόσο επιθετικά, μιας και δεν αγωνίστηκε στη φυσική του θέση. Στην αντίπερα όχθη, στο κομμάτι της άμυνας το πάλεψε πολύ ο νεαρός μπακ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ: Καθάρισε κάποιες φάσεις για τον Παναθηναϊκό, όταν οι γηπεδούχοι είχαν βγει μπροστά. Είχε σωστές τοποθετήσεις και έδινε τέλος στις όποιες ελπίδες των Κρητικών για να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Αρκετά καλή εμφάνιση για τον αμυντικό του “Τριφυλλιού”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: Μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο από τον έμπειρο αμυντικό του Παναθηναϊκού, που παίρνει χρόνο συμμετοχής κυρίως στα παιχνίδια του Κυπέλλου. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλησε να βοηθήσει στο δημιουργικό κομμάτι, ωστόσο, οι επιλογές του δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ: Ξεκίνησε αρκετά… ορεξάτος το παιχνίδι. Είχε κάποια ανεβάσματα από την πλευρά του και μάλιστα από δικές του σέντρες ο Παναθηναϊκός δημιούργησε κάποιες φάσεις. Όσο περνούσε ο χρόνος ο νεαρός έριχνε την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός στις αρχές του δεύτερου μισού. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού που κάνει εξαιρετική χρονιά δεν φάνηκε πολύ στο πρώτο μισό του αγώνα. Δεν πήρε πολλές προσπάθειες από την πλευρά του. Προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες φάσεις από τα αριστερά, αλλά δεν είχαν την έκβαση που ο ίδιος θα επιθυμούσε. Μπήκε δυναμικά στην επανάληψη, αλλά πέρα από ένα σουτ που είχε στις αρχές του ημιχρόνου, δεν βοήθησε ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΑΤΣΕ: Ο διεθνής Αλβανός μέσος ήταν ο παίκτης που πήρε περισσότερο από τους υπόλοιπους χαφ του “Τριφυλλιού” στις πλάτες του το “βάρος” της δημιουργίας. Ήταν πολύ δραστήριος και προσπαθούσε είτε με κάποιες μεγάλες μπάλες, είτε με κάθετες να βάλει τον Παναθηναϊκό στην περιοχή της ομάδας της Κρήτης. Είχε κάποια λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στον Κισσαμικό να σκοράρει. Πέρασε εκτός αγώνα στις αρχές της επανάληψης. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΤΖΑΝΔΑΡΗΣ: Αναφορικά με την αμυντική του συμπεριφορά, έδωσε αρκετές μάχες στο χώρο του κέντρου. Βρισκόταν στις περισσότερες φάσεις κοντά στην μπάλα. Σχετικά με το δημιουργικό κομμάτι, προσπάθησε να δώσει βοήθειες στους Κάτσε και Στάικο που είχαν αυξημένες αρμοδιότητες συγκριτικά με τον ίδιο. Είχε ένα κενό διάστημα όπου και οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και τον έλεγχο στο χώρο της μεσαίας γραμμής. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΣΤΑΪΚΟΣ: Ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι. Έδειχνε βέβαιος στις μεταβιβάσεις του και είχε γενικότερα σωστές επιλογές στις πάσες του. Αρκετά καλός και στα αμυντικά του καθήκοντα. Έριξε την απόδοσή στου όσο περνούσαν τα λεπτά. Είχε κάποιες εμπνεύσεις στο κομμάτι της δημιουργίας με κάποια σουτ ή με σέντρες προς του συμπαίκτες του. Εν συνεχεία πήρε και πάλι τα… πάνω του και βοήθησε αρκετά στη δημιουργία και στην κυκλοφορία της μπάλας. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ: Εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του τερματοφύλακα του Κισσαμικού και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στα Χανιά. Σε αρκετές φάσεις τραβήχτηκε στις άκρες και κάθε φορά που γινόταν κάτοχος της μπάλας αποτελούσε πηγή κινδύνου για την άμυνα του Κισσαμικού. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον νεαρό άσο. Αρκετά δραστήριος  μέχρι και την ώρα που πέρασε εκτός αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον νεαρό στην Κρήτη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

ΒΕΡΓΟΣ: Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εμφανής η απουσία αγωνιστικού ρυθμού για τον νεαρό επιθετικό του Παναθηναϊκού, αφού δεν έχει πάρει αρκετά λεπτά συμμετοχής τη φετινή περίοδο. Παρά ταύτα, προσπάθησε ενεργά να γίνει πιο δραστήριος και να γίνει απειλητικός, αλλά και ουσιαστικός, καθώς απόλεσε δύο σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρει. Κέρδισε πέναλτι, αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει και να πάρει ψυχολογία για τη συνέχεια. Φάνηκε να επηρεάστηκε από την απώλεια του πέναλτι, ωστόσο, συνέχισε να παλεύει και για αυτό επιβραβεύτηκε με το γκολ που τόσο πολύ ήθελε. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Από την πρώτη του στιγμή στο χορτάρι προσπάθησε να απειλήσει και να βάλει δύσκολα στην άμυνα του Κισσαμικού. Έδωσε αρκετές μάχες με τους αντίπαλους αμυντικούς, αλλά στις περισσότερες δεν ήταν αυτός ο νικητής. Δεν κατάφερε να κάνει την εμφάνιση που επιθυμούσε. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Πέρασε στο παιχνίδι για να κάνει την ομάδα του πιο δημιουργική, καθώς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου υπήρχε μια μικρή καθίζηση. Βοήθησε πολύ στο κομμάτι της δημιουργίας και της κατοχής μπάλας. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Δεν πρόλαβε να αγωνιστεί πολύ στο παιχνίδι, όμως, από το πρώτο λεπτό στο γήπεδο προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την αντίπαλη ομάδα. Θέλησε να πάρει προσπάθειες και ήταν αρκετά δραστήριος. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6