Η κριτική των «πράσινων» με Ατρόμητο (poll)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί του Ατρόμητου με σκορ 1-0 και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Δεν χρειάστηκε πολλές φορές να επέμβει ώστε να διαφυλάξει το “μηδέν” στην εστία του στο πρώτο ημίχρονο. Υπήρξε μια φάση από απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην οποία τον παραλίγο να τον προδώσει το βηματάκι που έκανε προς την αντίθετη πλευρά, ωστόσο, στάθηκε τυχερός με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Διεκδικεί επάξια τον τίτλο του «πεναλντάκια», καθώς κατέβασε ρολά στο πέναλτι του Κουλουρη και διατήρησε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού στον αγώνα. Φώναξε αρκετές φορές «παρόν» στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας εξαιρετικές και σωτηρίες επεμβάσεις. Βαθμολογία: 9

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Πήρε λίγες φορές μέτρα στο γήπεδο στο πρώτο μέρος, αφού από την πλευρά του είχε να αντιμετωπίσει τον Μπρούνο. Είχε κάποια προβλήματα στο μαρκάρισμα του Βραζιλιάνου, ο οποίος τον ταλαιπώρησε. Ανέβασε κι αυτός με τη σειρά του την επίδοση του, ιδιαίτερα στο κομμάτι που αφορά την άμυνα. Προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα από τα αριστερά της άμυνας του Ατρόμητου. Βαθμολογία: 6.5

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Έδωσε κάποιες λύσεις όποτε τον χρειάστηκε η άμυνα του Παναθηναϊκού. Σε γενικές γραμμές στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, δεν ένιωσε πολλή πίεση από την γραμμή κρούσης των Περιστεριωτών. Πήγε καθαρότατα στη φάση που ο διαιτητής υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι. Βαθμολογία: 6.5

ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ: Δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Είχε κάποιες σημαντικές επεμβάσεις σε προσπάθειες του Ατρόμητου να απειλήσει την εστία της ομάδας του. Ήταν ιδιαίτερα μαχητικός και πάντα πήγαινε πρώτος στην μπάλα, παίρνοντας πλεονέκτημα από τους αντίπαλους επιθετικούς. Πολύ καλός στην επανάληψη. Έβαλε πολλά στοπ στους αντιπάλους επιθετικούς, κάνοντας αρκετά καλή εμφάνιση. Βαθμολογία: 7

ΙΝΣΟΥΑ: Για ακόμη ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε με την γνωστή μαχητικότητα που τον διακρίνει. Πήρε ανεβάσματα από την αριστερή πτέρυγα και αμυντικά ήταν πάντοτε εκεί που έπρεπε για να ανακόψει τις προσπάθειες του Ατρόμητου. Πολύ καλός αμυντικά και στην επανάληψη. Πάλεψε αρκετά και θέλησε να δώσει λύσεις επιθετικά από την πλευρά του. Βαθμολογία: 7

ΔΩΝΗΣ: Ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να χτίσει τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού από την άμυνα. Υπέπεσε σε πολλά λάθη αναφορικά με τις πάσες του, οι οποίες τις περισσότερες φορές δεν έβρισκαν τον σωστό αποδέκτη. Αμυντικά προσπαθούσε να ανακόψει τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων. Δεν βοήθησε καθόλου στην ανάπτυξη της ομάδας του, ούτε στο να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του. Δεν έκανε καλή εμφάνιση. Έκλεισε ακόμη πιο άσχημα το ματς, βλέποντας κόκκινη κάρτα. Βαθμολογία: 3

ΚΑΤΣΕ: Από δική του έμπνευση και εξαιρετική μπαλιά ήρθε το γκολ για τον Παναθηναϊκό. Στην επανάληψη ο αμυντικός χάφ του Παναθηναϊκού μπήκε πιο δραστήριος και ανέλαβε περισσότερες αρμοδιότητες όσο αφορά το κομμάτι της δημιουργίας. Παράλληλα, ήταν ιδιαίτερα θετικός σχετικά με την αμυντική του προσήλωση στο παιχνίδι, δίνοντας πολλές μάχες. Βαθμολογία: 8.5

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Ξεκίνησε το παιχνίδι στα αριστερά της μεσαίας γραμμής. Ήταν αρκετά δραστήριος στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πολύ μαχητικός, προσπαθώντας να βγαίνει πρώτος στην μπάλα και να επιστρέφει στην άμυνα να δίνει επιπλέον βοήθεια στον Ινσούα. Μετακινήθηκε από τον Δώνη στα δεξιά και εκεί φάνηκε να έριξε την επίδοσή του. Δεν παρουσίασε το ίδιο πρόσωπο στην επανάληψη με αποτέλεσμα να αφήσει τη θέση του στο γήπεδο στον Πούγγουρα. Βαθμολογία: 6

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε τον αγώνα στην δεξιά πτέρυγα, ωστόσο, στη συνέχεια ο Γιώργος Δώνης τον μετακίνησε αριστερά. Δεν ήταν ό,τι καλύτερο για τον ίδιο το πρώτο μέρος του ματς. Στα θετικά του νεαρού η προσήλωσή του στα αμυντικά του καθήκοντα. Δεν ήταν καλός στην επανάληψη. Δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ομάδα του. Είχε τρεξίματα, ωστόσο κι αμυντικά δεν ήταν κακός. Πέρασε εκτός αγώνα στο 83’. Βαθμολογία: 5.5

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Αρκετά νεκρά διαστήματα για τον νεαρό άσο στο πρώτο ημίχρονο. Είχε κάποιες καλές εμπνεύσεις ανά διαστήματα, ωστόσο, δεν ήταν τόσο καλός. Ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη. Πήρες περισσότερες προσπάθειες στα πόδια του. Φάνηκε να είναι ανεβασμένος συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Συνέχισε όμως να έχει κάποια κενά διαστήματα, όπως και στο πρώτο μέρος, στα οποία υπέπεσε σε λάθη. Βαθμολογία: 6

ΜΑΚΕΝΤΑ: Προσπαθούσε να κατεβαίνει προς το κέντρο προκειμένου να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με πάσες προς τους συμπαίκτες του να βοηθάει κι ο ίδιος στη δημιουργία. Υποδέχτηκε άψογα την μπάλα και τελείωσε εξίσου όμορφα τη φάση με αριστερό πλασέ στο 1-0 για τον Παναθηναϊκό, δείγμα της άρτιας τεχνικής του κατάρτισης. Πίεζε διαρκώς τα αντίπαλα στόπερ. Βαθμολογία: 9

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Από τα πρώτα λεπτά που πέρασε στο παιχνίδι, ήθελε να απειλήσει την άμυνα του Ατρόμητου και να αφήσει πίσω τους τις κακές εμφανίσεις των προηγούμενων αναμετρήσεων. Στη συνέχεια δεν πήρες πολλές μπάλες στα πόδια του, παρόλα αυτά ασκούσε πίεση ψηλά και γύριζε με σκοπό να βοηθήσει όταν η ομάδα του ήταν σε κατάσταση άμυνας. Βαθμολογία: 5

ΤΖΑΝΔΑΡΗΣ: Μπήκε στον αγώνα για να δώσει έξτρα λύσεις στους Κάτσε και Δώνη, που φάνηκε να έχουν προβλήματα. Έδωσε κατοχές στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετά την είσοδο του αμυντικού χαφ πήρε ανάσες στο κέντρο. Βαθμολογία: –

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Ο Γιώργος Δώνης τον πέρασε στο παιχνίδι με σκοπό να διαφυλάξει την άμυνα του. Θετική η παρουσία του σε περίπου 10 λεπτά αγώνα, αλλά δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμολογία: –