Η κριτική των «πράσινων» με Απόλλωνα (poll)

Ο Παναθηναϊκός “σκόρπισε” στους πέντε ανέμους τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Μαρούσι νικώντας με 5-1 την ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίσετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΚΟΤΣΑΡΗΣ: Δεν αντιμετώπισε κάποια ιδιαίτερη απειλή από τους φιλοξενούμενους στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Είχε σωστή αντίδραση σε ένα περίεργο κόρνερ του Απόλλωνα και γενικά κάθε φορά που χρειάστηκε να επέμβει το έκανε σωστά. Στο γκολ του Σικαμπάλα ο νεαρός κίπερ έκλεισε καλά την γωνία του, ωστόσο, το πλασέ του Αιγύπτιου ήταν εξαιρετικό, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού να νικηθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Έπαιρνε μέτρα από τη δεξιά πτέρυγα όπου αγωνίστηκε ως μπακ ελέω της απουσίας του Κουλιμπαλί. Ήταν κινητικός επιθετικά, ενώ αμυντικά είχε καλή συνεργασία με τον Κολοβέτσιο, ο οποίος τον κάλυπτε όπως αυτό χρειαζόταν, ενώ το ίδιο έπραττε κι ίδιος, όταν ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός είχε τραβηχτεί πιο αριστερά για να μαρκάρει. Γενικά ήταν σταθερός σήμερα και έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με το πέμπτο γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

ΙΝΣΟΥΑ: Άρχισε το παιχνίδι με αρκετή όρεξη από τα αριστερά. Με κάποιες σέντρες του έβαλε δύσκολα στον Χουάντερσον και στην άμυνα του Απόλλωνα. Ύστερα δεν έκανε τόσο αισθητή την παρουσία του. Στην επανάληψη ο Αργεντινός εξαργύρωσε όλες τις καλές εμφανίσεις που έχει κάνει έως τώρα στο πρωτάθλημα με μια εξαιρετική συνεργασία με τον Μακέντα, ο οποίος του σέρβιρε έτοιμο γκολ, με τον αριστερό άσο να μην λαθεύει και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στιγμές αργότερα άφησε τη θέση του στον Χατζηθεοδωρίδη. Για όσο αγωνίστηκε δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Φαινόταν κάπως άνευρος στα πρώτα λεπτά του αγώνα και σαν να έχει χάσει τον καλό ρυθμό που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια. Στη συνέχεια κάλυπτε σωστά τους χώρους και δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους επιθετικούς του Απόλλωνα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: Ο έμπειρος αμυντικός βοηθούσε αρκετά στο ανέβασμα της μπάλας από την άμυνα προς την επίθεση. ανεβάζοντας την απόδοσή του κι αυτός. Θετικό πρόσημο στο πρώτο μισό και στα αμυντικά του καθήκοντα, έβαζε τέλος σε κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν στο σκορ. Είχε κάποιες μεταβιβάσεις με μεγάλες μπαλιές και χάρη στην εμπειρία του δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση αμυντικά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΔΩΝΗΣ: Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά. Προσπάθησε σε κάποιες στημένες φάσεις να απειλήσει όταν έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά χωρίς να έχουν κάποιο αντίκρισμα για την ομάδα του οι ενέργειές του. Για ακόμη ένα παιχνίδι δεν δικαιολόγησε την επιλογή του προπονητή του να τον χρησιμοποιήσει στο βασικό σχήμα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΜΑΚΕΝΤΑ: Είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού. Ο Ιταλός φορ ξεκίνησε το ματς όντας δραστήριος επιθετικά, κατεβαίνοντας αρκετές φορές προς το χώρο του κέντρου για να σπάσει την μπάλα. Ευτύχησε μάλιστα να σκοράρει πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, ύστερα από ωραία καλή σέντρα του νεαρού Χατζηγιοβάνη. Συνέχισε να έχει πολύ καλή απόδοση και μετά το γκολ που σημείωσε, όντας από τους καλύτερους της ομάδας του Δώνη. Μάλιστα, πριν βγει το ημίχρονο σκόραρε και δεύτερο τέρμα, αποβάλλοντας εντελώς το άγχος από τους συμπαίκτες του. Στα δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο έκαναν τον Ιταλό να είναι πολύ ευδιάθετος. Η όρεξη αυτή μετουσιώθηκε σε ασίστ στον Ινσούα 62′. Ενδεχομένως, ήταν ο MVP του αγώνα με την εμφάνιση που πραγματοποίησε. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9.5

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Στην πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι μετά από μια πολύ όμορφη ενέργεια από τα αριστερά και μια ακόμη πιο όμορφη σέντρα για το κεφάλι του Μακέντα που άνοιξε το σκορ. Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την ασίστ που κατέγραψε συνέχισε να δημιουργεί κινδύνους για την εστία των φιλοξενούμενων με κάποια σουτ εκτός περιοχής. Πολύ καλός και στην επανάληψη ο Χατζηγιοβάνης, αφού από δική του κάθετη ο Κουρμπέλης βρέθηκε σε θέση βολής για το 3-0. Άφησε τη θέση του στο 76′ στον Εμμανουηλίδη. Ένας από τους καλύτερους παίκτες του Γιώργου Δώνη σήμερα στο παιχνίδι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού προσπαθούσε να οργανώσει το παιχνίδι των “πρασίνων” ήταν θετικός και στα ανασταλτικά του καθήκοντα, καθώς γυρνούσε να μαρκάρει τους παίκτες του Απόλλωνα. Ήταν ψύχραιμος κάθε φορά που χρειάστηκε να φτιάξει το παιχνίδι του “Τριφυλλιού” από την αρχή και είχε σωστές μεταβιβάσεις. Από αυτόν ξεκίνησε το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού. Πολύ καλός και στην επανάληψη, αφού από δική του έμπνευση ξεκίνησε η φάση από την οποία προήρθε το τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Δεν πατούσε καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Είχε κάποιες μεταβιβάσεις και φάνηκε να μην είναι σε τόσο καλή μέρα. Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του σταδιακά, πηγαίνοντας σε πιο “safe” επιλογές ενώ και στο μαρκάρισμα των αντιπάλων του ήταν καλύτερος. Έβαλε αρκετές φορές στοπ σε ενδεχόμενες αντεπιθέσεις των παικτών του Απόλλωνα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ηγέτης στο χώρο του κέντρου για την ομάδα του ο αρχηγός, ο οποίος βρισκόταν σχεδόν σε κάθε φάση στη σωστή θέση. Μάλιστα, ήταν ο παίκτης που έκανε το 3-0 για τον Παναθηναϊκό από κοντά μετά από κάθετη του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά. Λίγα λεπτά αργότερα άφησε τη θέση του στον Στάικο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

ΚΑΤΣΕ: Ο Αλβανός χαφ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις για δεύτερο σερί παιχνίδι, έχοντας φανέλα βασικού. Είχε κάποιες εμπνεύσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προσπαθώντας να βγάλει μπροστά την ομάδα του. Σημείωσε μια εξαιρετική ασίστ στον Μακέντα, βγάζοντας μια εξαιρετική κάθετη πάσα στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα. Έδωσε πολλές μάχες στο κέντρο και στις περισσότερες ήταν νικητής. Για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν πολύ καλός μετά την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΣΤΑΪΚΟΣ: Πέρασε στο παιχνίδι στο 61′ αντικαθιστώντας τον αρχηγό Δημήτρη Κουρμπέλη. Έδωσε μάχες στο χώρο του κέντρου, ενώ θα μπορούσε να βάλει κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, αλλά στο γυριστό που επιχείρησε δεν βρήκε “γεμάτα” την μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα χέρια του Χουάντερσον. Έδειξε αρκετή διάθεση να βοηθήσει τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού αντικατέστησε τον σκόρερ του τέταρτου τέρματος της ομάδας του Εμάνουελ Ινσούα, προκειμένου να δώσει επιπλέον ανάσες εν όψει της δύσκολης συνέχειας στον ιδιαίτερα φορμαρισμένο Αργεντινό. Προσπάθησε να φανεί απειλητικός σε ένα σημείο του αγώνα όπου ο Παναθηναϊκός είχε “καθαρίσει” το παιχνίδι και είχε κατεβάσει στροφές. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ: Μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι αντί του εξαιρετικού σήμερα Τάσου Χατζηγιοβάνη. Ο νεαρός άσος του “Τριφυλλιού”  έκανε την επανεμφάνισή του στη σύνθεση του Παναθηναϊκού μετά από σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα. Ήταν ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στο γκολ του Ματίας Γιόχανσον και έδειξε σε όλους πως παρά την απουσία του από τα παιχνίδια της ομάδας του πως είναι ένας παίκτης στον οποίο μπορεί να υπολογίζει ο Γιώργος Δώνης. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7