Όσκαρ… Παναθηναϊκής ψυχής!

Έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι από όλες τις απόψεις, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγει νικητής από μια σκληρή “μάχη” κόντρα στην ΑΕΛ στη Λεωφόρο με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague.

-

Έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι από όλες τις απόψεις, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγει νικητής από μια σκληρή “μάχη” κόντρα στην ΑΕΛ στη Λεωφόρο με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague. Στο 2ο ημίχρονο όλα τα τέρματα του ματς, με τον Βιγιαφάνιες να σκοράρει στο 50′ με πέναλτι, τον Περόνε να ισοφαρίζει για την ΑΕΛ στο 78′ και εν τέλει τον Χίλιεμαρκ να δίνει τη νίκη στο “Τριφύλλι” με τέρμα στις καθυστερήσεις.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Βλαχοδήμο ως βασικό γκολκίπερ, με τους Κουλιμπαλί, ΚολοβέτσιοςΜολέντο και Χουλτ στην άμυνα από τα δεξιά προς στα αριστερά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Σιλά, Κουρμπέλης και Χίλιεμαρκ, ενώ δεξιά και αριστερά του Μολίνς βρέθηκαν οι Βιγιαφάνιες και Λουντ. Το σύστημα του «Τριφυλλιού» αποτυπώθηκε στο χορτάρι ως 4-3-3.

⚽ Το παιχνίδι

Πλήρως αδιάφορα κύλησαν τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης στη Λεωφόρο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού, προσπαθώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των “βυσσινί” κυρίως μέσω στημένων φάσεων, δίχως αποτέλεσμα.

Στο 16ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη φάση του ματς για τους “πράσινους”, όταν ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ από απόσταση περίπου 30 μέτρων, με τον Μολέντο να πιάνει την κεφαλιά ανενόχλητος στην “καρδιά” της περιοχής της ΑΕΛ, στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς από πλεονεκτική θέση. Μάλιστα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων χρειάστηκε να επέμβει ξανά στο 17′, εξουδετερώνοντας με υπερένταση την προβολή του Βιγιαφάνιες έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά.

Λίγο αργότερα, στο 20′ ήταν η σειρά την ΑΕΛ να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ο Ναζλίδης έπειτα από ωραία εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά πέρασε πάνω από τα δοκάρια των “πράσινων”. Ύστερα, χρειάστηκε να περάσουν περίπου 15 λεπτά ώστε το παιχνίδι να αποκτήσει εκ νέου ενδιαφέρον, με τους “πράσινους” να ζητούν πέναλτι στο 35′ σε ανατροπή του Χουλτ, ωστόσο από το replay φαίνεται ότι ο Σουηδός αριστερός μπακ δέχεται χτύπημα εκτός περιοχής, με τον διαιτητή Κουτσιαύτη ωστόσο να μην υποδεικνύει ούτε το φάουλ, ως όφειλε.

Έτσι, Παναθηναϊκός και ΑΕΛ πήραν την άγουσα προς τα αποδυτήρια της Λεωφόρου με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 0-0 και τις δύο ομάδες να αφήνουν… ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της επανάληψης.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, καθώς πριν οι παίκτες των δύο ομάδων προλάβουν να βρουν ξανά ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο, ο Φατιόν ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Μολίνς εντός μεγάλης περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά στο 49′, με τον ρέφερι Κουτσιαύτη να δείχνει ορθά την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Βιγιαφάνιες, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπόζοβιτς, που έπεσε στα αριστερά, γράφοντας το 1-0 για το “Τριφύλλι”, με το πρώτο του γκολ τη φετινή σεζόν.

Η ΑΕΛ δεν πτοήθηκε από το γκολ του Αργεντινού μεσοεπιθετικού και λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση στο 56′, όμως το εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε ο Λεοζίνιο από το όριο της “πράσινης” μεγάλης περιοχής με το αριστερό βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου και έφυγε άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων αφύπνισε τους παίκτες του Ουζουνίδη, που είχαν ρίξει τον ρυθμό τους μετά το 1-0 και πρώτα με τον Λουντ στο 61′ και ύστερα με τον Χίλιεμαρκ στο 69′ απείλησε τη “βυσσινί” εστία. Παρόλα αυτά, το δυνατό σουτ του πρώτου εξουδετερώθηκε από τον Μπόζοβιτς με υπερένταση, ενώ το πλασέ του δεύτερου κατέληξε στα πόδια του γκολκίπερ της ΑΕΛ, που βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ από τα δεξιά.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι “πράσινοι” θα έπαιρναν μια φαινομενικά εύκολη νίκη, στο 77′ έμελλε να αλλάξουν όλα εις βάρος τους. Συγκεκριμένα, ο Σιλά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αποβληθεί εξαιτίας μιας προβολής που κρίθηκε από τον διαιτητή Κουτσιαύτη ως επικίνδυνη, ενώ το αμέσως επόμενο λεπτό, στο 78′, ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ, με τον Περόνε να βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα ξεγελώντας τον Βλαχοδήμο για το 1-1.

Ωστόσο, τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμη για τον Παναθηναϊκό, αφού στο 85′ ο Άλτμαν είδε απευθείας κόκκινη κάρτα όταν μετά από ένα φάουλ στο οποίο υπέπεσε, φάνηκε να κλωτσά τον αντίπαλό του στο κεφάλι όταν εκείνος είχε πέσει στο χορτάρι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με 9 παίκτες. Στο 89′, οι “πράσινοι” παραλίγο να “πληρώσουν” την αριθμητική υπεροχή τους, όταν ο Λεοζίνιο βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, τον οποίο “κρέμασε” με λόμπα, αλλά ο διαιτητής Κουτσιαύτης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Το ματς είχε εξελιχθεί σε πραγματικό “ροντέο”, με το “Τριφύλλι” εν τέλει να βγαίνει νικητής από τη συγκεκριμένη “μάχη” κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Χίλιεμαρκ σέντραρε από τα αριστερά, δίχως κανείς να παρεμβληθεί στην πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Μπόζοβιτς μέσα σε αποθέωση για το τελικό 2-1. Μάλιστα, οι σκηνές που επικράτησαν στη Λεωφόρο μετά το γκολ δεν είχαν… προηγούμενο.