Όρθιος και… αντρικός στο Φάληρο!

Με μια αντρίκια εμφάνιση στο “Γ. Καραϊσκάκης”, ο Παναθηναϊκός παρότι έφτασε μόλις μια ανάσα από τη νίκη, αποχώρησε από το Φάληρο με την ισοπαλία, αφού ο Ελβετός διαιτητής του αγώνα έδωσε 9 λεπτά καθυστερήσεις, με τον Σισέ να κάνει το 1-1 στο 95′.

-

Με μια αντρίκια εμφάνιση στο “Γ. Καραϊσκάκης”, ο Παναθηναϊκός παρότι έφτασε μόλις μια ανάσα από τη νίκη, αποχώρησε από το Φάληρο με την ισοπαλία, αφού ο Ελβετός διαιτητής Γιάκοτετ του αγώνα έδωσε 9 λεπτά καθυστερήσεις, με τον Σισέ να κάνει το 1-1 στο 95′. Τρομερό το γκολ του Κάτσε στο 61′.

O Διούδης βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, με την τριάδα στην άμυνα του «Τριφυλλιού» να αποτελείται από τους Κολοβέτσιο, Μαυρομάτη και Κουλιμπαλί. Ο Γιόχανσον κάλυψε τη δεξιά πλευρά ως μπακ χαφ, ο Ινσούα την αριστερή, ενώ οι Κουρμπέλης και Κάτσε σύνθεσαν το δίδυμο στον χώρο του κέντρου. Τέλος, τη μεσοεπιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης, που βρέθηκαν λίγο πιο πίσω από τον προωθημένο Μακέντα, που θα αγωνιστεί ως φορ.

Αγχωμένο ήταν το ξεκίνημα του ματς για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι παίκτες του Δώνη δεν μπόρεσαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα να αποφύγουν τα λάθη, κυρίως στις μεταβιβάσεις. Ωστόσο, η συνεχής κατοχή των “ερυθρόλευκων” δεν κόστισε στο “Τριφύλλι”, αφού αμυντικά οι φιλοξενούμενοι ήταν οργανωμένοι και συγκεντρωμένοι, με μοναδική περίπτωση ολιγωρίας τη φάση του 8ου λεπτού, όταν ο Ποντένσε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από ξεκάθαρη θέση οφσάιντ.

Μετά τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα, οι “πράσινοι” ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και κατάφεραν να κάνουν την άμυνα των γηπεδούχων να νιώσει την παρουσία τους γύρω από τα καρέ τους. Στο 14′ ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό δια ποδός Κάτσε, με τον Σα να μπλοκάρει το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή ο Αλβανός αμυντικός μέσος, με τον ρυθμό του ματς να έχει μεν ανέβει, αλλά με το “Τριφύλλι” να έχει ισορροπήσει το παιχνίδι.

Η ομάδα του Δώνη κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό μακριά από την εστία του Διούδη μέχρι το 30′, όταν ο Χασάν προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα στο 35′ ο Μπουχαλάκης έκανε ένα σουτ στην κίνηση εκτός ισορροπίας μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

Οι συνεχόμενες τελικές προσπάθειες των γηπεδούχων φάνηκε να αποσυντονίζουν τους “πράσινους”, οι οποίοι ξεκίνησαν να υποπίπτουν και πάλι σε λάθος μεταβιβάσεις, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φτάσει μόλις μια ανάσα από το γκολ στο 38′. Τότε, ο Ποντένσε μετά από κάθετη πάσα βγήκε ολομόναχος σε τετ-α-τετ με τον Διούδη, έκανε το “σκάψιμο” και ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού με μια απόκρουση με υψηλό βαθμό δυσκολίας έδιωξε και έσωσε την “πράσινη” εστία”, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του έδειχναν ανήμποροι να αναπτυχθούν επιθετικά παρά τους κενούς χώρους που υπήρχαν στα “ερυθρόλευκα” μετόπισθεν.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε επεισοδιακά, καθώς άπαντες… πάγωσαν στο Φάληρο όταν ο Διούδης έχασε τις αισθήσεις του έπειτα από προβολή του Νάτχο, με το γόνατο του τελευταίου να βρίσκει το κεφάλι του πρώτου. Στη συνέχεια της φάσης στο 49′ ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, το οποίο ακυρώθηκε ορθά ως φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα του “Τριφυλλιού”, ο οποίος έχασε τις αισθήσεις του και αποσύρθηκε με φορείο εκτός αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι οπαδοί των γηπεδούχων, θεωρώντας ότι ο Διούδης κάνει “θέατρο” φώναξαν υβριστικά συνθήματα κατά του Έλληνα γκολκίπερ, ενώ στη συνέχεια προέβησαν σε χειροκροτήματα, καταλαβαίνοντας πως παραλίγο να γυρίσει η γλώσσα του παίκτη.

Μετά το τέλος του γενικότερου σοκ που προκλήθηκε, ο Κότσαρης πέρασε στη θέση του Διούδη και ο Παναθηναϊκός φάνηκε να παίζει με άλλη ψυχολογία. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά αύξησαν και την πίεση στα “ερυθρόλευκα” καρέ, με αποκορύφωμα τη φάση του 61ου λεπτού. Τότε, ο Κάτσε αφού πέρασε με εκπληκτική λόμπα τον Μπουχαλάκη, έπιασε ένα απίστευτο σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι της εστίας του Σα, αφού πρώτα είχε βρει στο χέρι του τερματοφύλακα των «ερυθρόλευκων», αλλά και στο δοκάρι, γράφοντας το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ) εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Από την πλευρά του ο Δώνης έριξε στη μάχη τον Μουνιέ στη θέση του Μπουζούκη, προκειμένου να ανανεώσει την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας, με τους γηπεδούχους να αποκτούν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν ακατάπαυστα την εστία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως από την πλευρά τους αμύνονταν μαζικά με μεγάλη αποτελεσματικότητα.

Φτάνοντας στο 82ο λεπτό, ο Κότσαρης χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά προκειμένου να διατηρήσει το πολύτιμο προβάδισμα της ομάδας του στο Φάληρο, όταν ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με τον γκολκίπερ των “πράσινων” να εκτινάσσεται στο δεξί παραθυράκι και να διώχνει. Τρία λεπτά αργότερα προκλήθηκε τεράστια ένταση, όταν ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι όταν ο Χατζηγιοβάνης έστειλε τη μπάλα κόρνερ με το σώμα, με τον Ποντένσε να διαπληκτίζεται με τον Κότσαρη και να διακόπτεται το ματς για λίγα λεπτά.

Το “ερυθρόλευκο” σφυροκόπημα συνεχίστηκε και στο 87′ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-1, όμως το σουτ του Ελαμπντελαουί που βρήκε και στον Σισέ βρήκε στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Καμαρά αστόχησε προ κενής εστίας, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων.

Ό,τι δεν συνέβη τότε, πραγματοποιήθηκε τελικά στο 95′ (είχαν δοθεί… 9 λεπτά καθυστερήσεων), με τον Ελαμπντελαουί να κάνει την κεφαλιά παράλληλα στο αριστερό δοκάρι του Κότσαρη, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα με το χέρι, για να έρθει ο Σισέ προ κενής εστίας και να γράψει το 1-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα, με τους “πράσινους” να φεύγουν με την ισοπαλία από το Φάληρο.