Όρθιος, αντρικός και… αήττητος!

-

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης για περίπου 70 λεπτά, κυνηγούσε το σκορ σε ολόκληρο το 2ο ημίχρονο και παίζοντας ουσιαστικά για ένα τέταρτο, κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με σκορ 1-1, παραμένοντας αήττητος σε έξι αγωνιστικές. Στις καθυστερήσεις η ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα.

Ο Διούδης επιλέχθηκε κάτω από τα δοκάρια, με τους Κολοβέτσιο, Πούγγουρα και Μαυρομάτη να συνθέτουν την τριάδα των στόπερ. Ο Κουλιμπαλί ήταν ο δεξιός μπακ-χαφ και ο Ινσούα ο αριστερός, οι Κουρμπέλης και Δώνης πήραν θέση στον άξονα, ενώ στην τριάδα της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Χατζηγιοβάνης και Στάικος, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, λίγο πιο πίσω από τον Μακέντα που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Όσο θερμή ήταν η παρουσία των περίπου 4.000 οπαδών του Παναθηναϊκού στις εξέδρες του “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, άλλο τόσο νωθρό ήταν το ξεκίνημα των “πράσινων” στην αναμέτρηση. Χαρακτηριστικό είναι πως οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν από τα… αποδυτήρια τους αντιπάλους τους, φτάνοντας μόλις μια ανάσα από το γκολ μόλις στο 16ο δευτερόλεπτο του ματς.

Τότε, ο Μανιάς βρήκε εξαιρετικά τον Καλτσά στην πλάτη της “πράσινης” άμυνας, ο οποίος σούταρε από κοντά, με τον Διούδη να αποκρούει με υπερένταση, ενώ ο επιθετικός των Αρκάδων στο ριμπάουντ προσπάθησε να σουτάρει ξανά, με τον Τόνσο να βάζει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Αμέσως μετά, στο 2′, ακολούθησε ακόμη μια ευκαιρία για την ομάδα του Παντελίδη, όταν ο Μανιάς σούταρε από τη δεξιά πλευρά της μεγάλης περιοχής του Παναθηναϊκού για να μπλοκάρει ο Διούδης.

Στη συνέχεια, παρότι δεν μπορούσε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς το πιεστικό και σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων δεν επέτρεψε παιχνίδι κατοχής στους “πράσινους”, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και σταδιακά ανέβασε τις γραμμές του, για να φτάσει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Αθανασιάδη στο 26′ (ο Δώνης βρέθηκε στο δεξί άκρο της μικρής περιοχής και δίχως να έχει επιλογή για πάσα, σούταρε επάνω στον γκολκίπερ του Αστέρα). Με τον Μπουζούκη να ‘χει περάσει στο ματς στη θέση του Στάικου που ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς, η επιθετική πνοή του “Τριφυλλιού” ανανεώθηκε, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

Παρά ταύτα, η απόδοση των φιλοξενούμενων υπέστη εκ νέου… καθίζηση, με την πρωτοβουλία των κινήσεων να παραμένει σε πόδια Αρκάδων, οι οποίοι ωστόσο παράλληλα δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ουσιαστικές φάσεις γκολ μπροστά από την εστία του Διούδη. Έτσι κύλησε το δεύτερο μισό του 1ου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με 0-0 και με τον Δώνη να μην είναι ικανοποιημένος από την έλλειψη κατοχής της μπάλας από τους παίκτες του (55%-45%).

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ξεκίνησε το 1ο ημίχρονο έγινε η αρχή της επανάληψης, ωστόσο αυτή τη φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού. Πιο συγκεκριμένα, στο 47′ ο Κυριακόπουλος σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, ο Διούδης εξουδετέρωσε και ο Μανιάς εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της “πράσινης” άμυνας να κάνει το τεχνητό οφσάιντ, παίρνοντας το ριμπάουντ και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά ανενόχλητος για το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ), με τον Χατζηγιοβάνη να έχει ξεχαστεί κοντά στο αριστερό κόρνερ.

Το γρήγορο γκολ του Αστέρα Τρίπολης αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο το παιχνίδι των “πράσινων”, οι οποίοι σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να ελέγξουν την κατοχή και να αποκτήσουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να απαντήσει στο 54ο λεπτό έπειτα από ένα τεχνητό σουτ του Μακέντα, το οποίο όμως έφυγε κόρνερ έπειτα από κόντρα πάνω σε αμυνόμενο των γηπεδούχων.

Από το 60′ και μετά, η ομάδα του Παντελίδη βρήκε αρκετούς χώρους στα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων, δεδομένου ότι ο Δώνης απέσυρε τον Πούγγουρα για να βάλει στο ματς τον Τζανδάρη, δίνοντας έξτρα παίκτη στο κέντρο του Παναθηναϊκού, με τον Αστέρα να φτάνει δύο φορές πολύ κοντά στο 2-0. Πρώτα στο 61′ όταν έπειτα από γύρισμα στην περιοχή του πέναλτι ο Κουλιμπαλί με το διώξιμο που έκανε λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, ενώ στο 63′ ο Τόνσο σε πρώτο χρόνο απέναντι στον Διούδη δεν κατάφερε να τον κερδίσει σε τετ-α-τετ και στην εξέλιξη της φάσης ο Μανιάς έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού σχεδόν εξουδετερωμένο.

Στο 75′ ο Δώνης επιχείρησε να κάνει την τελευταία του κίνηση με σκοπό την ισοφάριση, περνώντας τον Καμπετσή στο παιχνίδι στη θέση του γιου του, με το “Τριφύλλι” να αυξάνει εμφανώς την πίεση προς τα καρέ του Αστέρα Τρίπολης. Μάλιστα, 10 λεπτά αργότερα ο νεοεισελθώντας θα μπορούσε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Χατζηγιοβάνης τον βρήκε στην “καρδιά” της περιοχής του αντιπάλου, όμως το σουτ στον αέρα που επιχείρησε δεν ήταν γεμάτο, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα χέρια του Αθανασιάδη.

Ο  τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης δεν έμελλε να… ηρεμήσει, καθώς στο 88′ ο ίδιος παίκτης έπιασε μια σκαστή κεφαλιά μετά από μια εξαιρετική βαθιά μπαλιά, νικώντας τον Αθανασιάδη, αλλά όχι και το αριστερό κάθετο δοκάρι, όπου βρήκε η μπάλα για να καταλήξει άουτ.

Εν τέλει, η ασφυκτική πίεση του Παναθηναϊκού μετά το 75′ απέφερε καρπούς στις καθυστερήσεις του αγώνα, με ον Χατζηγιοβάνη να ανατρέπεται πεντακάθαρα από τον Κυριακόπουλο εντός περιοχής (αποβλήθηκε) και τον Μακέντα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (δείτε το γκολ εδώ) και κρατώντας ζωντανό το “Τριφύλλι”.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Δώνη έφυγε από την Τρίπολη αλώβητη με βάση τα όσα συνέβησαν στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” και παρότι απώλεσε το νικηφόρο σερί της, διατήρησε το αήττητο στις έξι πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.