Έτσι «γλεντάνε» οι… «μπέμπηδες»!

Το 3×3 στο πρωτάθλημα έκανε ο νεανικός Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, καθώς οι «πράσινοι» νίκησαν την ΑΕΛ στη Θεσσαλία με σκορ 3-1, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα. Το ματς της… ζωής του έκανε ο Γιόχανσον, γκολ και ο Χατζηγιοβάνης.

-

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάριαμε τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο και Μαυρομάτη και Ινσούα να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Κουρμπέλης, Κάτσε και Τζανδάρης βρέθηκαν στον άξονα, ενώ στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του γηπέδου πήραν φανέλα βασικού οι Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης. Μοναδικός προωθημένος για τον Παναθηναϊκό, ο Καμπετσής.

Με σκληρές μονομαχίες τον χώρο του κέντρου ξεκίνησε η αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μεταξύ Παναθηναϊκού και ΑΕΛ στη Θεσσαλία, με τους «πράσινους» όμως να φαίνεται να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Από το 5′ και μετά, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους προς τα αντίπαλα καρέ, με την πρώτη τελική να έρχεται στο 8′ έπειτα από ένα χλυαρό σουτ του Μπουζούκη εκτός περιοχής που έφυγε άουτ.

Στο 12′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Πίτι να εκτελεί ένα φάουλ από απόσταση περίπου 25 μέτρων, δίχως να βρίσκει στόχο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το στημένο προήλθε από λανθασμένο σφύριγμα του διαιτητή Κομίνη, καθώς ο Κολοβέτσιος φαίνεται να ανακόπτει πεντακάθαρα τον Μόρσι, βρίσκοντας τη μπάλα.

Όσο περνούσε η ώρα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έδειχνε να αυξάνεται, με τον Παναθηναϊκό να απαντά στο 15′ με τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος δε μπόρεσε να εκτελέσει σωστά τη σκέψη που είχε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έπειτα από ωραία ατομική κίνηση συγκλίνοντας από τα πλάγια. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι, η ομάδα του Αντωνίου έδειξε διάθεση να ισορροπήσει το ματς, ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν τον Καμπετσή, ο οποίος φαινόταν αποκομμένος σε θέση φορ, με αποτέλεσμα το σύνολο του Δώνη να απειλεί είτε από απόσταση, είτε με προσπάθειες από τους μεσοεπιθετικούς.

Με την ΑΕΛ να έχει ανοιχτεί περισσότερο, προσπαθώντας να δημιουργήσει παιχνίδι, οι παίκτες του 49χρονου τεχνικού βρήκαν την ευκαιρία να «πληγώσουν» τον αντίπαλο μέσω αντεπίθεσης. Έτσι, μετά από αρκετά αγωνιστικά λεπτά δίχως φάση, οι «πράσινοι» κέρδισαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, η οποία έφτασε στον Μπουζούκη, που πήρε μέτρα στο γήπεδο και πάσαρα με ιδανικό τρόπο κάθετα στον Γιόχανσον, ο οποίος, ολοκληρώνοντας μια εξαιρετική κούρσα διασχίζοντας ολόκληρο τον αγωνιστικό χώρο, «εκτέλεσε» με όμορφο και ψύχραιμο πλασέ τον Κρίστινσον σε τετ-α-τετ για το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ).

Μάλιστα, ο Σουηδός δεξιός μπακ, όντας ορεξάτος από το γκολ που πέτυχε, παραλίγο στο 38′ να περάσει και σε ρόλο δημιουργού, όταν «έσκαψε» στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και υπό πίεση σούταρε για να μπλοκάρει ο Κρίστινσον.

Ώριμα μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, θέλοντας να μην επιτρέψει στην ΑΕΛ να βγει μπροστά με αξιώσεις, μιας και ήταν βέβαιο πως οι γηπεδούχοι θα εμφανίζονταν πιο επιθετικοί στην επανάληψη, με στόχο την ισοφάριση. Χαρακτηριστικό είναι πως πέρασαν 14 λεπτά μέχρι να σημειωθεί η πρώτη αξιόλογη φάση για γκολ στο 2ο ημίχρονο. Αυτή δημιουργήθηκε δια ποδός Μπουζούκη, ο οποίος στο 59′ ολοκλήρωσε άστοχα μια αντεπίθεση των «πράσινων», σουτάροντας δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Στο μεταξύ, ο Δώνης θέλησε να ανακατέψει την «τράπουλα», βγάζοντας εκτός τον «χαμένο» Καμπετσή και περνώντας στη θέση του τον Βέργο, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Κι ενώ όλα έδειχναν να είναι υπό έλεγχο, ο Γιόχανσον αποφάσισε να ταράξει τα… «λιμνάζοντα νερά» της αναμέτρησης, όταν στο 63′ ξεκίνησε με τη μπάλα από τον άξονα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με τις κόντρες να τον ευνοούν και για δεύτερη φορά στο ματς νίκησε τον Κρίστινσον σε ένα ακόμη τετ-α-τετ, βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά με 2-0 (δείτε το γκολ εδώ). Παρόλα αυτά, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν κυριολεκτικά άμεση. Μετά από μόλις 3 λεπτά, σημειώθηκε χέρι μέσα στην «πράσινη» περιοχή, με τον διαιτητή Κομίνη να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Φατιόν στο 66′ να ευστοχεί για να μειώσει σε 2-1 για την ΑΕΛ.

Τα δύο απανωτά τέρματα άλλαξαν εντελώς τον ρυθμό του αγώνα, ο οποίος έγινε ξέφρενος. Στο 73′ υπήρξε διαγώνιο σουτ του Κούνιτς, ο Διούδης απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντέλετιτς από πλάγια αριστερά σούταρε για να διώξει σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού. Στο 74′ έγινε βαθιά μπαλιά από τον Μαυρομάτη στον κενό χώρο, όπου ο Χατζηγιοβάνης προσπέρασε τον Καρανίκα και από πολύ πλάγια αριστερά πλάσαρε, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 80′ εκδηλώθηκε αντεπίθεση από το «Τριφύλλι», με τον Ινσούα να βγάζει μπαλιά στον Χατζηγιοβάνη, αυτός σύγκλινε στην περιοχή και σούταρε με δύναμη για να διώξει σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

Τελικά, το «κερασάκι» στην τούρτα στο «διπλό« του Παναθηναϊκού μπήκε από τον Χατζηγιοβάνη στο 89′. Τότε, ο νεαρός μεσοεπιθετικός εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και στη συνέχεια υπήρξε χέρι από το «βυσσινί» τείχος, με τον Κομίνη να σφυρίζει πέναλτι και τον ίδιο παίκτη να αναλαμβάνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 (δείτε εδώ το γκολ).

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε απολύτως τίποτα και έτσι το «Τριφύλλι» έκανε το 3×3 στο ξεκίνημα του ελληνικού πρωταθλήματος, με τον πλέον εμφατικό τρόπο.