Άδικη… απώλεια!

Παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα στα δύο ημίχρονα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τη Λαμία και σπατάλησε ακόμη μια ευκαιρία για «διπλό» μακριά από τη Λεωφόρο, το οποίο φέτος… αγνοείται. Έσωσε τους «πράσινους» ο Μολίνς με γκολ στο 86′, ενώ είχε δοκάρι στο 90′.

-

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους ΧουλτΚουτρουμπήΚολοβέτσιο και Κουλιμπαλί να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά. Τα δύο αμυντικά χαφ θα είναι οι Κουρμπέλης και Ρέις. Μπροστά τους βρέθηκε ο φορμαρισμένος Χίλιεμαρκ, αριστερά ο Λουντ, δεξιά ο Βιγιαφάνιες, ενώ στην κορυφή της επίθεσης κινήθηκε ο Μολίνς.

⚽ Το παιχνίδι

Πιο δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση η ομάδα της Λαμίας, με αποτέλεσμα να οδηγήσει σε αρκετά λάθη μεταβιβάσεων τους παίκτες του Παναθηναϊκού, πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο. Ωστόσο, η εν λόγω κατασταση δεν κράτησε για πολύ, καθώς μετα τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου οι “πράσινοι” ισορροπησαν το ματς και προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ.

Μάλιστα, στο 19′ ο Μολίνς με κεφάλια μέσα απο την περιοχή θέλησε να απαντήσει στην καλη ευκαιρία που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι με το σουτ του Παντελιάδη, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι επισκέπτονταν όλο και συχνότερα τα καρέ της Λαμίας, με τη φάση του 29ου λεπτού να ξεχωρίζει. Τότε, ο Χίλιεμαρκ πρόλαβε τη μπάλα πριν αυτή βγει άουτ, έκανε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, αλλά το σουτ του Λουντ στην κίνηση πέρασε ελάχιστα πανω απο την αριστερή συμβολή των δοκών του Παπαδόπουλου.

Παρόλα αυτά, η Λαμία ήταν αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης, όταν στο 36′ ο Πίτι εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Βασιλαντωνόπουλος σούταρε δυνατά, ο Χουλτ έδιωξε στη γραμμή, η μπάλα βρήκε στον πεσμένο Κουλιμπαλί και εν τέλει κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-0. Ακόμη, αξίζει να σημειωθεί ότι το τέρμα των γηπεδούχων «σόκαρε» την ομάδα του Ουζουνίδη, η οποία μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν μπόρεσε να φανεί ξανά απειλητική για να φτάσει στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα Λαμία και Παναθηναϊκός να οδηγηθούν στα αποδυτήρια δίχως να αλλάξει κάτι ουσιαστικό.

Όπως αναμενόταν, με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ανέβασε άμεσα ρυθμούς, με τους γηπεδούχους να κλείνονται στα καρέ τους με σκοπό να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους, αλλά και να απειλήσουν υπό συνθήκες με ορισμένες αντεπιθέσεις. Παρά ταύτα, οι «γηπεδούχοι» μπόρεσαν να μεταφέρουν τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Παπαδόπουλου μόνο μέσω στημένων φάσεων, οι οποίες ωστόσο δεν κατέληξαν χαρμόσυνα για τους ίδιους.

Από την πλευρά του, ο Ουζουνίδης θέλησε να αλλάξει σχηματισμό, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Πίσπα και Καμπέσας, ώστε να δώσει φρεσκάδα στην επιθετική γραμμή κρούσης της ομάδας του, η οποία όμως συνέχισε να πολιορκεί την άμυνα των γηπεδούχων τόσο από τα πλάγια, όσο κι από στημένα, δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τον Παναθηναϊκό, ήρθε η φάση του 86ου λεπτού, με τον Μολίνς να δέχεται πολύ ωραία και όμορφη κάθετη πάσα από τον Βιγιαφάνιες, βγαίνοντας σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, τον οποίο δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να πιέζουν αδιάκοπα, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να πετύχουν ένα ακόμη γκολ για να πάρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά. Σουηδός επιθετικός και σκόρερ του «Τριφυλλιού» απείλησε εκ νέου την εστία της Λαμίας στο 89′, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε το δυνατό συρτό σουτ που επιχείρησε, ενώ στο 90′ ο ίδιος παίκτης εξαπέλυσε σουτ… «κεραυνό», με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.