Ερασιτέχνης

Του έλειψαν οι λεπτομέρειες

Ο Παναθηναϊκός στοχεύει πλέον στη 3η θέση του πρωταθλήματος, η οποία βρίσκεται αποκλειστικά στο χέρι του, ενώ η επόμενη εβδομάδα περιλαμβάνει «αιώνιο ντέρμπι», με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στον Πειραιά.

-

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική του 2ου γύρου για το πρωτάθλημα της Volley League (12η αγωνιστική), με αποκλειστικό στόχο τη νίκη που θα του επέτρεπε να φτάσει ή και να προσπεράσει τον «Δικέφαλο του Βορρά» στη μάχη για τη 2η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Το κλειστό της Κυψέλης προσέλκυσε αρκετό κόσμο που θα υποστήριζε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο πρώτο παιχνίδι μετά την απώλεια της συζύγου λίγα 24ωρα νωρίτερα. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τη Θύρα 13 να παραδίδει μαθήματα κερκίδας σε κάθε σετ.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με τους: Ανδρεόπουλο, Γιορντάνοφ, Πανταλέων, Πελεκούδα, Ράπτη, Γιάκομπσεν και με λίμπερο τον Ράπτη, διεκδικώντας και τα 2 πρώτα σετ μέχρι τους 20 πόντους.

Κάπου εκεί φάνηκε η μεγάλη ποιότητα του Κλάπβαϊκ, με τον διαγώνιο του ΠΑΟΚ να κερδίζει μόνος τους τα 2 πρώτα σετ με το σερβίς του, μετατρέποντας το 19-18 σε 19-23 στο πρώτο σετ και το 20-19 του δεύτερου σε 20-23.

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες βρέθηκαν αρκετές φορές στην ισοπαλία, με μικρές εναλλαγές στο προβάδισμα, όμως το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ έκρινε το τέλος των σετ και, κατά συνέπεια, τη νίκη.

Οι λεπτομέρειες που έκριναν τα σετ εστιάζονται στην κακή αμυντική αντίδραση στα σερβίς των παικτών του ΠΑΟΚ, που στερούσαν την δυνατότητα στον Γιάκομπσεν να δημιουργήσει παιχνίδι για τους συμπαίκτες του.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο τρίτο σετ, όπου ο Κλάπβαϊκ μετέτρεψε το 9-9 σε 9-13, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να προσπαθούν αλλά να μη μπορούν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν και με 6 πόντους (14-20 και 16-22), βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του τριπόντου.

Η συμπαράσταση του κόσμου ήταν καταπληκτική, αποθεώνοντας τους παίκτες με τη λήξη του αγώνα, αλλά η ομάδα έδειξε ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά ενόψει της συνέχειας, που περιλαμβάνει τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και το Κύπελλο Ελλάδος, ενώ έγινε ακόμα πιο αντιληπτή η ανάγκη για ενίσχυση ώστε να διεκδικηθεί το κάτι παραπάνω.

Βεβαίως, ο πρώτος στόχος της χρονιάς στον Ερασιτέχνη παραμένει η οικονομική εξυγίανση και η άνοδος των υπόλοιπων τμημάτων στην Α1 (πόλο ανδρών, μπάσκετ γυναικών, βόλεϊ γυναικών), σε συνδυασμό με την καλή απόδοση του ανδρικού βόλεϊ, κάτι που φαίνεται να επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό.

Τα σετ: 20-25, 22-25, 18-25.