Ερασιτέχνης

Συνεχίζει απτόητος ο Παναθηναϊκός!

Αήττητη στο δρόμο που κάνει για την άνοδο της στην Α1 παρέμεινε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, η οποία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε του ΕΦΑΟΖ με 60-52.

-

Αυτή η νίκη ίσως αποτελεί το πιο αποφασιστικό βήμα των «πράσινων» για την άνοδο, καθώς επικράτησαν απέναντι σε μία ομάδα η οποία πριν από αυτό το ματς μετρούσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «Τριφύλλι» να προηγείται με τρεις πόντους (19-16), ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε και στη δεύτερη περίοδο, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν επίσης συναρπαστική και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τις «πράσινες» να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 49-44. Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε πήρε ακόμα και διψήφια διαφορά πόντων και έφτασε έτσι στη νίκη με τελικό σκορ το 60-52.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-34, 49-44, 60-52

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ακρίβου, Μούλη 15, Βασιλάκη, Κοίλια Ν., Καλαμπάκου 13, Ευαγγελάτου 3 (1), Αρβανίτη 3, Σλούκα 17 (4), Μούτσα 1, Μαυράκη, Εζέτζα 8 και Σιγάλα.

ΕΦΑΟΖ: Καραβέλη 9, Σατρατζέμη 2, Κύριου, Βαμβακά 9, Λιναρά 15(2), Ζούρνη 10, Κέσσε 7, Βυζεντίνη, Κουρουβάνη, Δελή, Μπαλαμπάνη και Χόνι.