Ερασιτέχνης

Κατάθεση ψυχής, αλλά έλλειμμα ποιότητας!

Τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με σκορ 78-37.

-

Ολυμπιακός: Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου, Τόμας, Τικβιτς

Παναθηναϊκός: Εζέντζα, Μούλη, Σλούκα, Καλαμπάκου, Καζαγλή

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την αστοχία των «πρασίνων» βρήκε ένα προβάδισμα 5-0 στο 3′. Το «ρόδι έσπασε» για τον Παναθηναϊκό  η Μούλη που ευστόχησε σε ένα σουτ από κοντά για να γράψει το 5-2 6:04 πριν την λήξη της περιόδου. Η συνέχεια ήταν κακή για την ομάδα του «Τριφυλλιού» με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί μέχρι και με 7 πόντους 9-2. Η Μόυλη όμως πραγματοποιώντας μία πολύ καλή επιθετική εμφάνιση βοήθησε την ομάδα της να μειώσει στον πόντο 9-8, 3:50 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Μετά από αυτό το ξέσπασμα οι Πειραιώτες χτύπησαν κοντά στο καλάθι από όπου βρήκαν σκορ, την ίδια ώρα που οι παίκτριες του Παναθηναϊκού αστοχούσαν σε τέσσερις βολές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει ένα 10-0 σερί σε 3:50 λεπτά και η περίοδος έτσι να λήξει με το άδικο από πλευράς εικόνας 19-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με άξονα την καλή του άμυνα και με την Εζέτζα να κυριαρχεί βραχυκύκλωσε τις «ερυθρόλευκες», ενώ δεν τις επέτρεπε να βρουν σκορ παρά μόνο από την γραμμή των βολών. Ιδανικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο για τις αθλήτριες του Καντζιλιέρη, αφού η Καλαμπάκου με δύο τρίποντα και η σταθερά καλή Μούλη με δύσκολες προσπάθειες μείωσαν την διαφορά με ένα σερί  10-3 και έφτασαν στο 22-18 στο 14:30. Εκεί όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και παίζοντας καλή άμυνα έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πέτυχε κάποια ελεύθερα σουτ τριών πόντων την ίδια ώρα που αμυντικά πίεσε ασφυκτικά τις αθλήτριες του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα να χάσουν τελείως την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι. Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στη μέγιστη τιμή διαφοράς στο +19 39-20 με το πέρας του ημιχρόνου.

Οι ομάδες επέστρεψαν εμφανώς επηρεασμένες από την ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς να έχουν ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αρκετά την άμυνα του και δεν έδωσε ευκαιρίες στον αντίπαλο του να σκοράρει εύκολα καλάθια στο πρώτο τετράλεπτο της επανάληψης με εξαίρεση ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου που ανέβασε την διαφορά σε double score 44-22 στο 23. Ταυτόχρονα, το σύνολο του Καντζιλιέρη δε μπόρεσε να σκοράρει με συνέπεια αν εξαιρέσουμε ένα θεαματικό καλάθι και φάουλ της Εζέτζα 7:09 πριν την λήξη της περιόδου. Εν συνεχεία για ένα μεγάλο διάστημα οι δύο ομάδες σκόραραν πολύ δύσκολα, απόρροια των κακών επιλογών. Η Εζέτζα όμως ήταν πάλι εκεί και με ένα καλάθι  μείωσε την διαφορά στο 46-26 στο 28. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν ουσιαστικά κριθεί το σύνολο του Παντελάκη μπήκε με την ψυχολογία της μεγάλης διαφοράς και πραγματοποιώντας ένα  σερί 10-0 έφτασε την διαφορά στο +31 7:02 πριν το φινάλε με τον πίνακα να γράφει 59-28. Το πρώτο καλάθι των κοριτσιών του «Τριφυλλιού» πέτυχε η Παρασκευή Κοιλιά 6:42 πριν το τέλος του παιχνιδιού με όμορφη προσπάθεια που την οδήγησε και στην γραμμή του φάουλ για το 59-31. Η συνέχεια ήταν πολύ κακή όμως, καθώς όσο και να προσπαθούσε ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει εύκολο καλάθι και αυτό γιατί οι αθλήτριες του Ολυμπιακού πίεζαν πολύ, έκλεβαν μπάλες και σκόραραν από μακριά με το σκορ να πηγαίνει 73-33 (2:25). Στη συνέχεια οι Σιγάλα και Αρβανίτη με δύο συνεχόμενα καλάθια μείωσαν κάπως την διαφορά από τους 30 στους 26 πόντους (73-37) 1:38 πριν το τέλος. Το παιχνίδι  τελείωσε με σκορ 78-37 και αυτή η διαφορά των 41 πόντων είναι κάπως άδικη για την προσπάθεια που κατέβαλαν οι αθλήτριες του Καντζιλιέρη.