Ερασιτέχνης

Αυτός ο Παναθηναϊκός έχει «μέταλλο»!

Ακάθεκτη συνεχίζει η ομάδα βόλεϋ ανδρών του Παναθηναϊκού, με το «Tριφύλλι» να ξεπερνά με ανατροπή στην ανατροπή και το εμπόδιο του Φοίνικα Σύρου, επί του οποίου επικράτησε στο κλειστό της Κυψέλης με 3-2.

-

Ακάθεκτη συνεχίζει η ομάδα βόλεϋ ανδρών του Παναθηναϊκού, με το «Τριφύλλι» να ξεπερνά με ανατροπή στην ανατροπή και το εμπόδιο του Φοίνικα Σύρου, επί του οποίου επικράτησε στο κλειστό της Κυψέλης με 3-2.

Οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια είδαν τους νησιώτες να γυρίζουν τούμπα το ματς και κατακτώντας τα δύο επόμενα, έφτασαν να αγωνίζονται με την πλάτη στον τοίχο. Το «Τριφύλλι» βρήκε τις λύσεις και με πιεστικά σερβίς αλλά και ισχυρό μπλοκ ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι παίκτες του Ανδρεόπουλου κατέθεσαν όσα ψυχικά αποθέματα τους είχαν απομείνει και μετά από τρία αναξιοποίητα σετ μπολ ματς μπολ, έφτασαν στη νίκη.

Παραμένει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα ο Παναθηναϊκός που βρίσκεται στην 3η θέση. «Μικροί» πρωταγωνιστές όλοι οι «πράσινοι» που αγωνίστηκαν.

Ο αγώνας

Οι «πράσινοι» με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο πρώτο σετ με 3-2, όμως στη συνέχεια δύο άστοχες επιθέσεις του Ράπτη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Σύρου να ξαναπάρουν το προβάδισμα με 9-11. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με τον Πανταλέων από θέση σερβίς να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενουμένων βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 12-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο σετ, με το «τριφύλλι» να έχει το προβάδισμα (20-19) μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ. Με τους Ράπτη και Πανταλέων να σερβίρουν καλά και τον Γιορντάνοφ να «καθαρίζει» επιθετικά, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-20, διαφορά την οποία διατήρησαν οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους «πράσινους» να παίρνουν από νωρίς ένα προβάδισμα δύο πόντων (6-4), με τον Ράπτη να βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό και να προστίθεται στις επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού. Ο Φοίνικας με τον Ντε Σόουζα από θέση σερβίς ανέτρεψε την κατάσταση και με ένα μικρό σερί πέρασε μπροστά με 7-10,αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Στο σερί των νησιωτών, το «τριφύλλι» απάντησε με τον Ράπτη. Ο νεαρός άσσος με τη σειρά του «πυροβόλησε» από θέση σερβίς και βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 11-13, ωστόσο ο Φοίνικας κράτησε ζωντανή τη διαφορά ασφαλείας δύο πόντων (14-16). Οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Εβάντρο έφτασαν στο 16-20, ωστόσο οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστή τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο κατάφεραν να μειώσουν σε 22-23. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν επιτυχημένα την αντεπίθεση και έτσι ο Φοίνικας έκανε το 1-1 στα σετ επικρατώντας με 22-25.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, αφού οι «πράσινοι» έμειναν πίσω στο σκορ με 2-6 και άμεσα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Η κακή εικόνα συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους οκτώ πόντους (2-10) με τον τεχνικό τον γηπεδούχων να σπαταλά πολύ γρήγορα και το δεύτερο τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» έκαναν την προσπάθεια τους για να κλείσουν την ψαλίδα και ύστερα από  μία καταπληκτική άμυνα του Γιάκομπσεν που συνοδεύτηκε από μπλοκ του Πελεκούδαέφτασαν στο 10-15, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Φοίνικας βρήκε τις λύσεις και αφού αρχικά έφτασε στο 13-20 κατέκτησε το σετ με 20-25 κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ το «τριφύλλι» πήρε βραχεία κεφαλή με 6-5 και λίγο μετά με μπλοκ του αρχηγού Σωτήρη Πανταλέων το σκορ έγινε 11-8, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ήταν φανερό πως είχαν βρει ρυθμό στο τέταρτο σετ όμως ένα νερκό διάστημα βοήθησε τους νησιώτες να ισοφαρίσουν σε 16-16. Οι «πράσινοι» παρόλο που ήταν με την πλάτη στον τοίχο, με καθαρό μυαλό στην επίθεση και βγάζοντας ενέργεια στο μπλοκ έφτασαν στο 20-17 και με τον Ράπτη να σερβίρει το σκορ έγινε 22-18. Ο Παναθηναϊκός με το σκορ στο 24-19 έχασε τρία σετ μπολ, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του Φοίνικα που μείωσε σε 24-22, όμως με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα έγινε το 25-22, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον Φοίνικα να παίρνει ένα προβάδισμα δύο πόντων 2-4, με τον Λέσκοφ να το συντηρεί και στις επόμενες επιθέσεις (4-6). Ο Γιορντάνοφ με τρομερό χτύπημα μείωσε σε 5-6 και αμέσως μετά το τριπλό μπλοκ του Παναθηναϊκού λειτούργησε για το 6-6. Οι δύο ομάδες άλλαξαν τερέν με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 7-8 και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο, με πρωταγωνιστή από πλευράς γηπεδούχων τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο. Ο Ράπτης έγραψε μία ακόμα ισοπαλία 13-13 και πιέζοντας από το σερβίς οδήγησε στο μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ που έκανε το 14-13. Το ματς ήταν ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τα σετ μπολ ματς μπολ, όμως μετά από τρεις ευκαιρίες ο Ράπτης με επίθεση από θέση «6» πήρε το μπλοκ άουτ έκανε το 17-15 και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 3-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/3, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (26/42, 2 μπλοκ), Χαρ.Ανδρεόπουλος 12 (9/21, 3 μπλοκ, 58%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 8 (6/9, 2 μπλοκ), Ράπτης 16 (13/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Πελεκούδας 12 (10/19, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 75% υπ., 60% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 26 (21/40, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 48%υπ., 24%αρ.), Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (4/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 25 (22/43, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Παπαδόπουλος 8 (8/20, 80%υπ., 44%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 71%υπ., 38%αρ.), Φίλιο 5 (3/3, 2μπλοκ).