Ερασιτέχνης

Αυτοκτονία και αποκλεισμός!

Εκτός συνέχειας του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» έμεινε ο Παναθηναϊκός ο οποίος γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 2-3 σετ. Οι «πράσινοι» αν και πήραν προβάδισμα με 2-0 στα σετ δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν αυτό που ξεκίνησαν, γνωρίζοντας την ήττα στο κλειστό της Κυψέλης.

-

Πολύ σημαντική η παρουσία του κόσμου ο οποίος έδωσε βροντερό παρόν και βοήθησε μέχρι τέλους τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, οι οποίοι πλέον στρέφουν την προσοχή τους στους υπόλοιπους στόχους. Για τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιορντάνοφ με 24 πόντους ενώ 17 σημείωσε ο Πελεκούδας.

1ο σετ

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ όντας αποφασισμένο να το κάνει δικό του. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με πρωταγωνιστές τους Πελεκούδα και Γιορντάνοφ πήραν ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων από την αρχή, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τέλος του σετ κατακτώντας το με 25-22, μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους που έδωσαν δυναμικό παρόν στο γήπεδο της Κυψέλης.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 16-17. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι καλές επιθετικές επιλογές των παικτών του Ανδρεόπουλου αλλά και οι άμυνες αυτοθυσίας των «πράσινων», τους βοήθησαν να τρέξουν ένα σερί 3-0 και να πάρουν το προβάδισμα με 19-17. Η ΑΕΚ απάντησε και ισοφάρισε σε 19-19, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 20-21 κάνοντας το παιχνίδι «θρίλερ». Οι «πράσινοι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πήραν πάλι το προβάδισμα με 23-22 ύστερα από μπλοκ των Πελεκούδα και Γιορντάνοφ και 24-23 με νέο μπλοκ από Ανδρεόπουλο, Γιορντάνοφ, καταφέρνοντας να φτάσουν στο 25-23, κάνοντας το 2-0.

3ο σετ

Στο τρίτο σετ, με ένα μπλοκ άουτ και έναν άσσο του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 8-7, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Στοΐλοβιτς έκανε την ανατροπή και το 9-10. Οι «κιτρινόμαυροι» σε εκείνο το σημείο συνέχισαν να αποδίδουν καλύτερο βόλεϋ και ξέφυγαν στο σκορ με 13-16, όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (16-16) με τρομερό μονό μπλοκ του Πελεκούδα στον Μόντα, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να καλέσουν τάιμ άουτ. Η διακοπή βοήθησε τους παίκτες της ΑΕΚ και πραγματοποιώντας ένα σερί 3-0 με το σκορ στο 17-17 έκαναν το 17-20 και έτσι ήταν η σειρά του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ. Αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση δεν τα κατάφεραν και έτσι ο «δικέφαλος» πήρε το σετ με 23-25 και μείωσε σε 2-1 στα σετ.

4ο σετ

Με «αιχμή του δόρατος» τον Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός στην αρχή του τέταρτου σετ πήρε το προβάδισμα με 5-3, όμως πολύ γρήγορα οι δύο ομάδες ήρθαν και πάλι στα ίσια στο σκορ με 7-7.Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους πόντους να πηγαίνουν από ένας εκατέρωθεν φτάνοντας έτσι μέχρι το 21-21. Όλα έδειχναν πως το τέταρτο σετ θα το κατακτούσε η πιο ψύχραιμη ομάδα και αυτή που θα είχε το καθαρό μυαλό να πάρει τις σωστές επιλογές. Γιορντάνοφ και Τζιουμάκας έγραψαν το 22-22, ενώ ο Βούλγαρος διαγώνιος του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που έγραψε και το 23-22. Ο Τζιουμάκας με μπλοκ άουτ έκανε το 23-23 και στην επόμενη επίθεση ο Γιορντάνοφ δέχτηκε το μπλοκ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 23-24. Το σετ στην ΑΕΚ έδωσε ο Στοΐλοβιτς με άσσο, διαμορφώνοντας το 25-23, το 2-2 στα σετ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

5ο σετ/ Τάι μπρέικ

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι «κιτρινόμαυροι» έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους πήγαν γρήγορα στο 1-3, όμως οι Γιορντάνοφ και Πελεκούδας ισοφάρισαν σε 3-3. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα μικρό σερί και ξέφυγε με τρεις πόντους αυτή τη φορά (3-6) και έτσι ο τεχνικός του Παναθηναϊκού πήρε τάιμ άουτ προκειμένου να βελτιώσει τα κακώς κείμενα. Το «τριφύλλι» μετά το τάιμ άουτ παρουσιάστηκε καλύτερο και ισοφάρισε σε 7-7, όμως οι φιλοξενούμενοι στο πιο κρίσιμο σημείο έκαναν το 7-10. Η διαφορά αυτή ήταν δύσκολο να καλυφθεί και έτσι ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 12-15 και 2-3 σετ.

Τα σετ (2-3): 25-22, 25-23, 23-25, 23-25, 12-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος):Γιάκομπσεν 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (22/49 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 30% άριστες), Πανταλέω 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 9 (7/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 13% άριστες), Πελεκούδας 17 (11/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 78% υπ. – 28% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Λιόκα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 6 (6/12 επ.), Στοΐλοβιτς 21 (18/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 78% υπ. – 59% άριστες), Κανέλος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μότα 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες) / Γκαράς (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Δρογκάρης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ.), Τζιουμάκας 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1 μπλοκ).