Ερασιτέχνης

Αποκλεισμός πριν το Final Four

Από την αρχή της χρονιάς ο βασικός στόχος της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού ήταν η επιστροφή στην Α1 και μια καλή πορεία στο Κύπελλο.

-

Οι «πράσινες» λύγισαν στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ (29-27, 25-22, 21-25, 24-26, 18-16) από την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και έχασαν στις λεπτομέρειες την πρόκριση στο Final Four.

Πλέον άπαντες στο «πράσινο» στρατόπεδο στρέφονται στον αρχικό μεγάλο στόχο, που είναι η άνοδος στα μεγάλα σαλόνια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο σετ μεταξύ των δύο ομάδων ήταν αμφίρροπο και τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο ΠΑΟ το έχασε με 29-27. Η εξέλιξη του πρώτου σετ φαίνεται ότι επηρέασε την ομάδα και στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να το χάσει στο τέλος με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι και πήραν κρίσιμο προβάδισμα με 19-21 και τελικά το κατέκτησαν με 21-25 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Το «Τριφύλλι» στο τέταρτο σετ φάνηκε να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας με 6-13, όμως στη συνέχεια οι  γηπεδούχες μάζεψαν το σκορ και ισοφάρισαν σε 17-17 και 20-20. Παρόλα αυτά, το συγκρότημα του Κυριάκου Καμπερίδη πήρε και πάλι το προβάδισμα με 20-22 και το κατέκτησε με 24-26.

Το τάι μπρέικ ήταν και πάλι αμφίρροπο, αλλά τελικά κατέληξε στην ΑΕΚ με 18-16.

Σε δήλωσή του, o Κυριάκος Καμπερίδης τόνισε… «Παρότι δεν παίξαμε καλά τεχνικά, κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια και ήμασταν κοντά στο να το γυρίσουμε. Εμείς συνεχίζουμε για τον στόχο μας που δεν είναι άλλος από την  άνοδο».