Ερασιτέχνης

Έκανε τεράστια ανατροπή, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις!

Παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλλε, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στον μικρό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και ηττήθηκε από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με σκορ 78-64.

-

Δάφνη Αγίου Δημητρίου: Αλεξανδρή, Γούναρη, Μπράουν, Τσίντομ, Τζέιμς

Παναθηναϊκός: Σλούκα, Καλαμπάκου, Καζαγλή, Μούλη, Εζέτζα

Δεκάλεπτα: 27-13, 48-33, 58-58, 78-64

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό, ακουμπώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό από όπου σκόραρε εύκολα καλάθια, αλλά μοίρασε παιχνίδι και στην περίμετρο για σουτ τριών πόντων. Με τον τρόπο αυτό προηγήθηκε με 10-0 στο 2:50. Η απάντηση του «Τριφυλλιού»  ήρθε με άξονα τις εξαιρετικές άμυνες της Εζέτζα, που είχε 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, κλείνοντας  τελείως τους διαδρόμους προς το καλάθι, την ίδια στιγμή που οι Σλούκα και Καλαμπάκου πέτυχαν 5 πόντους μειώνοντας σε 10-5 στο 4:37. Η συνέχεια μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου ήταν καταστροφική όμως, και αυτό γιατί το σερί που ακολούθησε ήταν 17-8. Η Δάφνη πηγαίνοντας συνεχώς το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, εκμεταλλεύτηκε τις πολλές λύσεις που είχε και σκόραρε πολλά εύκολα καλάθια από την καρδιά της «πράσινης» ρακέτας. Στην αντίπερα όχθη, μόνο η Καλαμπάκου με τρίποντα απαντούσε σε αυτό το σερί, ενώ και η Σλούκα ευστοχούσε στις λίγες προσπάθειες που έπαιρνε. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άλλαξε τελείως την αμυντική του προσέγγιση, καθώς έκλεισε διαδρόμους με την πολύ κλειστή άμυνα που παρέταξε οδηγώντας έτσι τις αθλήτριες της Δάφνης στο τρίποντο. Παρά τα λίγα σουτ που μπήκαν, αυτό είχε αποτέλεσμα, καθώς οι παίκτριες του  Κανζτιλιέρη ροκάνισαν την διαφορά στο -11 (38-27) 3:45 πριν την λήξη του ημιχρόνου. Αυτό το κατάφεραν αρχικά με τις καλές άμυνες της Εζέτζα και το καυτό χέρι της Καλαμπάκου που συνέχισε από όπου σταμάτησε την πρώτη περίοδο, αλλά και με τις λύσεις που έδινε η Μούλη που πέτυχε ένα εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ. Στον εναπομείναντα χρόνο όμως, κάποια χαμένα ριμπάουντ και κάποια σουτ από την περίμετρο έφτασαν την διαφορά ως το -18, 1:34 πριν την λήξη του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο οι Μούλη και Εζέτζα με ωραίες συνεργασίες μείωσαν στο -12 (45-33), ενώ έμεναν μόνο 30 δευτερόλεπτα για την ανάπαυλα. Ένα τρίποντο όμως, στην λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό 48-33.

Στην αρχή της επανάληψης ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κυρίαρχος στο παρκέ, τρέχοντας ένα μεγάλο σερί 17-5, μειώνοντας την διαφορά έως το -3 (53-50) 5:34 πριν την λήξη της περιόδου. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτριες του Καντζιλιέρη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα με κυρίαρχες τις Μούλη, Κοιλιά και φυσικά την Εζέτζα, την ίδια ώρα που στην επίθεση το τρίποντο της Καλαμπάκου και τα καλάθια από κοντά της Μούλη και Εζέτζα έβαλαν ξανά το «Τριφύλλι» στην διεκδίκηση της νίκης. Η Δάφνη αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 ανέβασε την διαφορά στους 8 (58-50) στο 26:20. Όμως, το μυαλό της Σλούκα και τα καλάθια της Εζέτζα από κοντά σε συνδυασμό με το buzzer beater στην λήξη της περιόδου από την Μούλη, έφεραν τις ομάδες σε απόλυτη ισορροπία στο 58-58. Το τρομακτικό επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 25-10 υπέρ των «πρασίνων».

Το άψογο τρίτο δεκάλεπτο όμως δεν είχε συνέχεια, καθώς η κούραση του βασικού rotation επέδρασε αρνητικά στις αθλήτριες του Καντζιλιέρη, που πάντως παίρνουν άριστα όσον αφορά την προσπάθεια. Η Δάφνη δεν επέτρεψε εύκολα καλάθια στις αντιπάλους της, βραχυκύκλωσε τελείως την επίθεση του Παναθηναϊκού. Ενώ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους φτάνοντας στο 60-60 στο 31:30, ακολούθησε ένα μεγάλο σερί 12-0 έως το 35:15, με το σκορ να πηγαίνει στο 72-60. Αυτό το σερί προήλθε κυρίως με εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, βολές και ένα τρίποντο από την δεξιά γωνία. Την ίδια στιγμή, η Καλαμπάκου που έδινε σε όλο το παιχνίδι κρίσιμες λύσεις στην ομάδα της από μακριά, δεν το κατάφερε στο τέλος, ενώ η Εζέτζα ήταν ασφυκτικά κλεισμένη κάτω από το καλάθι. Η διαφορά πάντως έπεσε στους 10 (72-62) 3:30 πριν το τέλος με ένα καλάθι της Κοιλιάς, αλλά η προσπάθεια για μία δεύτερη ανατροπή δεν είχε αποτέλεσμα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 78-64.