Show Κιλπάτρικ με το «καλημέρα»!

Με τον Σον Κιλπάτρικ να εντυπωσιάζει στο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν “σίφουνας” από την έδρα της Κύμης, την οποία και υπέταξε με σκορ 62-87 στο τελευταίο παιχνίδι του Α’ γύρου της Basket League.

-

Κύμη: Στυλιανού, Μιτσιμπόνας, Χόρτον, Χάγκς, Ουάσινγκτον
Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Λεκαβίτσιους, Τόμας

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-46, 45-73, 62-87

Άκρως ανταγωνιστική αποδείχθηκε η Κύμη στο 1ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού κόντρα σε έναν σαφώς πιο ποιοτικό αντίπαλο, όπως ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πάντως οδηγήθηκε στην Εύβοια με αγωνιστικά προβλήματα και απουσίες. Χαρακτηριστικό είναι πως η μεγαλύτερη διαφορά που μπόρεσαν να δημιουργήσουν στο σκορ οι “πράσινοι” ήταν της τάξεως του +5 (12-17, 9′), για να καταλήξουν στο φινάλε της περιόδου να προηγούνται μόλις με +1 (18-19) χάρη σε 6 σερί πόντους του ΖεΚουάν. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 1ο δεκάλεπτο πάτησε παρκέ με τα χρώματα του “Τριφυλλιού” για πρώτη φορά και ο Κιλπάτρικ, ο οποίος μάλιστα πέτυχε και τους πρώτους του πόντους με τη νέα του ομάδα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο “Εξαστερος” μπήκε πιο αποφασιστικός και αποτελεσματικός σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να ανοίξει τη διαφορά στο σκορ στα επιθυμητά επίπεδα. Μάλιστα, η ομάδα του Πιτίνο πάτησε ξανά παρκέ τρέχοντας ένα σερί 9-0 (18-28, 12′) μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, δείχνοντας τις διαθέσεις της, ενώ παράλληλα στην “πράσινη” εξίσωση έμπαινε ολοένα και πιο δυναμικά ο Κιλπάτρικ, που τέλειωσε το 1ο ημίχρονο όντας point leader με 14 πόντους. Πάντως, η Κύμη επιχείρησε να επανέλθει, μειώνοντας σταδιακά στο -4 (26-30, 15′) και λίγο αργότερα και στο -3 (33-36, 17′), όμως οι “πράσινοι” με ένα επιμέρους 2-10 ξέφυγαν ξανά και έκλεισαν το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 35-46.

Με το ίδιο mentality μπήκε και στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, αφήνοντας χωρίς σκορ τον αντίπαλο για περίπου 2 λεπτά, αποκτώντας συγχρόνως προβάδισμα ύψους 15 πόντων (35-50, 22′) για πρώτη φορά στο ματς, ενώ στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν δυσκολεύθηκαν να εκτοξεύσουν τη διαφορά με την Κύμη στο +22 (43-65, 26′), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κιλπάτρικ, που φάνηκε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε.., ό,τι ήθελε την άμυνα των γηπεδούχων, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του μαζί με τον Βουγιούκα που ήταν καταλυτικός ώστε να δημιουργηθεί ένα εντυπωσιακό +28 (45-73).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο, μιας και ο νικητής του ματς είχε ήδη κριθεί. Πάντως, το γεγονός αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Πιτίνο να δοκιμάσει ορισμένα πράγματα και σχήματα στο παρκέ. Όπως ήταν αναμενόμενο, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά στο σκορ μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει από την Εύβοια έχοντας πετύχει μια άνετη νίκη με σκορ 62-87 και έχοντας κερδίσει τον Κιλπάτρικ, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός στην παρθενική του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Σον Κιλπάτρικ