“30άρης” με το “καλημέρα”!

-

Δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα χρονικό σημείο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με περισσή ευκολία στο “Βενετόκλειο” με σκορ 54-84 για τη φάση των “8” του Κυπέλλου Ελλάδος και ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις του για τη νέα σεζόν. Κορυφαίοι οι Νικ Καλάθης, Ίαν Βουγιούκας, Ματ Λοτζέσκι και Νίκος Παππάς.

? Οι αρχικές πεντάδες

Κολοσσός Ρόδου: Μπρέι, Χάρις, Σχίζας , Τζόουνς, Γκρίφιν
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ντένμον, Λοτζέσκι, Βουγιούκας, Σίγκλετον

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84

? Το παιχνίδι

Φουριόζοι μπήκαν στο παρκέ του “Βενετόκλειου” οι παίκτες του Πασκουάλ, πετώντας… “φωτιές” επιθετικά. Με πρωταγωνιστή τον Βουγιούκα, ο οποίος σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους με δύο έμμεσα τρίποντα και ένα hook, οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (3-8, 4′). Οι Ροδίτες επιχείρησαν να πλησιάσουν με τον Σχίζα (7-10, 6′), όμως από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα άρχισε ο επιθετικός μονόλογος του “Τριφυλλιού”. Με ένα τρίποντο του Ντένμον, δύο του Καλάθη και 2/2 βολές από τον Λοτζέσκι, ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται με διψήφιο αριθμό πόντων (11-21, 8′), ενώ στην εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου, ένα εύστοχο σουτ από τα 6.75 μ. δια χειρός Παππά έκανε το 16-28 για τους φιλοξενούμενους.

Όπως ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο, έτσι έμελλε να ξεκινήσει το 2ο, καθώς ο Παππάς με δίποντο έκανε το 16-30. Το μομέντουμ πλέον είχε στραφεί ξεκάθαρα προς το μέρος του Παναθηναϊκού, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να βρει τις κατάλληλες απαντήσεις στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, μετά το τρίποντο του Ντένμον στο 15′, και το 20-33, οι δύο ομάδες φάνηκε να “κολλούν”, μένοντας έτσι για περίπου 2 λεπτά δίχως σκορ, με το εύστοχο τρίποντο του Πρόστραν να βάζει τέλος στην “ανομβρία”. Η είσοδος του Βουγιούκα στο παρκέ άλλαξε εκ νέου την παρουσία του “Τριφυλλιού” κάτω από το καλάθι, με τον έμπειρο Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει 4 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, βοηθώντας σημαντικά στη διαμόρφωση του 27-49 του 1ου ημιχρόνου, τη στιγμή που και ο Καλάθης είχε καθοριστική συμβολή στο +22 με εύστοχο δίποντο και τρίποντο προς το τέλος.

15 VOUGIOUKAS Ian 11:17 12 4/4 4/5 0/ 0 3 1 2 1 1 1 0 1.329

Παρότι κανείς θα περίμενε ότι ο Παναθηναϊκός θα… “φρέναρε” στο 3ο δεκάλεπτο, δεδομένου ότι την 1η αγωνιστική της Basket League υπάρχει “αιώνιο” ντέρμπι στο ΣΕΦ, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Οι “πράσινοι’ συνέχισαν να παίζουν με την ίδια όρεξη και τον ίδιο ρυθμό, όπως έκαναν και στο 1ο ημίχρονο, μετά από το επιμέρους σερί 5-0 των Ροδιτών (32-49, 22′). Η απάντηση του “Εξάστερου” ήρθε από τους Όγκαστ και Λοτζέσκι με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, ενώ ύστερα σημειώθηκε ένα “νεκρό” διάστηκα 2 λεπτών, δίχως να σημειωθεί κανένας απολύτως πόντος (32-54, 25′). Ο Παππάς έδωσε τέλος στην εν λόγω δυστοκία και ο Παναθηναϊκός έφτασε το επιμέρους σερί του στο σκοράρισμα στο… 12-0, με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να ξεπεράσει τους 30 πόντους (34-66, 28′). Έτσι, δίχως να αλλάξει κάτι ουσιαστικό, οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 40-69.

Όπως ήταν λογικό, το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το μόνο που εκκρεμούσε πλέον ήταν να διαπιστωθεί το εύρος της νίκης του Παναθηναϊκού στο “Βενετόκλειο” κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Οι “πράσινοι” σημείωσαν 5 συνεχόμενους πόντους με δίποντο και τρίποντο του Ρίβερς, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -26, έχοντας τους Τζόουνς και Γκρίφιν ως αιχμή του δόρατος (50-76, 35′). Παρόλα αυτά, ο “βομβαρδισμός” από τα 6.75 μ. από πλευράς “Τριφυλλιού” δεν έλεγε να κοπάσει, αφού ο Μήτογλου έκανε το 50-79 στο 38′, ενώ ο Λοτζέσκι με καλάθι στο transition έστειλε τη διαφορά στο +31 (50-81, 38′). Με αυτόν τον τρόπο, ο “Εξάστερος” ξεκίνησε με το “δεξί” τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του για τη νέα σεζόν, πραγματοποιώντας μια εμφατική εμφάνιση στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό, νικώντας με 54-84.

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Εξαιρετική η παρουσία του γκαρντ του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση, δείχνοντας πως ξεκινά ορεξάτος τη νέα αγωνιστική περίοδο. Ήταν εντυπωσιακά εύστοχος από την περιφέρεια, σημειώνοντας 3/4 τρίποντα, ενώ η συνεισφορά του στη δημιουργία και στην άμυνα ήταν ενδεικτική τους εύρους του σκορ. Σημείωσε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 22:49 λεπτά συμμετοχής.