“Προμηθέας” ο Μπουρούσης!

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Basket League ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε του νεοφώτιστου Προμηθέα Πατρών με σκορ 81-71 στο άδειο ΟΑΚΑ.

-

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Basket League ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε του νεοφώτιστου Προμηθέα Πατρών με σκορ 81-71 στο άδειο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος, όπως και με τον ΠΑΟΚ, ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης, με το Νίκο Παππά να ξεχωρίζει στην “πράσινη” περιφέρεια. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο τραυματίας Μάικ Τζέιμς.

Παναθηναϊκός: Μποχωρίδης, Ν. Καλάθης, Φώτσης, Παππάς, Μπουρούσης
Προμηθέας Πατρών: Πέτας, Γερομίχαλος, Φαγιέ, Τσάμης, Μουρ

Αγκαλιά στο σκορ

Με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει τους πρώτους 2 πόντους της αναμέτρησης, όπως είχε συμβεί και στην αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδος με τον ΠΑΟΚ, οι “πράσινοι” ξεκλείδωσαν για πρώτη φορά την άμυνα του Προμηθέα Πατρών, μόλις στο 40ο δευτερόλεπτο. Ο Παναθηναϊκός θέλησε να πατήσει “γκάζι” εξ αρχής, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν απαντήσεις, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου. Κύριοι επιθετικοί εκφραστές για το “Τριφύλλι” οι Σίνγκλετον και Νικ Καλάθης, με τον Προμηθέα στο 9′ να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Πέτα (13-16), με τον Μποχωρίδη να απαντάει άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 16-16. Εν τέλει, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να οδηγηθούν στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου όντας μπροστά με 20-17.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Πήρε βραχεία κεφαλή

Το πρώτο ενάμιση λεπτό στο 2ο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς να υπάρξει σκοράρισμα από τις δύο ομάδες, ωστόσο αυτό έμελλε να σταματήσει εξαιτίας του αντιαθλητικού φάουλ του Τσάμη πάνω στον Μποχωρίδη. Κάπως έτσι, και με τη βοήθεια του Πατ Καλάθη, οι “πράσινοι” ξεκίνησαν να ανοίγουν τη διαφορά στο σκορ (25-19), όμως ο Φαγιέ με 2 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 27-25 στο 14′. Αυτό που κατάφερε ο Παναθηναϊκός στα επόμενα λεπτά του ματς ήταν να πάρει και πάλι κεφάλι με +6 (37-29, 17′), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να οδεύσουν προς τα αποδυτήρια με το μαξιλαράκι του +7 για το 43-36.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908

Το “καθάρισε” γρήγορα

Στο 2ο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός. Πολύ γρήγορα, με ένα σερί 7-0 έφερε τη διαφορά το +14 (50-36), το οποίο κατάφερε να το παγιώσει και στο υπόλοιπο της περιόδου, με τους Μπουρούση και Παππά να αποτελούν την κύρια πηγή απειλής για την ομάδα της Πάτρας. Οι “πράσινοι” έδειχναν να ελέγχουν πλέον πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, με τους Πατρινούς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν και να βρουν απαντήσεις στις επιθετικές αρετές του “Τριφυλλιού”. Έτσι, το αρχικό και προαναφερθέν +14 μετατράπηκε σε +17 και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο προπορευόμενη με 67-50.

Τέλος διαδικαστικού… χαρακτήρα

Όπως μαρτυρούσε το σκορ του 3ου δεκαλέπτου, η τελευταία περίοδος αναμενόταν να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα από άποψη νικητή, με τον Αργύρη Πεδουλάκη όμως να επιθυμεί να δοκιμάσει και να δει πράγματα στο παρκέ. Έτσι, οι “πράσινοι” συνέχισαν να προηγούνται στο σκορ μέχρι το τέλος του ματς, με τη μόνη διαφορά όμως ότι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά και να ηττηθούν με σκορ 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-36, 67-50, 81-71

Τα στατικά του αγώνα

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Γιάννης Μπουρούσης

Αποτέλεσμα εικόνας για μπουρουσης παναθηναικος

Όπως και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας, έτσι και σήμερα, ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εξαιρετικός για λογαριασμό του Παναθηναϊκού κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 18 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής, όντας ο απόλυτος κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του γηπέδου, μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ.