ΕΣΥ είσαι ο Βασιλιάς!

Κόντρα σε όλους και σε όλα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 68-59 και κατάκτησε το 18ο Κύπελλο της ασύγκριτης ιστορίας του.

-

Κόντρα σε όλους και σε όλα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 68-59 και κατάκτησε το 18ο Κύπελλο της ασύγκριτης ιστορίας του. Οι “πράσινοι” δεν χρειάστηκε να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, κερδίζοντας την ομάδα από τη Θεσσαλονίκη με… επαγγελματική εμφάνιση. Κορυφαίοι για τους “πράσινους” οι Φελντέιν και Καλάθης.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ, Σίνγκλετον

Άρης: Τζένκινς, Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίτσεβιτς και Καββαδάς

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΔΩ – ORIGINAL ULTRAS CLOTHES

Δυνατά ξεκίνησε ο Άρης, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να εμφανίζονται επηρεασμένοι από την καθυστέρηση στην έναρξη του τελικού. Έτσι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4. Ο “Εξάστερος” προσπαθούσε να αποκτήσει σταδιακά ρυθμό και με τους Σίνγκλετον και Καλάθη μείωσε σε 4-6 (2′). Μάλιστα, στην επόμενη φάση ο Φελντέιν ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό, πριν ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” δώσει το πρώτο προβάδισμα (9-6, 5′) στον αγώνα για την ομάδα του. Μετά το θετικό του ξεκίνημα, ο Άρης αδυνατούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, με τον Φελντέιν να διευρύνει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού. Ακολούθησε τρίποντο από τον Σίνγκλετον, για να μειώσει ο Σίμτσακ σε 14-8 (9′). Με τις 2/2 βολές του Καλάθη και το λέι απ του Ρίβερς οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο +10 (18-8, 10′), με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το δίποντο από τον Σίμτσακ.

Η 2η περιοδος ξεκίνησε με τον Τσαϊρέλη να ευστοχεί σε σουτ έξω από τα 6.75, ενώ ο Τζέιμς απάντησε, στέλνοντας και πάλι την ομάδα του στο +8 (21-13, 11′). Ο Τζένκινς έκανε το 21-16, για να μειώσει στη συνέχεια ακόμα περισσότερο ο Κάμινγκς. Οι “πράσινοι” είχαν ξεκινήσει άσχημα το 2ο δεκάλεπτο και έδειχναν ανήμποροι να διασπάσουν την άμυνα του Άρη. Αντίθετα, με επιθετικό ριμπάουντ και λέι απ του Καββαδά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -1 (21-20, 15′). Ο Τζέιμς έδωσε τη λύση στην επιθετική δυστοκία του “Εξάστερου” και με τρίποντο έκανε το 24-20. Ο Τσαϊρέλης πέτυχε ακόμα ένα σουτ έξω από τα 6.75, ενώ ο Τζάκσον έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Ακολούθησε τρίποντο του Τζέιμς, πριν ο Τσαϊρέλης ευστοχήσει σε δίποντο, ισοφαρίζοντας σε 27-27 (18′). Ο Φελντέιν ευστόχησε σε 2/2 βολές, “γράφοντας” το 29-27, σκορ με το οποίο έλαβε τέλος το 2ο δεκάλεπτο.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος στο 2ο ημίχρονο, με τον Τζεντίλε να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, αστοχώντας, όμως, στη συμπληρωματική βολή. Ο Κάμινγκς μείωσε σε 31-29, αλλά ο Ιταλός φόργουορντ του “Εξάστερου” έστειλε εκ νέου την ομάδα του στο +4. Μάλιστα, ο Γκάμπριελ ευστόχησε σε τρίποντο, κάνοντας το σκορ 36-29 (23′). Ακολούθησε εντυπωσιακό κάρφωμα του Φελντέιν, ενώ ο Καλάθης έκανε το 40-29, με το προβάδισμα των “πρασίνων” να αποκτά τη μεγαλύτερη τιμή του. Ο Τζένκινς μείωσε σε 40-31, αλλά ο Καλάθης επανέφερε τον Παναθηναϊκό στο +11 (42-31, 27′). Στη συνέχεια ο Άρης έκανε το 42-34, πριν οι Καλάθης και Φελντέιν διαμορφώσουν το 47-34. Ο Τσαϊρέλης μείωσε με 1/1 βολές, για να ευστοχήσει ο Καββαδάς για το 47-37. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι και φάουλ του Φελντέιν, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 50-37.

Ο Φελντέιν έστειλε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου τον Παναθηναϊκό στο +15, με τους “πράσινους” να “κλειδώνουν” σε μεγάλο βαθμό τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Το 54-37 (32′) έγινε από τον Φώτση, ενώ με καλάθι του Κάμινγκς και ελεύθερη βολή του Τζένκινς ο Άρης μείωσε σε 54-40. Μάλιστα, ο τελευταίος ήταν αυτός που διαμόρφωσε στην επόμενη φάση το 54-43, κάνοντας τους “φίλους” της ομάδας του να ελπίζουν και πάλι για την κατάκτηση του τίτλου. Το σερί του Άρη έφτασε με τρίποντο του Τζένκινς στο 9-0, γεγονός το οποίο ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ισπανού τεχνικού δεν κατάφεραν να “σπάσουν” το σερί των φιλοξενούμενων, με τον Κάμινγκς να κάνει το 54-49. Ο Φελντέιν ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για τον “Εξάστερο”, πριν ο Κάμινγκς φέρει εκ νέου την ομάδα του στο -5 (56-51, 36′). Με 2/2 βολές του Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική… “ανάσα”, ενώ ο Άρης μείωσε στη συνέχεια σε 58-54. Ακολούθησε σπουδαίο τρίποντο του Ρίβερς, με τον Αμερικανό να στέλνει το “Τριφύλλι” στο +7 (61-54, 38′). Μάλιστα, ο Σίνγκλετον “σημείωσε” με 2/2 βολές το 63-54 (39′), με το τελικό σκορ του παιχνιδιού να είναι το 68-59.