“Ποδαρικό” με… πρόκριση!

Ξεκινώντας νωθρά, αλλά πατώντας “γκάζι” στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 88-69 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

-

Ξεκινώντας νωθρά, αλλά πατώντας “γκάζι” στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 88-69 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση της σεζόν. Εκπληκτικός ο Νίκος Παππάς, που ολοκλήρωσε με 5/6 τρίποντα, ενώ από κοντά και ο Γιάννης Μπουρούσης.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος, Γκιστ, Σίνγκλετον
ΠΑΟΚ: Πέινερς, Κλάντον, Χρυσικόπουλος, Μπράιαντ, Μιλιένοβιτς

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Χωρίς συγκέντρωση στο ξεκίνημα

Νωθρά μπήκαν στο παρκέ του άδειου – λόγω τιμωρίας – ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 0-8 στα 3 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους “πράσινους” να μένουν χωρίς πόντο, δίνοντας έμφαση στο τρίποντο. Εν τέλει, το “ρόδι” έσπασε ο Χαραλαμπόπουλος, που μείωσε προσωρινά σε 2-8, όμως με τρίποντο ο Μιλιένοβιτς έκανε το 2-11 στο 4′. Σύντομα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μάζεψε τη διαφορά (9-13, 5′), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ψαλιδίσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ, μειώνοντας σε 14-15 στο 8′. Παρόλα αυτά, το “Τριφύλλι” δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, μιας και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με σκορ 18-19.

Είχε… Παππά!

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν εμφανώς πιο κεφάτοι και ορεξάτοι στο παρκέ, τρέχοντας απευθείας ένα σερί 6-0 (24-19, 11′). Μέχρι και το 14′ η διαφορά στο σκορ διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (29-24), με τον Κλάντον μα μειώνει αρχικά στους 3 για τον ΠΑΟΚ (29-26) κι έπειτα στον 1 (29-28). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ, όμως η είσοδος του Παππά άλλαξε τις ισορροπίες. αφού ο 26χρονος γκαρντ πέτυχε 2 σερί τρίποντα (35-34, 18′). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έδειχνε διατεθειμένη να… παραδοθεί, ακολουθώντας κατά πόδας στο σκορ τον Παναθηναϊκό (38-38, 19′). Στο τέλος του ημιχρόνου όμως, μετά τις 2 εύστοχες βολές του Μπουρούση, μίλησε ξανά ο Παππάς που με νέο εύστοχο τρίποντο (3/3) έκανε το 43-38 για το “Τριφύλλι”. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει σε 43-40, ενώ το φάουλ του Τόμας στον Ρίβερς έστειλε τη διαφορά στο +4 για το 44-40.

Πάτησε “γκάζι”

Η έναρξη της επανάληψης βρήκε τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους επιθετικά, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σκορ στα 2 πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου (44-44, 22′). Παρόλα αυτά, για μια ακόμη φορά ο Παππάς “ξελάσπωσε” το “Τριφύλλι”, πετυχαίνοντας ακόμη ένα σουτ 3 πόντων, κάνοντας το 4/4 από τα 6.75 μ. (47-44, 23′). Στη συνέχεια, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησε “γκάζι” και διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, δείχνοντας αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση “πρόκριση” στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας (58-48, 26′). Έτσι, για πρώτη φορά στο ματς οι “πράσινοι” απέκτησαν διψήφια διαφορά, σφίγγοντας παράλληλα τον αμυντικό κλοιό τους. Σύντομα, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να αντεπιτεθούν, επιστρέφοντας στο ματς καθώς έριξαν τη διαφορά στο -4 (60-56, 29′), με τους “πράσινους” όμως να οδηγούνται στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου προπορευόμενοι με σκορ 64-57.

Διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την πρόκριση

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με τον Καλάθη να επιμένει σε σουτ 3 πόντων, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ευστοχήσει από την περιφέρεια, συμπληρώνοντας 0/7 τρίποντα μέχρι το 33′. Ωστόσο, ότι δεν έκανε ο Νικ, το πραγματοποίησε ο Παππάς, κάνοντας το 67-59.  Λίγο αργότερα, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν εκ νέου, όμως οι “πράσινοι” κατόρθωναν να βρίσκουν επιθετικές λύσεις με Ρίβερς και Καλάθη (74-64, 36′). Τελικά, ο Μπουρούσης ήταν αυτός που με 2 εύστοχες βολές έκανε το 78-64, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες του ΠΑΟΚ για την υπέρβαση. Κάπως έτσι, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του “Δικεφάλου του Βορρά” με σκορ 88-69 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού.

Δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69