“Ξεχ(Αρμάνι)ασε” και βλέπει 4άδα!

-

Δίχως να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με 74-61 για την 27η αγωνιστική της Euroleague, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για πλασάρισμα στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Ομαδική υπόθεση η νίκη για τους “πράσινους”, με τους Τζέιμς, Παππά και Καλάθη να κρίνονται θετικοί.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Σίνγκλετον, Γκιστ, Φελντέιν, Νίκολς
Αρμάνι Μιλάνο: Χίκμαν, Ραντούλιτσα, Μάτσβαν, Τσιντσιαρίνι, Αμπάς

Αρνητικά ξεκίνησε το παιχνίδια για τον Παναθηναϊκό, καθώς έπειτα από μια λάθος πάσα του Καλάθη οι Ιταλοί κέρδισαν 3 σερί φάουλ, με τους Τσιντσιαρίνι και Ραντούλιτσα να βάζουν μπροστά με 0-5 την Αρμάνι Μιλάνο με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, ενώ τους πρώτους 2 πόντους του “Τριφυλλιού” πέτυχε ο Φελντέιν στο 3′ (2-5, 3′). Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη, καθώς οι κακές επιλογές σε επίθεση και άμυνα οδήγησαν στο 2-10 μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού, με τον Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, όντας εμφανώς ενοχλημένος με την εικόνα της ομάδας. Οι φωνές του Ισπανού τεχνικού φάνηκε να ξυπνούν τους “πράσινους”, που πολύ γρήγορα μείωσαν στο -1 (9-10, 6′) με τρίποντο Καλάθη και 4 σερί πόντους του Γκιστ, ενώ λίγο αργότερα ο Νίκολς από την περιφέρεια έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο ματς (12-10, 7′). Στη συνέχεια, το “Τριφύλλι” ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 21-15 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Φτωχή κρίνεται η επιθετική συγκομιδή πόντων του Παναθηναϊκού στο πρώτο δίλεπτο του 2ου δεκαλέπτου, καθώς το “Τριφύλλι” κατάφερε να να σκοράρει μόνο ένα δίποντο δια χειρός Καλάθη, δεχόμενο 8 γρήγορους πόντους για το 25-23, προτού ο Γκάμπριελ σημειώσει ένα ακόμη καλάθι για τους “πράσινους”. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα πέτυχε τρίποντο, δίνοντας επιπλέον ώθηση στους συμπαίκτες του, ενώ ο Παππάς με 2/2 βολές έστειλε τους γηπεδούχους σε πρώτη φάση στο +7 (30-23, 15′) και σε δεύτερη στο +10 με τρίποντο (33-23, 16′). Οι Ιταλοί έδειχναν να δυσκολεύονται πολύ επιθετικά προσπαθώντας να απειλήσουν κυρίως από το τρίποντο άνευ ουσίας, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει σοβαρότητα στο παρκέ, αυξάνοντας τη διαφορά στο +13 για το 38-25 του 1ου ημιχρόνου.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με σαφώς μεγαλύτερη διάθεση σε άμυνα κι επίθεση μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, έχοντας ως μοναδικό και αποκλειστικό στόχο να “καθαρίσει” το παιχνίδι το συντομότερο δυνατό. Ήδη στο 23′ οι “πράσινοι” με πρωταγωνιστή τον Καλάθη κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο στο σκορ, διευρύνοντας τη διαφορά στο +18 (45-27, 27′). Στα επόμενα λεπτά οι Ιταλοί κατόρθωσαν να μειώσουν στο -12 (48-36, 26′), με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ για να εκφράσει τα παράπονά του ως προς την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Οι φωνές του Ισπανού τεχνικού ξύπνησαν εκ νέου τους γηπεδούχους, που έφτασαν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να προηγείται με 17 πόντους, χάρη σε buzzer beater σουτ του Τζέιμς για το 57-40.

Το μόνο που είχε να κάνει το “Τριφύλλι” στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να διατηρήσει το προβάδισμά του και εφόσον ήταν δυνατό, να το διεύρυνε περαιτέρω. Σε αυτή τη λογική κινήθηκε ο Τζέιμς πετυχαίνοντας τρίποντο με το “καλημέρα” για το +20 για πρώτη φορά στο ματς (60-40, 31′). Η ομάδα του Ρέπεσα προσπάθησε να αντιδράσει με Αμπάς και Μάτσβαν, μειώνοντας σε 60-45, όμως η φόρα των “πράσινων” δεν μπορούσε να ανακοπεί, αφού Νίκολς με τρίποντο και Τζέιμς με κάρφωμα έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +19 (67-48, 33′). Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης έγινε ακόμη πιο εμφανής η αδυναμία της Αρμάνι Μιλάνο να μπει με αξιώσεις ξανά στο παιχνίδι, καθώς τόσο οι απουσίες, όσο και το χαμηλό ηθικό, δεν αποτέλεσαν στοιχεία ώθησης για τους φιλοξενούμενους. Παράλληλα, το σύνολο του Πασκουάλ, δίχως να αποφύγει τα λάθη και χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης, έμεινε σε θέση οδηγού και εν τέλει πήρε τη νίκη με σκορ 74-61, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για μια θέση στην 4άδα.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-25, 57-40, 74-61

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

Point leader του Παναθηναϊκού μαζί με τον Νικ Καλάθη ήταν ο Αμερικανός γκαρντ, που έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα, ώστε αυτή να φτάσει με ευκολία στη νίκη, δίχως να πιάσει τρομακτικά στάνταρ απόδοσης. Συγκεκριμένα, ο Τζέιμς σημείωσε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23:29 λεπτά συμμετοχής.