“Λύγισε” στα σημεία!

-

Ο ημιτελικός αγώνας του “Gomelsky Cup” ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν θύμιζε σε τίποτα την αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο του “Diamonds Are Forever”. Πάρά την υπεροχή των “πρασίνων” στις ασίστ (20-25) και τα ριμπάουντ (33-40), Παναθηναϊκός και Μακάμπι βρίσκονταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους Ισραηλινούς να χαμογελούν τελικά στο τέλος.

Αρχικές πεντάδες

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ρουντ, Σμιθ, Ουίμς, Οχαγιόν, Ζίρμπες
Παναθηναϊκός: Φώτσης, Καλάθης, Νίκολς, Ρίβερς, Σίνγκλετον

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

“Μουδιασμένο” ξεκίνημα

O Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε την αναμέτρηση παρατάσσοντας τον Παναθηναϊκό με ψηλό σχήμα, καθώς την αρχική πεντάδα συνέθεσαν οι Ν. Καλάθης, Ρίβερς, Νίκολς, Φώτσης και Σίνγκλετον. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με τον Καλάθη να ευστοχεί σε σουτ από την περιφέρεια, “ανοίγοντας” το σκορ μεταξύ των δύο ομάδων. Η συνέχεια δεν ήταν, όμως, η ανάλογη. Οι “πράσινοι” θα δεχτούν μέσα σε μόλις 1 λεπτό και 12 δευτερόλεπτα 7 πόντους, με τη Μακάμπι να “πατάει το γκάζι” και να προηγείται ακόμα και με 8 πόντους (24-16 & 27-19), πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ να διαμορφώνεται στο 27-21 υπέρ των Ισραηλινών. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν φανερό ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση, με το κυριότερο πρόβλημα να εντοπίζεται στην αμυντική συμπεριφορά. Οι 27 πόντοι που δέχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είναι, εξάλλου, ένας εξαιρετικά μεγάλος αριθμός, πόσο δε μάλλον από τη στιγμή που ο “Άρτζι” έχει ως πρώτη προτεραιότητα την καλή αμυντική λειτουργία.

Σταθερός επιθετικά, βελτιωμένος αμυντικά

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν, με τη διαφορά στο σκορ να παραμένει σταθερή. Ο Παναθηναϊκός βρήκε, πάντως, ορισμένες λύσεις και με το καλάθι του Μποχωρίδη στον αιφνιδιασμό, έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Νίκολς, μείωσε στους 2 πόντους (31-29). Ακολούθησε ένα τρίποντο του Γουίμς, πριν ο Μπουρούσης “ντυθεί” πλέι μέικερ, πασάροντας στον Καλάθη, με τον ομογενή γκαρντ να τελειώνει τη φάση με λέι απ. Οι “πράσινοι” είχαν πια επιστρέψει στη διεκδίκηση του προβαδίσματος και με σημείο αναφοράς τον Έλληνα σέντερ και πετυχαίνοντας αρκετούς αιφνιδιασμούς, μείωσαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (38-37, 19′). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η Μακάμπι πέτυχε μόλις 11 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έναντι 27 στη διάρκεια ολόκληρου του πρώτου. Ο Νίκολς θα δώσει, μάλιστα, με εύστοχο σουτ τριών πόντων το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (38-40), για να απαντήσουν οι Ισραηλινοί με 4 αναπάντητους πόντους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ακριβώς όπως το πρώτο, με τον Γιάννη Μπουρούση να ευστοχεί σε δίποντο και να οδηγεί τις δύο ομάδες να ισόπαλες (42-42) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

screenshot_1

Αμυντικά κενά, μικρό προβάδισμα

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, αποκτώντας με τα εύστοχα τρίποντα των Παππά και Σίνγκλετον προβάδισμα 6 πόντων (44-50, 23′). Η αμυντική δυσλειτουργία των “πρασίνων”, όμως, δεν τους επέτρεπε να εδραιώσουν ένα σημαντικό πλεονέκτημα, με τη διαφορά να παραμένει σε φυσιολογικά επίπεδα. Η Μακάμπι είχε δυναμώσει αισθητά την άμυνά της, δυσκολεύοντας την επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού, με τον τελευταίο να διατηρεί, πάντως, ένα μικρής τάξεως προβάδισμα. Ακολούθησε ένα 5-0 των τυπικά γηπεδούχων, για να επέλθει για ακόμα μία φορά η ισορροπία στο σκορ (59-59, 29′). Το “Τριφύλλι” συνέχισε να επιδιώκει τους αιφνιδιασμούς και τα εύκολα καλάθια, με το τρέξιμο και το κερδισμένο φάουλ του Γιάννη Μπουρούση να αποτελεί το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα. Με τις δύο βολές που πέτυχε ο Έλληνας “ψηλός” διαμορφώθηκε, τελικά, το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (62-65, 30′).

Κακή άμυνα και… αποκλεισμός

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού κυμαινόταν μεταξύ 1 και 3 πόντων, πριν ευστοχήσει σε τρίποντο ο Πνίνι, δίνοντας ξανά το προβάδισμα (71-69, 32′) στην ομάδα του μετά από σχεδόν 10 αγωνιστικά λεπτά (44-42, 21′). Στο συγκεκριμένο σημείο ο Τζέιμς Φελντέιν θύμισε σε όλους την εκτελεστική του δεινότητα, πετυχαίνοντας δύο σερί τρίποντα (71-75, 33′). Το επιθετικό ξέσπασμα του Αμερικανού γκαρντ δεν ήταν, πάντως, αρκετό, με τους “πράσινους” να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Την ίδια στιγμή η Μακάμπι “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 9-1, εξασφαλίζοντας ένα σημαντικό προβάδισμα (80-76, 36′) στην τελική ευθεία του παιχνιδιού. Το τρίποντο του Τζέιμς έφερε τις δύο ομάδες στον πόντο, αλλά η μία βολή του Άιβερσον και τα δύο δίποντα του Μεκέλ “έγραψαν” το 85-79 υπέρ των Ισραηλινών. Οι δύο ιστορικοί σύλλογοι εισήλθαν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με το σκορ να βρίσκεται στο 89-85 και μετά τις δύο άστοχες βολές του Τζέιμς η ζυγαριά έγειρε υπέρ των Ισραηλινών. O Σίνγκλετον έδωσε… ζωή στον Παναθηναϊκό, ευστοχώντας σε τρίποντο, 6 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Οι “πράσινοι” είχαν, μάλιστα, την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Γιάννης Μπουρούσης αστόχησε δις από κοντά.