Η κριτική των πράσινων” με Φενέρ! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ με 71-58 και ο Κωνσταντίνος Πανάς σχολιάζει την απόδοση των «πράσιίνων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίσετε τον διασωθέντα του “Τριφυλλιού” στη σημερινή αναμέτρηση.

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ με 71-58 και ο Κωνσταντίνος Πανάς σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίσετε τον διασωθέντα του “Τριφυλλιού” στη σημερινή αναμέτρηση.

*Εξαιτίας της ήττας δεν θα δοθούν οι ειδικές κατηγορίες.

Δυστυχώς, το χειρότερο παιχνίδι του Αμερικανού. Κάκιστος επιθετικά, χωρίς φαντασία, έγινε έρμαιο στις ορέξεις του Βέσελι και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα στον Ομπράντοβιτς. Αμυντικά ήταν σχετικά καλός, αλλά ήταν νευρικός και χωρίς την ουσιαστική ενέργεια που βγάζει συνήθως. Μέτρησε 3 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 4/10

Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν χάρμα ιδέσθαι. Η συνέχεια δεν ήταν ίδια, καθώς μπλέχτηκε στις “δαγκάνες” του Γιούντο και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει με πλαϊνό pick-n-roll, ενώ όλες οι προσπάθειες του στο δεύτερο μέρος ήταν τραβηγμένες από τα μαλλιά. Αμυντικά υπέπεσε σε αρκετά φάουλ πάνω στα σκριν και δεν κατάφερε να δείξει κάτι ουσιαστικό. Είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 5/10

Ήταν ουσιαστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο με πολλή ενέργεια και εξαιρετικά drive. Η συνέχεια δεν ήταν η ίδια και παραδόθηκε και αυτός με τη σειρά του στις ορέξεις της άμυνας των Τούρκων. Δεν μπόρεσε να λειτουργήσει η ομάδα με τον ίδιο μέσα στο παρκέ. Πήρε πολλές τραβηγμένες προσπάθειες και δεν κατάφερε να δράσει όταν το παιχνίδι έκλεισε. Μέτρησε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Μπογκντάνοβιτς και έβγαλε απίστευτη ενέργεια με την είσοδο του, που ουσιαστικά σήμανε και την πρώτη επιστροφή του Παναθηναϊκού στο σκορ. Ήταν πολύ καλός επιθετικά, αλλά και αυτός μόνο στο πρώτος μέρος. Στην επανάληψη δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά. Είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ 2 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω κάπως την εμφάνιση του συγκεκριμένου παίκτη. ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ! Από τους κύριους λόγους που ο Μπογκντάνοβιτς βρήκε ρυθμό στο δεύτερο μέρος. Κάκιστες επιλογές στο pick-n-roll και γενικότερα δεν μπορούσε να πλησιάσει… όχι μέσα στα ρακέτα, αλλά ούτε στην γραμμή του τριπόντου. Μέτρησε 3 πόντους και 1 κλέψιμο σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 0/10

Κάκιστος ο Αμερικανός, ο οποίος δεν είχε καθόλου ενέργεια και δυστυχώς εκτέθηκε αμυντικά στο pick-n-roll της Φενέρ. Δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να περιορίσει τον Βέσελι, ενώ επιθετικά δεν ήταν δραστικός και δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Είχε 1 πόντο και 1 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 2/10

Ο τιμιότερος παίκτης για το «τριφύλλι» απόψε. Έβγαλε απίστευτη ενέργεια στο παρκέ με την είσοδο του στο ματς και ήταν από τους κύριους λόγους που ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά. Βοήθησε στην άμυνα και στα ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστικός στην επανάληψη. Μέτρησε 4 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 6/10

Ήταν θετικός στο πρώτο ημίχρονο. Έβγαλε ενέργεια, έβγαλε άμυνες και δεν δυσκολεύτηκε γενικότερα. Προσπάθησε να δημιουργήσει από το χαμηλό ποστ. Η συνέχεια, βέβαια, ήταν δραματική. Πολλά λάθη, καμία ουσία και πολύ κακός αμυντικά. Βοήθησε ιδιαίτερα στα ριμπάουντ. Είχε 3 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, και 1 μπλοκ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα, ενώ ήταν το μυαλό της ομάδας στο πρώτο μέρος. Όταν ο “Ζοτς” έπαιξε με αυτό το μυαλό και τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού, η μάχη είχε κριθεί. Ο Καλάθης δεν κατάφερε να βγάλει την κλασσική του ενέργεια και όταν διάβασαν το παιχνίδι του, έμεινε στάσιμος, μαζί του και ο Παναθηναϊκός. Μέτρησε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε 28 λεπτά συμμετοχής.