Η κριτική των “πράσινων” με Ρέθυμνο! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός διέσυρε το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ με σκορ 116-83 και ο Κωνσταντίνος Πανάς σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

2screenshot_2

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

singleton

Ακάθεκτος ο Αμερικανός, ο οποίος συνεχίζει σε φουλ ρυθμούς. Πολλή ενέργεια στην επίθεση στο 1ο ημίχρονο, ενώ στο 2ο ήταν αρκετά πιο εύστοχος από την περιφέρεια. Μοιάζει πλέον ανίκητος στο επιθετικό ριμπάουντ, αφού τα δυνατά του άλματα, αλλά και ο τρόπος που βάζει το σώμα του τον καθιστούν αρκετά δύσκολο να αντιμετωπισθεί. Είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Βαθμολογία: 8/10

nichols

Δεν αγωνίστηκε πολύ. Δεν έκανε καλό παιχνίδι αμυντικά, αλλά έβγαλε ενέργεια και τρεξίματα στην επίθεση. Ήταν αρκετά επιθετικός στα ριμπάουντ και κέρδισε τα λεπτά του από αυτόν τον τομέα. Είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Βαθμολογία: 7/10

james

Αγωνίστηκε λίγο, αλλά κατάφερε σε αυτό το διάστημα να κάνει τη διαφορά επιθετικά. Έτρεχε την ομάδα όποτε χρειάστηκε και ήταν εξαιρετικός στα τελειώματα του, ακόμη και στις φάσεις με επαφή. Στα αρνητικά να συμπεριλάβουμε το γεγονός ότι δύσκολα πάσαρε ή μοίραζε το παιχνίδι στον αιφνιδιασμό. Τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

bochoridis

Ψάχνοντας ρυθμό, χάθηκε μέσα σε αυτόν. Μέτριος συνολικά και στιγματίστηκε με ένα μικροτραυματισμό στο τέλος. Φάνηκε από το πρώτο λεπτό, ότι αναζητούσε τη σύνδεση με το καλάθι. Αμυντικά προσπάθησε, αλλά δεν έκανε τη διαφορά. Είχε 3 πόντους.

Βαθμολογία: 5/10

pcalathes

Προσπάθησε στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Φάνηκε ότι αναζητούσε το σκορ, αλλά και αυτός δεν κατάφερε να δείξει κάτι ιδιαίτερο σε κανέναν τομέα του παιχνιδιού. Μέτρησε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

fotsis

Άστοχος και χωρίς ενέργεια, έμοιαζε να χάνει αρκετά στα τρεξίματα του. Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπόρεσε να κάνει αντιληπτή την παρουσία του. Αμυντικά δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω. Τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους και 2 ριμπάουντ.

pappas

Πολύ θετική εμφάνιση από τον Έλληνα γκαρντ, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα επιθετικός και πληθωρικός. Πολλά τρεξίματα στην άμυνα, ήθελε να μοιράσει το παιχνίδι, ενώ του άρεσε να πηγαίνει όλο το δρόμο, όταν είχε την ευκαιρία. Μέτρησε 10 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

feldeine

Άξιζε κάθε λεπτό που αγωνίστηκε. Φοβερός στην άμυνα με την πίεση πάνω στη μπάλα, αλλά και στα pick-n-roll. Επιθετικά, στηρίχθηκε στο μακρινό σουτ, αλλά και στην επίθεση με close out, όπου ήταν αποτελεσματικός. Value for minutes εμφάνιση. Είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Βαθμολογία: 9/10

xaralampo

Γεμάτη εμφάνιση από τον νεαρό φόργουορντ, όντας αποτελεσματικός από την περιφέρεια. Αμυντικά στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στον Γιαννόπουλο. Έβγαλε ενέργεια στο ριμπάουντ, ενώ μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι από το ποστ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6 πόντους,  3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

bourousis

Τρομερή και γεμάτη εμφάνιση από τον Έλληνα ψηλό. Έβαλε στα καλάθια τους αντιπάλους, ενώ βρήκε το χέρι του από την περιφέρεια με χέρι αλφάδι. Είχε εξαιρετικές συνεργασίες με τον Τζεντίλε, ενώ και ο ίδιος έβγαλε ορισμένες εξαιρετικές ασίστ από το ποστ. Αμυντικά ήταν πολύ καλός στο ζωγραφιστό και διατήρησε τη ρακέτα του αλώβητη. Μέτρησε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Βαθμολογία: 10/10

calathes

Είναι παντού, είτε παίξει 10, είτε 20 λεπτά. Αμυντικά ήταν πολύ πιεστικός και πήγαινε για τα κλεψίματα, ενώ επιθετικά έβαλε και ένα τεράστιο τρίποντο απέναντι στον Κράβιτς. Όταν βρει ρυθμό είναι άψογος. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Αλεσάντρο Τζεντίλε

Φάνηκε αγχωμένος και χρειάστηκαν αρκετά λεπτά μέχρι να συνδεθεί με το καλάθι. Προσγειωμένος και χωρίς να πάρει τραβηγμένες προσπάθειες, ήταν καλός στην παρθενική του εμφάνιση. Θέλησε να οργανώσει, δείχνοντας ότι βλέπει γήπεδο και έβγαλε ορισμένες εξαιρετικές πάσες. Αμυντικά ψαχνόταν, αλλά είναι θέμα χρόνου να βρει τα πατήματα του. Είχε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.