Η κριτική των “πράσινων” με Εφές! (Poll)

Ο Κωνσταντίνος Πανάς σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ με σκορ 92-81 και ο Κωνσταντίνος Πανάς σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

Έδωσαν Βοήθειες

calathes

Σίγουρα το χειρότερο φετινό ματς του αρχηγού. Επιθετικά δεν κατάφερε να βρει διέξοδο κυρίως στην τελική προσπάθεια, όπου τα έβρισκε σκούρα απέναντι στους αθλητικούς ψηλούς της Εφές. Οργανωτικά η πίεση και οι καλές συνεργασίες των ψηλών των Τούρκων τον περιόρισαν σε σημαντικό βαθμό. Παρόλα αυτά η συγκομιδή του στα ριμπάουντ και στην άμυνα ήταν καταλυτική. Είχε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο.

Βαθμολογία: 6/10

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

fotsis

Αναμφίβολα, ένα ματς που θα μπορούσε να έχει πάρει περισσότερες προσπάθειες. Ήταν ζεστός καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, βοήθησε στα ριμπάουντ, αλλά αμυντικά δεν είχε καλή συνεργασία με τον Μπουρούση, σε ένα διάστημα όπου οι Τούρκοι έκαναν σερί και επέστρεψαν στο ματς. Μέτρησε 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

gabriel

Ήταν ένα από τα κλειδιά της αναμέτρησης. Έβγαλε ενέργεια στο επιθετικό και στο κομμάτι των ριμπάουντ, ενώ ήταν καταλυτικός παράγοντας στην παράταση. Μπήκε σε πολύ κρίσιμο σημείο αντικαθιστώντας τον Σίνγκλετον και απέδειξε ότι μπορεί να αποτελέσει σημαντικό παράγοντα σε συγκεκριμένους τομείς. Στην άμυνα προσπάθησε, χωρίς κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση. Τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Βαθμολογία: 7/10

Ο «κακός» και ο «άσχημος»

nichols

Κάποιος έπρεπε να… πληρώσει την νύφη και είναι ο Αμερικανός φόργουορντ. Δεν ήταν κακός, αντιθέτως στο πρώτο διάστημα που αγωνίστηκε έβγαλε πολύ ενέργεια και ήταν ιδιαίτερα σημαντικός στον τομέα των ριμπάουντ. Επιθετικά, περιορίστηκε σε μικρές προσπάθειες που πήρε στο πρώτο ημίχρονο και έκτοτε εξαφανίστηκε από το παιχνίδι. Είχε 3 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Βαθμολογία: 5/10

feldeine

Πίεσε και έβγαλε πολύ καλές άμυνες στον Πολ στο pick-n-roll, αλλά πέρα από αυτό δεν έκανε τίποτα αξιόλογο. Επιθετικά έχασε τον ρυθμό του μετά από μια άστοχη προσπάθεια και ένα μπλοκ και δεν επέστρεψε ποτέ στο παρκέ. Απλώς, αντικατέστησε τον Κέι Σι Ρίβερς όταν το ματς είχε κριθεί.

Βαθμολογία: 2/10

“Ογκόλιθοι”

gentile

Εξαιρετικό ματς επιθετικά ο Ιταλός. Ο μόνος που έβαλε τους Τούρκους μέσα στα καλάθια. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν άπιαστος, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Έδωσε ρυθμό στους «πράσινους» και το μόνο σίγουρο είναι, ότι μόνο θετικός μπορεί να είναι για την επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Αμυντικά δεν έκανε την διαφορά, αλλά δεν προκάλεσε τρύπες συνολικά. Η προσωπική του άμυνα ήταν καλή. Είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Βαθμολογία: 8/10

bourousis

Το καλύτερο του ματς μέχρι σήμερα. Ο… “Τουρκοφάγος” ψηλός φυλάει τις καλές του εμφανίσεις απέναντι σε ομάδες από την γειτονική χώρα. Επιθετικά ήταν αρκετά καλός και έβαλε το Ντάνστον στα καλάθια. Θα έλεγα ότι και ο Αμερικανός κέρδισε μάχες, αλλά και ο Έλληνας σέντερ. Ωστόσο, στα ριμπάουντ ήταν κάτι παραπάνω από καταλυτικός. Μέτρησε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Παίκτης – Κλειδί

james

Σε όλο το ματς δεν κατάφερε να διακριθεί και υπέπεσε σε πάρα πολλά λάθη, κυρίως σημαντικά σε συνεργασίες με τον Μπουρούση. Παρόλα αυτά, οι βολές που έβαλε στο τέλος έκριναν το ματς, το έστειλαν στην παράταση και εν τέλει στην νίκη. Αμυντικά, πίεσε και έβγαλε εκτός ρυθμού για μεγάλο διάστημα τον Ερτέλ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα ήρεμος και οργανωτικός. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

“Βρώμικη” Δουλειά

singleton

Επιθετικά δεν φάνηκε ιδιαίτερα, γιατί δεν ευστόχησε στα σουτ που παίρνει γενικά. Αλλά ΑΜΥΝΤΙΚΑ ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Σίγουρα η καλύτερη του εμφάνιση σε αυτό το τομέα. Τρομερός στις βοήθειες. Ήταν παντού για να δυσκολέψει σουτ ή να πάρει ριμπάουντ, ενώ το κλέψιμο του έστειλε το ματς στην παράταση. Τρομερή ενέργεια για ένα ακόμη ματς. Μέτρησε 2 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

MVP

rivers

Εξαιρετικός ο Αμερικανός για ένα ακόμη ματς. Από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν εκεί. Τρομερός στις βοήθειες και στην προσωπική άμυνα, ενώ εκτελούσε κατά ριπάς. Ευστόχησε σε δύο τεράστια τρίποντα. Το πρώτο της ισοφάρισης στην κανονική διάρκεια και το δεύτερο για να μεγαλώσει την διαφορά στην παράταση. ΉΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ και σήμερα. Τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο.

Βαθμολογία: 10/10